Naprawa hamulców: Ważne wskazówki dla warsztatu samochodowego

W tym miejscu znajdziesz przydatne informacje i cenne wskazówki dotyczące napraw hamulców.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

 

Profesjonalna naprawa tarcz hamulcowych – Na co zwrócić uwagę: Podstawowe informacje

 1. Przed montażem porównać wymontowane części z nowymi częściami zamiennymi.
 2. Tarcze hamulcowe należy zawsze wymieniać parami i zawsze z użyciem nowych klocków hamulcowych.
 3. Przed montażem nowej tarczy hamulcowej piasta koła musi być mechanicznie oczyszczona, bez zadziorów i równa. Następnie należy ją zakonserwować odpowiednim środkiem smarnym.
 4. Przy naprawie należy wymienić wszystkie akcesoria, takie jak prowadnice czy śruby. Należy zawsze wykorzystywać wszystkie elementy znajdujące się w zestawie.
 5. Kanaliki zacisku hamulcowego muszą być czyste i bez śladów korozji, a prowadnice zacisku muszą poruszać się swobodnie.
 6. W miejscach styku klocka i zacisku hamulcowego stosować tylko niezawierającą metalu pastę do konserwacji hamulców. Nie używać nadmiernej ilości smaru.
 7. Czystość, brak oporów ruchu i prawidłowe nasmarowanie komponentów zapewniają sprawność układu hamulcowego i eliminują niepotrzebne odgłosy.
 8. Aby wykluczyć uszkodzenia zawieszenia kół lub piasty koła, należy unikać obróbki mechanicznej przy montażu i demontażu komponentów układu hamulcowego.
 9. Warunkiem prawidłowego montażu jest używanie narzędzi do układów hamulców lub ewentualnie potrzebnych narzędzi specjalnych. Przestrzegać podanych momentów dokręcenia!
 10. Ze względu na to, że nowe tarcze i klocki hamulcowe muszą się do siebie dopasować, po naprawie hamulce wymagają dotarcia. Postępować zgodnie z instrukcją docierania producenta pojazdu.

Budowa klocków hamulcowych: Podstawowe informacje

1. Stalowa płytka nośna Płytka nośna klocka jest indywidualnie dostosowywana do wymogów układu hamulcowego pod kątem jakości, wytrzymałości i tolerancji. Jej zadaniem jest odprowadzanie ciepła i prowadzenie klocka w zacisku hamulca. Powłoka proszkowa zapewnia niezawodną ochronę płytki nośnej przed korozją.  

2. Klej do klocków Specjalne kleje na bazie żywicy fenolowej trwale łączą masę klocka z płytką nośną i zapewniają wysoką wytrzymałość na siły ścinające.  

3. Warstwa pośrednia Warstwa pośrednia, nazywana również podkładem, zapewnia przyczepność pomiędzy materiałem ciernym a klejem. Poprawia twardość, charakterystykę pękania i właściwości komfortowe klocków hamulcowych.  

4. Materiał cierny Materiał cierny spełnia trudne zadania, musi więc być dokładnie dopasowany do swojego zastosowania.  

5. Środki pomocnicze Aby wykluczyć odgłosy spowodowane wibracjami, klocek hamulcowy może posiadać różne elementy tłumiące, nazywane też środkami pomocniczymi. Oprócz popularnych blaszek tłumiących stosuje się też lakiery tłumiące czy specjalne modyfikacje materiału ciernego.

6. Wskaźnik zużycia Wskaźniki zużycia to elementy kontrolne pozwalające na rozpoznawanie konieczności wymiany klocków hamulcowych. Wskaźniki mechaniczne są mocowane nitami do płytki nośnej. Elektroniczne wskaźniki zużycia mają postać dodatkowego czujnika zatopionego w materiale ciernym.  

7. Identyfikacja W celu jednoznacznej identyfikacji zaaprobowane klocki hamulcowe znakuje się nadrukiem z tyłu płytki nośnej. Zapewnia to każdej chwili możliwość sprawdzenia, kiedy, gdzie i przez kogo został wyprodukowany klocek hamulcowy.

Oznakowanie klocków hamulcowych: Warto wiedzieć

Oznakowanie klocków hamulcowych

 1. Numer ECE
 2. PA4029GF| PA (producent)| 4029 (kod materiałowy)| GF (amerykański kod współczynnika tarcia)
 3. Numer artykułu HELLA PAGID
 4. Numer partii określa unikalny skład produktu
 5. Kod środowiskowy
 6. Numer artykułu / techniczny numer informacyjny

Środki pomocnicze – tłumienie drgań i zapobieganie hałasowi: Warto wiedzieć

Odgłosy hamowania wywoływane są przez wahania współczynnika tarcia podczas hamowania. Zadaniem środków pomocniczych jest tłumienie drgań o wysokiej częstotliwości, czyli hałasu. Środki te mogą się różnić w zależności od rodzaju układu hamulcowego. W niektórych klockach hamulcowych może być zastosowanych kilka takich środków jednocześnie.

Dodatkowe elementy tłumiące z tyłu płytki nośnej

Może to być lakier, materiał tekstylny, folia samoprzylepna lub dodatkowa blaszka tłumiąca.

 • Te środki i elementy zapewniają dodatkową poprawę skuteczności hamowania i zwiększają komfort jazdy.
 • Folie samoprzylepne mocują dodatkowo klocek hamulcowy w pozycji roboczej, przez co zapobiegają jego nieprawidłowemu położeniu i odgłosom

Fazowanie

Fazy to skosy powierzchni ciernej, dostosowane indywidualnie do każdego klocka. Ostateczny kontur skosu określa się w ramach skomplikowanych jazd próbnych i na stanowiskach kontrolnych.

 

Zadanie:

 • Poprawa przejścia między klockiem hamulcowym a tarczą hamulcową – Brak ostrych krawędzi
 • Redukcja drgań i odgłosów przy rozpoczynaniu hamowania – Zmiana powierzchni przyłożenia do tarczy hamulcowej powoduje wzrost siły nacisku na klocek hamulcowy już przy niewielkich prędkościach

Ciężarki na klocku hamulcowym

Zamontowany na klocku dodatkowy ciężarek zwiększa masę całkowitą i redukuje częstotliwość rezonansową części. Zależnie od rodzaju i pozycji ciężarek redukuje albo całkowicie eliminuje niepożądane odgłosy. Konstrukcja ciężarka może być różna w zależności od producenta pojazdu i układu hamulcowego.

Szczeliny w klocku hamulcowym

Wskutek rozszerzenia termicznego w klocku hamulcowym mogą powstawać pęknięcia, w zależności od wielkości i kształtu klocka. Aby je wykluczyć, w niektórych klockach hamulcowych wykonuje się szczeliny. Redukują one dodatkowo odgłosy i gromadzą cząstki ścieru z klocków.

Klocki hamulcowe zależne od kierunku jazdy

Tego typu klocki hamulcowe są dostosowane do pozycji montażu w zacisku hamulcowym i kierunku obrotu tarczy hamulcowej przez zastosowanie specjalnych środków pomocniczych, takich jak fazy czy blaszki tłumiące. Sierpowaty otwór z tyłu zmienia pozycję docisku kocka po stronie tłoczka. Redukuje to odgłosy i poprawia komfort. Kierunek obrotu jest oznaczony przez strzałkę. Do klocków hamulcowych dołączone są specjalne instrukcje montażowe.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.