Reflektor full LED
Tutaj znajdziesz przydatną wiedzę i cenne wskazówki dotyczące wymiany i regulacji reflektora LED w samochodzie Mercedes-Benz W212.
Ważna zasada bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Stale rosnące wymagania dotyczące oświetlenia samochodowego ustanawiają wysokie standardy dla systemu świateł w pojeździe. Nowoczesne modele pojazdów są systematycznie wyposażane w reflektory LED z innowacyjnymi funkcjami oświetlenia. Działanie jest monitorowane przez nadrzędne sterowniki. Nawet pozornie prosta wymiana reflektora wymaga specjalnego postępowania przy profesjonalnej diagnostyce i naprawie.
Poniższe informacje i prace serwisowe zostały przedstawione na przykładzie samochodu Mercedes-Benz W212 (rok produkcji 2014), ale mogą być również odniesione do innych modeli pojazdów z identycznymi systemami.
W przypadku awarii reflektorów LED mogą wystąpić następujące objawy:
Następujące przyczyny mogą być odpowiedzialne za awarię lub nieprawidłowe działanie:
Reflektory LED lub oświetlenie pojazdu są monitorowane przez nadrzędne sterowniki. Występujące usterki są zapisywane w pamięci sterownika i mogą być odczytywane za pomocą odpowiedniego przyrządu diagnostycznego.
W niektórych modelach pojazdów, w przypadku wystąpienia usterki w systemie może być również pokazywany komunikat ostrzegawczy na wyświetlaczu zestawu wskaźników. Jednak przed rozpoczęciem diagnostyki sterownika zaleca się w ramach wyszukiwania usterki wykonać najpierw kontrolę organoleptyczną poszczególnych podzespołów.
W ramach diagnostyki sterownika można, w zależności od potrzeb, skorzystać z różnych funkcji i informacji o pojeździe.
Kod usterki
W tej funkcji można odczytać kody usterek zapisane w pamięci sterowników. Ułatwiający diagnozowanie opis kodu usterki zawiera ogólne informacje o możliwych skutkach lub przyczynach (rys. 1).
Parametry
W tej funkcji można wybierać i wyświetlać aktualne wartości pomiarowe przechowywane w sterowniku dla różnych funkcji oświetlenia (rys. 2).
Test siłownika
W tej funkcji można oddzielnie sterować funkcjami reflektora specyficznymi dla danego pojazdu (rys. 3).
Przed przystąpieniem do regulacji reflektorów należy wykonać następujące czynności przy pojeździe:
Pojazd i przyrząd do ustawiania reflektorów muszą stać na równym podłożu (stanowisko do ustawiania świateł zgodne z wymaganiami danego kraju).
Zaleca się podłączenie odpowiedniej ładowarki akumulatora w celu zasilenia instalacji elektrycznej pojazdu.
Różne możliwości diagnostyczne przedstawiono na przykładzie urządzenia diagnostycznego mega macs 77. Zakres badania i dostępnych funkcji mogą się różnić w zależności od marki pojazdu i są zależne od konfiguracji sterownika.
Podłącz urządzenie diagnostyczne, a następnie ustaw przyrząd do ustawiania świateł przed pojazdem.
Ustaw pokrętło ze skalą analogowego przyrządu SEG na 1%. Mechanicznie ustaw plamę świetlną w poziomie na linii odniesienia (regulacja wysokości) lub pionowej granicy światło-cienia na linii O° (rys. 4).
W przypadku cyfrowego przypadku SEG, skorzystaj ze sprawdzonego wyboru pojazdu i systemu reflektorów. Wybierz nachylenie wstępne 1%. Następnie wykorzystaj cyfrowe linie pomocnicze do mechanicznego wyregulowania plamy świetlnej (rys. 5).
Po ustawieniu należy potwierdzić nowe wartości w urządzeniu diagnostycznym.
Prace naprawcze przy instalacji oświetleniowej w pojeździe silnikowym może wykonywać wyłącznie odpowiednio wyszkolony personel. Niewłaściwie wykonanie naprawy może prowadzić do awarii układu i poważnych obrażeń ciała. Przy wszystkich naprawach instalacji oświetleniowej należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz instrukcji montażu producenta danego systemu lub pojazdu.