Ocena uszkodzeń alternatora

Tutaj znajdziesz cenne i przydatne wskazówki warsztatowe na temat oceny uszkodzeń alternatorów.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

 

Ocena uszkodzeń alternatora: Przyczyny i objawy

Uszkodzenie na skutek zwarcia / odwrócenia polaryzacji

Uszkodzenia spowodowane zwarciem / odwrotną polaryzacją w alternatorze można rozpoznać po przerwanych lub odlutowanych diodach prostowniczych, odlutowanym uzwojeniu stojana i/lub zwęglonym korpusie prostownika.

 

PRZYCZYNY

Uszkodzony akumulator lub odwrócona polaryzacja podczas rozruchu z obcego akumulatora spowoduje niekontrolowany przepływ prądu. Ciepło wytwarzane przez to zwarcie niszczy półprzewodniki, a połączenia lutowane topią i rozłączają się.

 

SKUTKI

Uszkodzone połączenia lutowane i zniszczone diody powodują, że alternator nie oddaje już żadnej mocy.

 

Uszkodzenia spowodowane korozją

Uszkodzenia korozyjne alternatora można rozpoznać po silnej korozji na stykach i zaciskach.

 

PRZYCZYNY

Alternatory są standardowo bryzgoszczelne. Jeśli podczas mycia silnika strumieniem pary, przejeżdżania przez głębokie kałuże itp. lub z powodu braku osłon przeciwbryzgowych dojdzie do znacznego wnikania wody, spowoduje to uszkodzenie alternatora.

 

SKUTKI

Wniknięcie dużej ilości wody prowadzi do korozji na stykach i zaciskach, uszkodzenia łożysk kulkowych i zmiękczenia szczotek węglowych. Skorodowane styki i zaciski powodują spadki mocy lub brak mocy. Uszkodzenie łożyska spowoduje duży hałas lub całkowitą awarię alternatora.

 

WSKAZÓWKA

Istniejące osłony przeciwbryzgowe muszą być zawsze montowane ponownie przy wymianie alternatora.

 

Alternator zachlapany olejem

Olej dostający się do alternatora powoduje tworzenie się warstewek oleju na obudowie, uzwojeniach, pierścieniach ślizgowych i szczotkach węglowych alternatora. Olej powoduje zmiękczenie szczotek węglowych.

 

PRZYCZYNY

Jeśli do alternatora dostanie się olej silnikowy przez uszkodzone uszczelki silnika, olej hydrauliczny lub olej napędowy przez nieszczelne przewody, to na pierścieniach ślizgowych i szczotkach węglowych tworzy się cienka warstewka oleju. Tworzy to przy ścieraniu szczotek węglowych masę, która prowadzi do słabego styku lub zwarcia. Zmiękczenie szczotek węglowych powoduje również ich przedwczesne zużycie.

 

SKUTKI

Dostający się olej powoduje ograniczenie mocy alternatora. W większości przypadków jednak zanieczyszczenie oleju prowadzi do całkowitej awarii.

 

Alternator z pompą próżniową silnie zaolejony

W niektórych pojazdach z silnikami wysokoprężnymi wymagane podciśnienie dla wspomagania hamulców wytwarzane jest przez pompę próżniową zamontowaną na alternatorze. Częstym problemem jest to, że te alternatory zostają całkowicie zaolejone i dlatego ulegają awarii.

 

PRZYCZYNY

Jedną z najczęstszych przyczyn tego problemu jest uszczelnienie pomiędzy alternatorem a pompą próżniową. Uszczelnienie to, zwykle wykonane z gumowego pierścienia, staje się nieszczelne z powodu starzenia się, ale także po wymianie alternatora. Często pierścień gumowy nie jest wymieniany i przedostający się olej powoduje po krótkim czasie awarię alternatora.

 

SKUTKI

Przedostający się olej może w bardzo krótkim czasie uszkodzić alternator i doprowadzić do awarii.

 

WSKAZÓWKA

Uszczelnienie pomiędzy alternatorem a pompą próżniową powinno być zawsze wymieniane po rozdzieleniu tych elementów. Należy również sprawdzić szczelność elastycznych przewodów olejowych i podciśnieniowych na pompie próżniowej.

 

Uszkodzenie łożysk w alternatorze

Uszkodzenie łożysk w alternatorach można rozpoznać po silnym hałasie, luzie promieniowym lub osiowym wirnika lub po zablokowanym wirniku.

PRZYCZYNY

Silne wibracje lub wnikanie wody są możliwymi przyczynami uszkodzeń łożysk w alternatorach. Jednak zbyt duże napięcie paska napędowego może również spowodować uszkodzenie lub przedwczesne zużycie łożyska. Paski wielorowkowe mogą przenosić ogromne siły na koło pasowe, a tym samym na łożysko.

 

SKUTKI

Uszkodzone łożysko może powodować duży hałas i znaczny luz na wirniku. Luz może być nawet tak duży, że koło pasowe spowoduje zniszczenie obudowy alternatora.

 

LINKI DO PORAD

Tutaj znajdziesz wskazówki i rozwiązania dla konkretnych objawów i przyczyn awarii uszkodzonego alternatora. Ponadto na tej stronie pokażemy, jak można sprawdzić układ ładowania, w tym jak wykonać kontrolę wzrokową przed diagnozą, jak sprawdzić akumulator i alternator, oraz sposób badania za pomocą urządzenia diagnostycznego. Więcej informacji o rozrusznikach i alternatorach Hella znajdziesz tutaj.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.