Nieszczelna klimatyzacja - poszukiwanie nieszczelności w klimatyzacji

W tym miejscu znajdziesz pożyteczną wiedzę i cenne wskazówki dotyczące poszukiwania nieszczelności w klimatyzacji pojazdów.

Brak czynnika chłodniczego redukuje nie tylko wydajność chłodzenia klimatyzacji, lecz jest także szkodliwy dla jej komponentów. Na tej stronie zapoznacz się z metodami wydajnego poszukiwania nieszczelności w obiegu czynnika chłodniczego. Ponadto znajdziesz tutaj porady praktyczne w zakresie przystępnej i profesjonalnej naprawy uszkodzonych węży i przewodów rurowych w układach klimatyzacji.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

POSZUKIWANIE NIESZCZELNOŚCI W UKŁADACH KLIMATYZACJI: PRZEGLĄD

Jedną z najczęstszych przyczyn zakłóceń działania klimatyzacji są nieszczelności obiegu czynnika chłodniczego. Prowadzą one zawsze do zmniejszenia ilości czynnika w układzie, a przez to do utraty wydajności lub nawet całkowitej awarii. Zwłaszcza w przypadku czynnika chłodniczego R134a znany jest fakt, że ulatnia się on przez przewody gumowe i złączki. Ponieważ specjalista ds. klimatyzacji nie jest w stanie od razu rozpoznać, czy problemem jest nieszczelność, czy też występuje zwykły ubytek czynnika, konieczne jest staranne sprawdzenie szczelności układu.

 

Sprawdzane są:

  • Wszystkie złącza i przewody
  • Sprężarka
  • Skraplacz i parownik
  • Filtr-osuszacz
  • Przełącznik ciśnieniowy
  • Złącza serwisowe
  • Zawór rozprężny

 

Zalecane są 3 metody wyszukiwania nieszczelności:

  1. Środek kontrastowy i lampa UV
  2. Elektroniczne wyszukiwanie nieszczelności
  3. Wykrywanie nieszczelności z użyciem gazu śladowego

Wykrywanie nieszczelności przy użyciu środka kontrastowego

ŚRODEK KONTRASTOWY

Środek kontrastowy dodawany jest do czynnika chłodniczego różnymi metodami (np. Spotgun, wkłady Dye-Cartridge itp.).

 

SPOTGUN/PRO-SHOT

Prasa nabojowa Spotgun lub system Pro-Shot wtryskuje do układu dokładnie wymaganą ilość środka kontrastowego. Dodatkowa zaleta: środek kontrastowy można wprowadzać przy napełnionym układzie.

 

LAMPY DO WYKRYWANIA NIESZCZELNOŚCI

Środek kontrastowy ulatniający się przez miejsca nieszczelnych połączeń jest widoczny w świetle lampy UV, co pozwala na zlokalizowanie nieszczelności.

Wyszukiwanie nieszczelności testerem elektronicznym / przy użyciu azotu / przy użyciu piany

WYSZUKIWANIE NIESZCZELNOŚCI ELEKTRONICZNYM WYKRYWACZEM NIESZCZELNOŚCI

Informuje sygnałem dźwiękowym o nieszczelnościach. Wykrywa gazy z grupy halogenowców i ujawnia nawet minimalne nieszczelności w trudno dostępnych miejscach (np. nieszczelności parownika).

 

WYKRYWANIE NIESZCZELNOŚCI PRZY UŻYCIU ZESTAWU Z AZOTEM

Oprócz osuszania układu narzędzie to może być stosowane także do badania szczelności. Do tego zastosowania wymagany jest adapter do napełniania do złącza serwisowego oraz adapter wężowy. Opróżniony układ klimatyzacji napełnić azotem (maks. 12 bar). Następnie przez dłuższy czas (np. 5 do 10 min) obserwować, czy ciśnienie pozostaje stałe. Nieszczelność można rozpoznać przez „syczenie”. W przeciwnym razie wskazać miejsce nieszczelności środkiem do identyfikacji nieszczelności. Natryskać od zewnątrz środek do wykrywania nieszczelności. W nieszczelnym miejscu tworzy się piana. Tą metodą można wykrywać tylko większe nieszczelności w dobrze dostępnych miejscach.

 

WYKRYWANIE NIESZCZELNOŚCI DETEKTOREM NIESZCZELNOŚCI WYKORZYSTUJĄCYM GAZ ŚLADOWY

W celu wykrycia nieszczelności napełnić opróżniony układ klimatyzacji gazem śladowym, czyli mieszanką składającą się z 95% azotu i 5% wodoru. Specjalnym elektronicznym detektora nieszczelności sprawdzić szczelność komponentów. Ponieważ wodór jest lżejszy od powietrza, czujnik należy przy tym przesuwać powoli nad miejscem przypuszczanej nieszczelności (złączki przewodów/komponenty). Po zakończeniu wyszukiwania nieszczelności można wypuścić gaz formierski do powietrza otoczenia. Ta metoda poszukiwania nieszczelności jest zgodna z artykułem 6, §3 dyrektywy UE 2006/40/WE.

WYKRYWANIE NIESZCZELNOŚCI KLIMATYZACJI Z UŻYCIEM GAZU: FILM

Wyszukiwanie nieszczelności klimatyzacji z użyciem gazu śladowego

Detekcja nieszczelności klimatyzacji przy użyciu gazu śladowego.

 

01:39 min

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.