Rozkład światła

Znajdziesz tu cenną wiedzę i przydatne wskazówki na temat rozkładu świateł mijania i świateł drogowych.

Każdy kierowca zna funkcje "świateł mijania" i "świateł drogowych". Ponadto nowoczesne systemy świetlne oferują dodatkowe możliwości w zakresie rozkładu światła i pozwalają zgodnie z przepisami prawa na maksymalne wykorzystanie oświetlenia jezdni. Tutaj dowiesz o sztuczkach, które to umożliwiają oraz o nowych funkcjach świateł, takich jak światła specjalnie przystosowane do jazdy szosowej.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

ROZKŁAD ŚWIATŁA - ŚWIATŁA MIJANIA: PORÓWNANIE

Światła mijania są ważnym elementem oświetlenia pojazdu i stanowią jego obowiązkowe wyposażenie. Służą głównie do bezpiecznego oświetlenia drogi z przodu pojazdu i nie mogą oślepiać przy tym innych uczestników ruchu. W związku z tym stosuje się do niech szczególne wymagania w zakresie mocy i rozkładu światła, który jest z reguły asymetryczny. Światła mijania zapewniają również dobrą widzialność samochodu dla innych uczestników ruchu.

Halogenowe reflektory świateł mijania

W przypadku reflektorów halogenowych rozkład światła w obszarze składnika asymetrycznego wykazuje znaczny wznios o 15°. Jest to najczęściej spotykany do dzisiaj rozkład światła. Typowy dla tej charakterystyki jest również stały wznios składnika asymetrycznego. Jest to światło halogenowe, jego barwa jest więc biało-żółtawa.

 

Na pokazanej obok grafice rozkładu światła, symetryczny składnik wiązki przebiega z lewej strony pionowej „linii zerowej” (przeciwny pas ruchu) tuż pod oznaczoną przerywaną linią „granicą światła i ciemności”. Dzięki temu światła nie oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka. W celu poprawy widoczności własnego pasa ruchu i prawego pobocza zasięg wiązki światła zwiększa jej asymetryczny rozkład.

Bi-ksenonowe reflektory świateł mijania

Rozkład światła świateł mijania reflektorów bi-ksenonowych wykazuje łagodniejszy wznios (12°) składnika asymetrycznego. W coraz większej ilości reflektorów wznios ten wynosi od 12° do 75°. Asymetryczny składnik wiązki światła wykazuje „załamanie”, które nie stanowi wady reflektora. Taka charakterystyka jest niezbędna ze względu na wysoką intensywność światła, wyklucza ona przekroczenie obowiązujących wartości określonych w odpowiednich regulacjach ECE. Światła ksenonowe mają wyższą temperaturę barwową, dlatego ich kolor jest biało-niebieskawy.

 

Na pokazanej grafice rozkładu światła z lewej strony pionowej „linii zerowej” (przeciwny pas ruchu) symetryczny składnik wiązki światła przebiega tuż pod oznaczoną przerywaną linią „granicą światła i ciemności”. Dzięki temu światła nie oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka. Asymetryczny rozkład światła poprawia jego zasięg na własnym pasie ruchu i na poboczu.

Reflektory LED świateł mijania

Wznios asymetrycznego składnika wiązki światła mijania jest w przypadku reflektora LED zbliżony do opisanego wyżej systemu ksenonowego. Asymetryczny składnik wiązki światła wykazuje „załamanie“ (zobacz strzałka). Nie stanowi ono jednak wady reflektora. Taki wznios umożliwia lepszą i wcześniejszą widoczność biało-czarnych słupków drogowych i oznaczeń oddzielających przeciwny pas ruchu.

 

Na grafice składnik symetryczny z lewej strony pionowej „linii zerowej” (przeciwny pas ruchu) przebiega tuż pod oznaczoną przerywaną linią „granicy światła i ciemności”. Dzięki temu światła nie oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka. Po lewej stronie widać jednak wyraźnie niewielki asymetryczny wznios rozkładu światła.

ROZKŁAD ŚWIATŁA - ŚWIATŁA DROGOWE I SZOSOWE: PORÓWNANIE

Oprócz świateł mijania obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu są światła drogowe. W przeciwieństwie do świateł mijania światła drogowe zapewniają maksymalne możliwe oświetlenie drogi. Używa się ich zatem głównie na bardzo ciemnych odcinkach o złej widoczności, gdy z naprzeciwka nie jadą żadne pojazdy. Światła te poprawiają znacznie widoczność, a więc i bezpieczeństwo podczas jazdy z większą prędkością. Ponadto świateł drogowych używa się do wysyłania sygnałów świetlnych.

Klasyczne światła drogowe

Widoczny na zdjęciach/ekranach kontrolnych rozkład światła świateł drogowych pokazuje wyraźnie różnice między klasycznymi światłami drogowymi a światłami LED. Klasyczna wiązka opisuje raczej oświetlenie punktowe lub owalne dookoła znacznika centralnego (mały kwadrat).

