Systemy wspomagania kierowcy (ADAS) – transformacja przemysłu motoryzacyjnego

Systemy wspomagania kierowcy (ADAS) – transformacja przemysłu motoryzacyjnego

Know-how OEM dla rynku wtórnego – HELLA aktywnie kształtuje megatrendy, takie jak autonomiczna jazda. Jako producent oryginalnego sprzętu jesteśmy na czele procesu transformacji mobilności. W ten sposób wnosimy decydujący wkład w coraz większą autonomię funkcji pojazdu, co może zapewnić większe bezpieczeństwo i jeszcze większy komfort w ruchu drogowym. Jako partner handlu hurtowego i przyjaciel niezależnych warsztatów przekazujemy nasze know-how OEM i czynimy z naszych partnerów na rynku wtórnym profesjonalistów w zakresie systemów wspomagania kierowcy.

Jak działają systemy wspomagania kierowcy

Systemy wspomagania wykorzystują na przykład czujniki ultradźwiękowe i radarowe, a także systemy kamer do rejestrowania otoczenia pojazdu i porównywania go z danymi pojazdu, np. prędkością czy przyspieszeniem. W zależności od sposobu działania informują lub ostrzegają, interweniują czasowo lub pełnią stale funkcję automatyzującą.

Pięć poziomów jazdy autonomicznej

Poziom 0 – Brak systemu wspomagania kierowcy

Poziom 0 – Brak systemu wspomagania kierowcy

Kierowca jest w pełni odpowiedzialny za wszystkie zadania kierowania pojazdem. Nie jest wymagany żaden system.

Poziom 1 – Tryb wspomagany

Poziom 1 – Tryb wspomagany

Poziom 1 „jazda wspomagana” jest już dziś rzeczywistością w wielu samochodach. Systemy wspomagające, takie jak tempomat adaptacyjny czy asystent pasa ruchu, zapewniają wsparcie dla określonych zadań związanych z prowadzeniem samochodu.

Poziom 2 – Częściowo zautomatyzowany

Poziom 2 – Częściowo zautomatyzowany

Na drugim poziomie, tzw. jazdy półautomatycznej, samochody mogą tymczasowo samodzielnie wykonywać pewne zadania związane z prowadzeniem pojazdu całkowicie bez udziału kierowcy. Kierowca musi stale obserwować ruch drogowy.

Poziom 3 – Wysoko zautomatyzowany

Poziom 3 – Wysoko zautomatyzowany

Na trzecim poziomie wysoko zautomatyzowane samochody mogą wykonywać pewne zadania związane z prowadzeniem pojazdu samodzielnie i bez udziału człowieka, ale tylko przez ograniczony czas. Kierowca może chwilowo odwrócić uwagę od kierowania pojazdem i ruchu drogowego.

Poziom 4 – W pełni zautomatyzowany

Poziom 4 – W pełni zautomatyzowany

Na czwartym poziomie, w pełni zautomatyzowanej jazdy, kierowca może całkowicie zrezygnować z kontroli nad pojazdem, stając się tym samym pasażerem. Musi on jednak nadal pozostać na fotelu kierowcy.

Poziom 5 – Jazda autonomiczna

Poziom 5 – Jazda autonomiczna

Na piątym poziomie osiąga się ostatni etap autonomicznej jazdy. Pojazd jest wtedy całkowicie prowadzony przez system. Nie ma już kierowcy, są tylko pasażerowie.

Wydajne czujniki sprawiają, że systemy wspomagania kierowcy są w ogóle możliwe

Nic nie działa bez wydajnego systemu czujników. Najważniejsze czujniki:

 

  • Czujnik Lidar („Light Detection and Ranging”): Czujnik Lidar mierzy odległości do przeszkód i ich zmiany. Może być umieszczony z przodu oraz z tyłu pojazdu.
  • Czujnik radarowy („Radio Detection and Ranging”): Monitorowanie otoczenia pojazdu poprzez pomiar odległości do przeszkód i ich względnych prędkości.
  • Czujnik ultradźwiękowy: Monitoruje bezpośrednie otoczenie pojazdu i mierzy odległość od ewentualnych przeszkód.
  • Czujnik kamery i czujnik wideo: Są to tzw. czujniki obrazowe, które dostarczają ważnych informacji optycznych o otoczeniu pojazdu. Na przykład rozpoznają odległości i przeszkody.

