ZBIORNIK Z FILTREM WĘGLOWYM

W tym miejscu znajdziesz pożyteczną wiedzę i ważne wskazówki dotyczące zbiorników z filtrami węglowymi w pojazdach mechanicznych.

Zbiornik z filtrem węglowym chroni środowisko przed niespalonymi parami paliwa. Na tej stronie poznasz zasadę działania tego systemu, przyczyny jego usterek i wpływ jego defektów na pracę silnika. Ponadto strona ta zawiera wartościowe wskazówki z zakresu poszukiwania usterek w obszarze zbiornika z filtrem węglowym.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

PODSTAWOWA WIEDZA NA TEMAT ZBIORNIKA Z FILTREM WĘGLOWYM: PODSTAWY

Wprowadzenie układu regulacji lambda w pojazdach mechanicznych wyposażonych w katalizator oznaczało ustawową regulację wszystkich ich emisji.

 

Należą do nich także pary paliwa (węglowodorów) pochodzące ze zbiornika paliwa. Ze względu na to, że te tak zwane lotne węglowodory nie mogą się dostawać do atmosfery, konieczne jest ich separowanie i tymczasowe magazynowanie przed spaleniem. W celu spełnienia wymogów ustawowych, stosuje się w tym zakresie systemy separacji i recyrkulacji par paliwa.

 

Ich ważną częścią jest zbiornik z filtrem węglowym.

ZASADA DZIAŁANIA ZBIORNIKA Z FILTREM WĘGLOWYM: SPOSÓB DZIAŁANIA

Zbiornik z filtrem węglowym jest połączony z układem wentylacji zbiornika paliwa przez przewód kompensujący ciśnienie i służy do separowania oraz magazynowania parującego wskutek wzrostu temperatury paliwa.

 

W przewodzie łączącym rurę dolotową ze zbiornikiem z filtrem węglowym znajduje się zawór taktujący. Po aktywacji układu regulacji lambda zawór taktujący jest załączany i otwiera przewód między rurą dolotową i zbiornikiem z filtrem węglowym. Podciśnienie panujące w rurze dolotowej powoduje zassanie powietrza z otoczenia przez otwór w zbiorniku z filtrem węglowym. Zassane powietrze przepływa przez węgiel aktywny i ponownie doprowadza odseparowane paliwo do silnika i układu przygotowania mieszanki.

 

Ze względu na to, że system ten ma wpływ na skład mieszanki, uaktywnia się dopiero po włączeniu układu regulacji lambda.

DEFEKT ZBIORNIKA Z FILTREM WĘGLOWYM: OBJAWY

Objawy usterki w razie awarii elementu:

 • np. kod usterki P0441: nieprawidłowy przepływ systemu odpowietrzania zbiornika paliwa
 • zła jakość pracy silnika
 • zapach benzyny wskutek uchodzenia par paliwa

PRZYCZYNY DEFEKTÓW ZBIORNIKA Z FILTREM WĘGLOWYM: PRZYCZYNA AWARII

Przyczyny awarii:

 • Brak wysterowania przez sterownik
 • Uszkodzenie zaworu taktującego
 • Zniszczenie mechaniczne (wypadek)
 • Uszkodzone przewody

KONTROLA ZBIORNIKA Z FILTREM WĘGLOWYM: POSZUKIWANIE USTEREK

W CELU ODSZUKANIA USTERKI NALEŻY WYKONAĆ NASTĘPUJĄCE CZYNNOŚCI:

 • Skontrolować zbiornik z filtrem węglowym pod kątem uszkodzeń.
   
 • Sprawdzić węże, przewody i złącza pod kątem uzskodzeń i poprawnego zamocowania / montażu.
   
 • Sprawdzić zawór taktujący pod kątem uszkodzenia.
   
 • Sprawdzić złącza elektryczne zaworu taktującego pod kątem uszkodzeń i poprawności montażu.
   
 • Sprawdzić masę i napięcia zasilające. W tym celu odłączyć wtyczkę zaworu taktującego. Przy silniku rozgrzanym do temperatury roboczej musi występować napięcie ok. 11 – 14 V (silnik musi być ciepły, aby działał układ regulacji lambda – w przeciwnym razie zawór taktujący nie może zostać wysterowany).
   
 • Pomiar oscyloskopem: podłączyć przewód pomiarowy oscyloskopu do przewodu masowego zaworu taktującego.
   
 • Ustawić zakres pomiaru, oś X = 0,2 sekundy, oś Y = 15 V.
Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.