Reflektory LED świateł drogowych

Światło drogowe z reflektora LED oświetla znacznie większą powierzchnię. Również tutaj największą intensywność światła widać wokół znacznika centralnego, ale ze względu na większą „ilość światła“ padającego z reflektora światło może się rozkładać na większą powierzchnię.

Reflektory LED świateł szosowych

Ten rozkład światła jest aktywowany dopiero po przekroczeniu określonej prędkości. W zależności od producenta wynosi ona od 50 do 80 km/h.

 

Przez podniesienie granicy światła i cienia (pokazane na ilustracji) po lewej stronie poprawia się oświetlenie drogi i poboczy. Asymetryczny składnik wiązki światła jest bardziej stromy (60°), a „załamanie“ widać znacznie wcześniej.

SCHEMATY ROZKŁADU ŚWIATŁA REFLEKTORÓW HALOGENOWYCH - VW GARBUS: PRAKTYCZNY PRZYKŁAD

Na tym praktycznym przykładzie pokazujemy wyniki pomiarów dla reflektorów halogenowych H4 przy użyciu słynnego oldtimera marki VW Garbus 1303 Cabriolet zmontowanego w 1979 roku. Ustawienia świateł zostały przetestowane zarówno przy użyciu przyrządu analogowego SEG IV, jak i przyrządu cyfrowego/kamerowego SEG V dla świateł mijania i świateł drogowych. 
Podczas pomiaru pojazd musi stać na płaskiej powierzchni. Należy się stosować do obowiązujących w kraju użytkowania przepisów dotyczących stanowisk do ustawiania reflektorów oraz do wskazówek producenta pojazdu.

Wskazówka

Podłącz ładowarkę, aby zapewnić prawidłowe napięcie akumulatora pojazdu.
Sprawdź reflektor pod kątem uszkodzeń, wymień uszkodzone lampy parami.

Analogowy przyrząd do ustawiania reflektorów

Pomiar za pomocą analogowego przyrządu do ustawiania świateł SEG IV firmy Hella Gutmann Solutions przeprowadza się manualnie. Pomiar przeprowadzono najpierw dla światła mijania i światła drogowego lewego reflektora, a następnie odpowiednio dla prawego reflektora. 

 

W obu przypadkach doskonany wynik pomiaru uzyskuje się przy typowym rozkładzie światła halogenowego żarówki H4 (patrz również wersja powyżej). Nie ma odchyleń wymagających regulacji.

Cyfrowy przyrząd do ustawiania świateł

Pomiar za pomocą cyfrowego przyrządu do ustawiania świateł odbywa się za pomocą opartego na kamerze modelu SEG V firmy Hella Gutmann Solutions. Przebieg testu kontroluje się wygodnie z menu urządzenia. 

 

Wynik pomiaru jest pokazywany na wyświetlaczu przyrządu SEG. W tym przypadku zielone strzałki pokazują, że reflektory halogenowe H4 są odpowiednio wyregulowane i nie wykazują nieprawidłowości schematu rozkładu światła.

SCHEMATY ROZKŁADU ŚWIATŁA REFLEKTORÓW LED - RENAULT MÉGANE: PRAKTYCZNY PRZYKŁAD

Jako przykład podajemy wyniki pomiarów rozkładu światła reflektora LED aktualnego modelu Renault Mégane IV, rok produkcji 2016. Przed przeprowadzeniem badania należy się również w tym przypadku zastosować do wymogów dotyczących prawidłowej pozycji pojazdu na stanowisku do ustawiania reflektorów. 

 

W tym przypadku nachylenie wstępne musi być ustawione na 1%.

Wskazówka

Podłącz ładowarkę, aby zapewnić prawidłowe napięcie akumulatora pojazdu.
Sprawdź reflektor pod kątem uszkodzeń.

Analogowy przyrząd do ustawiania reflektorów

Pomiar przy użyciu przyrządu analogowego SEG IV pokazuje typowe obustronne rozkłady światła dla tego reflektora LED zarówno w przypadku świateł mijania, jak i świateł głównych. Jak dokładniej opisano powyżej, nie jest w tym przypadku konieczna korekta ustawienia świateł.

Cyfrowy przyrząd do ustawiania świateł

W trakcie pomiarów z użyciem przyrządu z SEG V jego przebieg można wygodnie kontrolować z menu przyrządu, wynik pomiaru jest zawsze pokazywany na wyświetlaczu. Pomiar jest przeprowadzany po każdej stronie dla światła mijania i światła drogowego. Na tym przykładzie obraz graficzny przyrządu do ustawiania świateł pokazuje doskonały wynik pomiaru, oznaczony zielonymi strzałkami.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.