Rosnące znaczenie rynku wtórnego

Coraz więcej pojazdów jest wyposażonych w coraz więcej systemów wspomagania kierowcy (z ang.: „Advanced Driver Assistance System” ADAS). Systemy wspomagania już dawno przestały być domeną pojazdów klasy premium i luksusowych. Nawet małe samochody można obecnie zamówić z licznymi systemami wspomagającymi kierowcę.

 

A w Europie od 2022 roku wiele systemów wspomagania będzie wręcz obowiązkowych dla nowo wyprodukowanych pojazdów. Są to m.in. inteligentny asystent prędkości, asystent hamowania awaryjnego, asystent pasa ruchu oraz system ostrzegający przed zmęczeniem i spadkiem koncentracji. Od 2024 roku wszystkie nowe samochody muszą być wyposażone w dodatkowe systemy.

 

Systemy te już dawno trafiły na rynek wtórny: Niezależne warsztaty mają z nimi do czynienia coraz częściej. Przecież one również muszą być sprawdzane, regulowane, a czasem ponownie kalibrowane. A do końca jeszcze daleko: Eksperci szacują, że produkcja systemów radarowych wzrośnie z 18 mln sztuk w 2020 roku do 138 mln sztuk w 2040 roku (źródło: Strategy Analytics, 2021). – Dużo pracy dla warsztatów samochodowych!

Doskonały asortyment produktów HELLA

Nowoczesne czujniki i wydajne oprogramowanie: Systemy wspomagania kierowcy otwierają drogę do autonomicznej jazdy. Produkty HELLA umożliwiają dziś trzeci z pięciu etapów jazdy autonomicznej.

 

Jako jeden z wiodących producentów oryginalnego wyposażenia w zakresie systemów wspomagania kierowcy oferujemy szczególnie szeroki asortyment produktów: Od skutecznych czujników, takich jak czujniki deszczu/światła, czujniki ciśnienia w oponach, czujniki prędkości kół i czujniki radarowe. Mamy również bardzo dobrą pozycję w odniesieniu do zautomatyzowanej jazdy. Produkty HELLA pokrywają już około 60 procent zastosowań w systemach wspomagania kierowcy. Tendencja jest nadal wzrostowa.

Doskonały asortyment produktów HELLA

Czego potrzebują warsztaty samochodowe do pracy z systemami wspomagania

Z jednej strony niezależne warsztaty samochodowe potrzebują niezbędnego know-how, aby móc profesjonalnie pracować przy systemach wspomagania kierowcy. Jednym z przykładów jest kalibracja czujników zgodnie z instrukcją producenta. Z drugiej strony warsztaty potrzebują odpowiedniego sprzętu do diagnostyki i kalibracji.

HELLA: Twój niezawodny partner do pracy z systemami wspomagania

Rozwojowi w kierunku coraz większej liczby systemów wspomagania kierowcy towarzyszy coraz większa złożoność. HELLA umożliwia hurtownikom i niezależnym warsztatom skuteczną transformację, a także przygotowuje ich do autonomicznej jazdy w przyszłości. A wszystko to z jednego źródła: Od właściwych części zamiennych, inteligentnej diagnostyki i opcji kalibracji po skuteczne szkolenia, informacje o produktach i instrukcje montażu:

 

 

  • Dzięki kompleksowemu programowi szkoleniowemu HELLA Academy stwarza warunki do profesjonalnej pracy z systemami wspomagania.
  • Do pracy z systemami wspomagania kierowcy oraz do kalibracji czujników i kamer dostępne są również urządzenia diagnostyczne i odpowiednie oprogramowanie i urządzenia do kalibracji optycznej marki HELLA Gutmann.
  • Umożliwia to profesjonalną i bezpieczną kalibrację wszystkich nowoczesnych systemów wspomagania na poziomie producenta.
  • Nasz całkowicie bezpłatny i swobodnie dostępny portal HELLA TECH WORLD oferuje również warsztatom samochodowym cenne wsparcie w zakresie systemów wspomagania kierowcy: Specjaliści z branży motoryzacyjnej znajdą tu obszerną wiedzę ekspercką, praktyczną pomoc w rozwiązywaniu konkretnych problemów, a także wyczerpujące informacje o produktach w postaci filmów objaśniających, informacji technicznych i instrukcji montażu.