Sprawdzanie czujnika temperatury spalin

Przydatna wiedza i cenne wskazówki na temat sprawdzania czujnika temperatury spalin, pokazane na przykładzie VW Passat 2,0 16 V TDI z roku 2015.

W nowoczesnych modelach samochodów czujniki temperatury spalin są montowane w różnych punktach układu wydechowego, zarówno w pojazdach z silnikiem wysokoprężnym, jak i benzynowym. Czujnik temperatury spalin rejestruje temperaturę, np. przed katalizatorem lub filtrem cząstek stałych, i przesyła tę informację w postaci sygnału napięciowego do sterownika silnika. Sterownik silnika potrzebuje tych informacji, aby kontrolować skład mieszanki lub regenerację filtra cząstek stałych, a tym samym skutecznie ograniczać emisję zanieczyszczeń. Ponadto czujniki temperatury spalin zabezpieczają komponenty występujące w obszarze strumienia gorących spalin przed krytycznym przegrzaniem.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

W końcówkę pomiarową czujnika temperatury spalin jest wbudowany rezystor elektryczny, którego wartość zmienia się w zależności od temperatury. Rezystory te są nazywane termistorami i dzielą się na dwa rodzaje. W zależności od ich zachowania się na zmiany temperatury rozróżnia się termistory o ujemnym współczynniku temperaturowym (NTC) oraz termistory o dodatnim współczynniku temperaturowym (PTC) (rys. 1).

 

NTC - rezystor o ujemnym współczynniku temperaturowym (rezystancja zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury)

 

PTC - rezystor o dodatnim współczynniku temperaturowym (rezystancja wzrasta wraz ze wzrostem temperatury)

 

Czujnik temperatury spalin (EGTS) jest zazwyczaj podłączony bezpośrednio do sterownika silnika (ECU). Wraz z innym rezystorem (RUP) w sterowniku, czujnik tworzy połączenie szeregowe, które powoduje podział napięcia elektrycznego. Sygnał jest mierzony na dzielniku napięcia i przetwarzany na informację o temperaturze za pomocą algorytmu (rys. 2).

Objawy awarii czujnika temperatury spalin: Skutki niesprawności

W przypadku awarii czujnika temperatury spalin mogą wystąpić następujące objawy:

 

 • Błyska lampka ostrzegawcza układu podgrzewania świec żarowych
 • Świeci się lampka ostrzegawcza filtra cząstek stałych
 • Świeci się lampka kontrolna silnika
 • Wzrasta emisja spalin (CO, NOx i HC)
 • Gorsze osiągi z powodu skróconych okresów regeneracji filtra cząstek stałych
 • Zwiększone zużycie paliwa wskutek dłuższej regeneracji filtra cząstek stałych
 • Spadek mocy z powodu błędnego wykrywania stopnia zapełnienia filtra cząstek stałych

Uszkodzenie czujników temperatury spalin: Przyczyny awarii

Przyczyny awarii czujnika temperatury spalin mogą być następujące:

 

 • Wadliwe zasilanie napięciem
 • Zewnętrzne uszkodzenia
 • Wewnętrzne uszkodzenia przewodów elektrycznych na skutek silnych wibracji w układzie wydechowym
 • Zbyt wysokie temperatury spalin spowodowane usterkami w układzie wtryskowym lub w przygotowaniu mieszanki

Sprawdzanie czujnika temperatury spalin: Poszukiwanie usterek

Opis układu

Poniższe informacje są podane na przykładzie samochodu VW Passat 2,0 16 V TDI z roku 2015. W zależności od wyposażenia pojazdu, może występować do czterech czujników temperatury spalin. Sterownik silnika monitoruje temperaturę przed katalizatorem, turbosprężarką oraz przed i za filtrem cząstek stałych.

 

W pojazdach bez katalizatora SCR (Selective Catalytic Reduction) czujnik temperatury spalin za filtrem cząstek stałych nie występuje. W przypadku uszkodzenia czujnika temperatury spalin lub niejasnych wartości wyjściowych, system przełącza się na tryb awaryjny lub wykorzystuje wartość zastępczą w celu ochrony odpowiednich elementów przed przegrzaniem. Następnie w sterowniku silnika zostaje zapisany kod usterki i włącza się lampka ostrzegawcza w zestawie wskaźników.

Kontrola przy użyciu testera diagnostycznego

Działanie czujnika temperatury spalin jest monitorowane przez odpowiedni nadrzędny sterownik. Występujące usterki są zapisywane w pamięci sterownika i mogą być odczytane przez odpowiednie urządzenie diagnostyczne. W zależności od systemu, mogą być wyświetlane dodatkowe parametry i wykorzystywane przy poszukiwaniu usterki.

Kod usterki

W ramach tej funkcji można odczytywać i usuwać kody usterek zapisane w pamięci sterowników. Dodatkowo można też wyświetlać informacje o poszczególnych kodach usterek.

 • W naszym przypadku zostały wyświetlone kody 15709 i 5257, które wskazują na usterkę czujnika temperatury spalin 3.

Parametry

W ramach tej funkcji można wyświetlać i oceniać aktualne wartości pomiarowe przekazywane przez czujnik do sterownika.

 

 • Ilustracja przedstawia pojazd z trzema czujnikami temperatury spalin
 • Czujnik 3 pokazuje wartość minus 40 stopni, co może być spowodowane przerwą w instalacji elektrycznej lub uszkodzeniem czujnika.

Schematy elektryczne

W celu zlokalizowania uszkodzenia można wykorzystać schematy elektryczne dla danego układu, pobrane z informacji o pojeździe. Tutaj można odczytać przyporządkowanie pinów w czujniku temperatury spalin lub kolory przewodów i wykorzystać je do dalszych testów. 

Wskazówki dotyczące serwisowania i naprawy!
 • W ramach wyszukiwania usterki, po przeprowadzeniu diagnostyki ECU należy najpierw przeprowadzić kontrolę wzrokową elementów i osprzętu w komorze silnika.
 • Czujnik należy wymienić w przypadku uszkodzenia przewodu połączeniowego lub obudowy czujnika.
 • Jeżeli gwinty czujników temperatury spalin są powlekane, nie wolno ich dodatkowo smarować wysokotemperaturową pastą do połączeń śrubowych.
 • Czujniki temperatury spalin muszą być dokręcane określonym momentem! Dla czujników temperatury spalin HELLA zalecamy moment dokręcania 40 - 45 Nm.

 

Należy również przestrzegać odpowiednich wskazówek serwisowania i napraw danego producenta pojazdu!

Wskazówka!

Różne możliwości diagnostyczne przedstawiono na przykładzie testera diagnostycznego mega macs 77. Zakres badania i dostępnych funkcji mogą się różnić w zależności od marki pojazdu i są zależne od konfiguracji sterownika.

 

Schematy, rysunki, zdjęcia i opisy mają tylko charakter objaśniający oraz opisowy i nie mogą być wykorzystywane jako podstawa naprawy danego pojazdu.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.