Awaria hamulców - błędy i częste usterki
W tym miejscu znajdziesz pożyteczną wiedzę podstawową i cenne wskazówki dotyczące hamulców.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Podstawowe informacje dotyczące problemów z hamulcami tarczowymi i ich przyczyn
Sprawdzić, ustalić, w razie potrzeby wymienić: porady dotyczące unikania reklamacji
Podstawowym warunkiem każdej naprawy jest wyczyszczenie wszystkich elementów, a następnie ich nasmarowanie w wymaganych miejscach w obszarze prowadnic klocka hamulcowego lub w punktach łożyskowania szczęk hamulcowych przy użyciu nieprzewodzącej, odpornej na działanie wysokich temperatur, niezawierającej cząstek stałych (metali) i przystosowanej do systemów ABS pasty z naszego programu .
Nie należy stosować pasty miedzianej!
Zgodnie z rygorystycznymi przepisami producentów pojazdów, układów i hamulców wszystkie elementy ocenione jako wadliwe należy wymienić. Przestrzeganie wskazówek pomaga w unikaniu problemów technicznych i reklamacji.
Zastosować się do ulotki!
Należy się zastosować się do ulotki informacyjnej dołączonej do opakowań tarcz hamulcowych marki HELLA. Są w niej zawarte specjalne instrukcje dotyczące montażu, jak np.
Uwaga w przypadku pojazdów z hamulcem elektrohydraulicznym!
W pojazdach z hamulcem elektrohydraulicznym (np. typu SBC-Sensotronic Brake Control) nigdy nie wymieniać jednocześnie klocków i płynu hamulcowego! Prace przy elektronicznym układzie hamulcowym mogą być wykonywane wyłącznie przez przeszkolony personel.
Przestrzegać zaleceń producenta samochodu i układu hamulcowego!
Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji naprawczych i konserwacyjnych producenta pojazdu.
W ramach naprawy może być konieczne sprawdzenie jakości ruchu obrotowego (bicie tarczy) i różnicy grubości (różna grubość tarczy) tarczy hamulcowej.
Wskazówka:
Pojedyncze bicie piasty podwaja efekt bicia tarczy na jej zewnętrznej krawędzi.
Różnicę grubości tarczy hamulcowej można zmierzyć dokładnie wyłącznie przy użyciu specjalnych przyrządów pomiarowych. Dostateczną dokładność oferuje jednak śruba mikrometryczna o dokładności ± 0,001 mm.
Pomiar należy przeprowadzać w 12-15 miejscach obwodu oraz ok. 10-15 mm pod zewnętrznym promieniem tarcia. Zależnie od rodzaju pojazdu już różnice grubości wynoszące 0,012-0,015 mm mogą prowadzić do wibracji hamulców. Dlatego w przypadku nowych tarcz nie wolno przekraczać tych wartości.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny