Czujnik pedału gazu

W tym miejscu znajdziesz pożyteczną wiedzę i ważne wskazówki dotyczące czujnika pedału gazu wzgl. czujnika pedału jazdy / czujnika położenia pedału w pojazdach mechanicznych.

Czujnik pedału gazu przekazuje sterownikowi informację o pozycji pedału gazu. Na podstawie tej informacji możliwe jest realizacja żądanego przez kierowcę obciążenia silnika. Na tej stronie informujemy, jak działają nowoczesne czujniki położenia pedału i jakie objawy wskazują na uszkodzenia związane z tymi czujnikami. Dowiesz się tu poza tym, jak sprawdza się czujniki położenia pedału w warsztatach.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

 

SPOSÓB DZIAŁANIA CZUJNIKA PEDAŁU GAZU: ZASADA DZIAŁANIA

W nowoczesnych pojazdach instaluje się coraz więcej części elektronicznych. Przyczyną tego stanu rzeczy są między innymi przepisy prawa, np. w dziedzinie redukcji emisj i zużycia paliwa. Coraz więcej pola zdobywają sobie też elektroniczne komponenty aktywnych i biernych systemów bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Do najważniejszych z tych komponentów należy czujnik pedału jazdy.

 

W samochodach stosuje się coraz częściej czujnik bezdotykowy o indukcyjnej zasadzie działania. Czujnik ten składa się ze statora, który zawiera cewkę wzbudzającą, cewki odbiorcze i elektroniczny moduł analityczny oraz z rotora, który składa się z jednej lub kilku zamkniętych pętli przewodowych o określonej geometrii.

 

Przyłożenie napięcia zmiennego do cewki nadawczej powoduje wytworzenie pola magnetycznego indukującego napięcie w cewkach odbiorczych. W pętlach przewodowych wirnika jest również indukowany prąd, który oddziałuje na pole magnetyczne cewek odbiorczych. W zależności od ustawienia wirnika względem cewek odbiorczych stojan generuje odpowiednie amplitudy napięcia. Następnie amplitudy te zostają przetworzone w elektronicznym układzie analitycznym i przekazane do sterownika w formie napięcia stałego. Ten ocenia sygnał i generuje odpowiedni impuls np. dla nastawnika przepustnicy. Charakterystyka sygnału napięciowego jest zależne od siły nacisku na pedał gazu.

OBJAWY DEFEKTU CZUJNIKA PEDAŁU GAZU: OBJAWY

Awaria czujnika pedału gazu może powodować następujące objawy:

 • silnik pracuje z podwyższoną prędkością obrotową biegu jałowego
 • pojazd nie reaguje na ruchy pedału gazu
 • silnik przechodzi na awaryjny tryb pracy
 • zapala się lampka kontrolna silnika w desce rozdzielczej

DEFEKT CZUJNIKA PEDAŁU GAZU: PRZYCZYNA AWARII

Awaria tego elementu może mieć różne przyczyny:

 • uszkodzone przewody lub złącza czujnika pedału gazu
 • brak zasilania napięciem i masą
 • układ elektronicznego układu analitycznego w czujniku

KONTROLA CZUJNIKA PEDAŁU GAZU: POSZUKIWANIE USTEREK

Przy poszukiwaniu usterek należy uwzględnić następujące czynności kontrolne:

 • odczyt kodu usterki
 • kontrola wzrokowa czujnika pod kątem uszkodzeń mechanicznych
 • kontrola wzrokowa odpowiednich złączy i przewodów elektrycznych pod kątem prawidłowości podłączenia i uszkodzeń
 • kontrola czujnika przy użyciu oscyloskopu i multimetru

 

Poniższe czynności kontrolne, dane techiczne i ilustracje objaśniające sposób poszukiwania usterek zostały opracowane na przykładzie samochodu MB A-Klasse (150) 1,7.

Pin sterownika Sygnał Warunki kontroli Wartość orientacyjna
C5, niebiesko- żółty Stacyjka wyłączona 0 V
C5 Stacyjka wyłączona 4,5 – 5,5 V
C8 fioletowo-żółty Stacyjka włączona 0 V
C niebiesko-szary Stacyjka włączona,
pedał gazu zwolniony
0,15 V
C9 Stacyjka włączona,
pedał gazu wciśnięty
2,3 V
C10 fioletowo-zielony Stacyjka włączona,
pedał gazu zwolniony
C10
  Stacyjka włączona,
pedał gazu wciśnięty
4,66 V
C23 brązowo-biały Stacyjka włączona 0 V

sygnał wyjściowy ← sygnał wejściowy ⊥ masa sterownika

REJESTRACJA SYGNAŁU Z PINU C5

W ramach tego pomiaru sprawdzane jest zasilanie czujnika napięciem. Włączyć i wyłczyć zapłon.

REJESTRACJA SYGNAŁU Z PINU C9

Włączyć zapłon, nacisnąć i zwolnić pedał. Wzrost i spadek wartości sygnału jest zależny od szybkości naciśnięcia i ponownego zwolnienia pedału.

REJESTRACJA SYGNAŁU Z PINU C10

Włączyć zapłon, nacisnąć i zwolnić pedał. Wzrost i spadek wartości sygnału jest zależny od szybkości naciśnięcia i ponownego zwolnienia pedału.

REKOMENDACJA

Pomiary powinny być wykonywane przez dwie osoby. Dla jednej osoby pomiar sygnałów na czujniku, wykonywanie różnych cykli pomiarowych i przeprowadzanie diagnostyki przy użyciu oscyloskopu jest trudne i zazwyczaj bardziej czasochłonne.

Film: Szkolenie z pedałów gazu

W tym filmie pokażemy technologie pedałów gazu, jak one działają oraz omówimy usterki. Ponadto pokażemy diagnozę elementu przy użyciu mega macs i podpowiemy na co zwracać uwagę.

 

24:26 min

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.