Przegląd wielofunkcyjnego regulatora napięcia

W tym miejscu znajdziesz przydatną wiedzę i cenne wskazówki dotyczące regulatora wielofunkcyjnego (MFR) w pojazdach.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

 

Alternator z regulatorem wielofunkcyjnym (MFR): Podstawowe informacje

Ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, wymagane są szczególnie wydajne i mocne alternatory i regulatory. Powinny one mieć możliwość zarządzania odbiornikami i akumulatorem. Z tego powodu regulatory hybrydowe są coraz częściej zastępowane regulatorami monolitycznymi z nowymi funkcjami, tzw. regulatorami wielofunkcyjnymi.

Zasada działania regulatora wielofunkcyjnego: SPOSÓB DZIAŁANIA

Regulatory wielofunkcyjne oferują następujące funkcje dodatkowe:

 • Monitorowanie stanu akumulatora
 • Monitorowanie stopnia obciążenia
 • Diagnozowanie usterek
 • Wsparcie zarządzania silnikiem
 • Regulacja obciążenia (reakcja na obciążenie)

Opis działania regulatora wielofunkcyjnego

Podczas monitorowania akumulatora napięcie ładowania akumulatora jest nadzorowane poprzez złącze „S”, które jest zazwyczaj podłączone bezpośrednio do bieguna dodatniego akumulatora. Bezpośrednie podłączenie do akumulatora ma tę zaletę, że jest uwzględniana istniejąca różnica napięć pomiędzy „+” alternatora i „+” akumulatora. Dzięki temu napięcie ładowania może być jeszcze lepiej dostosowane do napięcia akumulatora.

 

Dzięki regulacji obciążenia możliwe jest sterowanie mocą alternatora podczas rozruchu oraz podczas pracy silnika. Oznacza to, że podczas rozruchu i bezpośrednio po uruchomieniu silnika alternator nie wytwarza żadnego prądu. Dzięki temu proces rozruchu nie jest przedłużany przez pełną moc (moment hamowania) alternatora. Jeśli podczas jazdy wystąpią zwiększone zapotrzebowania, a tym samym wzrost momentu obrotowego na alternatorze, nie są one przekazywane bezpośrednio do silnika. Dzięki regulacji obciążenia moc wyjściowa alternatora jest powoli zwiększana.

 

Regulator wielofunkcyjny steruje również prądem wzbudzenia wstępnego. Po włączeniu zapłonu stopień końcowy regulatora zaczyna taktować w ustawionym cyklu taktowania. Poprzez zacisk „L” alternator otrzymuje informację, że zapłon jest włączony. Lampka kontrolna alternatora pozostaje włączona tak długo, jak długo aktywne jest wzbudzenie wstępne. Ocena napięcia fazowego służy do wykrycia, że alternator się obraca. W przypadku braku wzbudzenia wstępnego, np. z powodu uszkodzonego styku w złączu, tryb awaryjny zapewnia wzbudzenie alternatora. Odłączenie prądu spoczynkowego maksymalnie zmniejsza pobór prądu przez regulator przy wyłączonym zapłonie. 

 

W przypadku odłączenia przewodu monitorowania akumulatora od „+” akumulatora, następuje „sterowanie awaryjne” poprzez zacisk „B+” na alternatorze. Aby zabezpieczyć regulator przed przegrzaniem, mierzona jest temperatura w układzie scalonym. Jeśli temperatura wzrośnie zbyt wysoko, napięcie regulatora zostaje zredukowane.

Złącza regulatora wielofunkcyjnego

„L” = Złącze „L” ma kilka funkcji. Poprzez złącze „L” zostają wyświetlone funkcje alternatora i ewentualne usterki, które wystąpiły. Lampa kontrolna jest sterowana poprzez stopień wyjściowy lampki. Odbiorniki mogą być również podłączone poprzez stopień wyjściowy przekaźnika, który powinien być włączony tylko wtedy, gdy alternator osiągnie pełną moc podczas bezawaryjnej pracy. W tym celu złącze „L” dostarcza prąd wyjściowy przez stopień wyjściowy przekaźnika. W celu wykrywania usterek wszystkie sygnały są stale analizowane przez regulator, a występujące awarie są wykrywane. Usterka jest sygnalizowana przez włączenie lampki kontrolnej za pomocą stopnia wyjściowego lampki. Stopnie wyjściowe lampki i przekaźnika są zabezpieczone przed przeciążeniem i zwarciem. Przy czym stopień wyjściowy lampki jest aktywny podczas wzbudzenia wstępnego alternatora lub w przypadku wykrycia usterki. Stopień wyjściowy przekaźnika do podłączenia odbiorników jest aktywny podczas bezawaryjnej pracy alternatora, jeśli stopień wyjściowy lampki jest nieaktywny.

 

„S” = Złącze „S” jest podłączone bezpośrednio do akumulatora „+”, aby mierzyć napięcie akumulatora jako wartość rzeczywistą.

 

„DFM” = Złącze "DFM" (DF-Monitor) umożliwia rejestrowanie aktualnego stanu obciążenia alternatora. Umożliwia to reagowanie na określone sytuacje, np. zwiększenie prędkości obrotowej biegu jałowego lub wyłączenie niepotrzebnych odbiorników. Przebieg sygnału „DF” może być odbierany na złączu „DFM”.

 

„W" = Na złączu "W" można odbierać napięciowy sygnał fazy alternatora.

Ogólne objawy i przyczyny awarii regulatora wielofunkcyjnego: Przyczyna awarii

Awaria regulatora wielofunkcyjnego może mieć następujące objawy:

 • Świecenie się lampki kontrolnej ładowania
 • Rozładowany akumulator

 

Przyczyny awarii mogą być różne:

 • Przerwany stopień wyjściowy
 • Przepięcie w instalacji
 • Przerwany przewód ładowania
 • Przerwany przewód monitorowania akumulatora
 • Usterka w/na alternatorze (zerwany pasek napędowy, zwarcie w obwodzie wzbudzenia, ..)

 

Usterki te są wykrywane przez regulator wielofunkcyjny w zależności od typu regulatora.

Przegląd wielofunkcyjnego regulatora napięcia : Poszukiwanie usterek

Kontrola wzrokowa

 • Sprawdzić wszystkie połączenia przewodów i styki w złączach pod kątem prawidłowego ułożenia i kontaktu.
 • Sprawdzić pasek napędowy alternatora pod kątem prawidłowego naprężenia lub ewentualnego pęknięcia.

Pomiar napięcia alternatora

Zmierzyć napięcie alternatora/ prąd alternatora na akumulatorze (przestrzegać danych producenta, różnice między producentami). Wykonać pomiary na wolnych obrotach i podwyższonych obrotach silnika, bez i z włączonymi odbiornikami.

Sprawdzenie sygnału na złączu regulatora „DFM”

Za pomocą oscyloskopu zarejestrować sygnał na złączu DFM. Przedstawiony sygnał odzwierciedla cykl pracy prądu wzbudzenia. Cykl pracy musi się zmieniać w zależności od stanu obciążenia alternatora.

LINKI DO PORAD

Tutaj znajdziesz wskazówki i rozwiązania dla konkretnych objawów i przyczyn awarii uszkodzonego alternatora. Ponadto na tej stronie pokażemy, jak można sprawdzić układ ładowania, w tym jak wykonać kontrolę wzrokową przed diagnozą, jak sprawdzić akumulator i alternator, oraz sposób badania za pomocą urządzenia diagnostycznego. Więcej informacji o rozrusznikach i alternatorach Hella znajdziesz tutaj.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.