Układ wydechowy: Budowa i elementy

Tutaj znajdziesz cenne i przydatne wskazówki dla warsztatów na temat budowy i funkcji układu wydechowego.

Pierwotnym zadaniem układu wydechowego jest odprowadzanie spalin z silnika obok kabiny kierowcy na zewnątrz pojazdu. Hałas spowodowany spalaniem jest redukowany do dopuszczalnego poziomu przez zintegrowane tłumiki. Do oczyszczania spalin w nowoczesnych pojazdach z silnikiem spalinowym montuje się dodatkowo katalizator lub filtr cząstek stałych.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

 

Budowa układu wydechowego: Podstawowe informacje

Układ wydechowy składa się z kolektora wydechowego, trójnika, katalizatora, filtra cząstek stałych, tłumika przedniego, tłumika środkowego i tłumika końcowego oraz odpowiednich rur łączących. W zależności od typu pojazdu i rodzaju silnika mogą występować różne elementy. Budowa układu wydechowego, rozmieszczenie i wymiary elementów są dostosowane do danego pojazdu przez producenta. W ten sposób optymalnie dopasowuje się opory przepływu i poziom hałasu do pojazdu. Ze względu na właściwości dźwiękochłonne filtra cząstek stałych w silnikach Diesla można zrezygnować niekiedy z tłumika przedniego.

Wskazówka!

Wszystkie elementy układu wydechowego pojazdu są ze sobą skoordynowane. Modyfikacja lub montaż niedozwolonych części zamiennych spowoduje utratę homologacji.

Zadanie i funkcja układu wydechowego: Zasada działania

Tłumienie hałasu

Hałas spalin jest wytwarzany przez pulsujący przepływ spalin z poszczególnych cylindrów. Odbicie i absorpcja mogą być wykorzystane do tłumienia energii akustycznej w układzie wydechowym. Tłumiki przejmują to zadanie i redukują hałas generowany przez silnik spalinowy, jednocześnie regulując ciśnienie wsteczne spalin w celu optymalizacji mocy silnika.

Odbicie

W tłumiku celowo umieszcza się przeszkody na drodze przepływu spalin, aby odbić fale dźwiękowe i uniemożliwić ich dalsze rozprzestrzenianie. Mogą to być zmiany przekroju, zmiany kierunku rur lub komory. W efekcie fale dźwiękowe ulegają odchyleniu i są częściowo eliminowane poprzez superpozycję.

Pochłanianie

Przy pochłanianiu strumień spalin przepływa bez przeszkód przez jedną lub więcej komór w tłumiku. W komorach znajduje się perforowana rura i porowaty materiał, np. wełna mineralna lub włókno szklane. Fale dźwiękowe przechodzą przez otwory do materiału wypełniającego, który pochłania wyższe częstotliwości.

 

Ponieważ oba rodzaje wyciszenia nadają się do różnych częstotliwości, można je również łączyć w jednym tłumiku.

 

Oprócz hałasu powodowanego spalaniem układ wydechowy generuje również hałas spowodowany drganiami i częstotliwościami przenoszonymi na nadwozie przez elementy mocujące. Można je zredukować poprzez odpowiednie rozmieszczenie i dobór komponentów lub poprzez elastyczne zawieszenie lub dodatkowe tłumiki drgań.

Poziom hałasu

Zgodnie z rozporządzeniem UE aktualna dopuszczalna granica poziomu hałasu dla nowych pojazdów od 01.07.2016 r. została ustalona na poziomie od 72 do 75 dB(A) w zależności od klasy pojazdu.

 

Od 1.07.2024 r. wartość ta dla pojazdów mechanicznych zostanie obniżona do 68 – 72 dB(A).

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.