Kodowanie lamp tylnych w samochodzie Golf 6

W tym miejscu znajdziesz wartościową wiedzę i przydatne wskazówki na temat kodowania lamp tylnych LED na przykładzie samochodu Golf 6.

Oświetlenie zewnętrzne oferuje wiele możliwości indywidualizacji pojazdów. Bardzo popularna jest głównie modernizacja lamp tylnych przez wymianę na wariant diodowy. W nowoczesnych pojazdach sama wymiana lampy to jednak za mało. Konieczna jest też przeważnie adaptacja kabli i odpowiednie zakodowanie sterownika instalacji elektrycznej. Opis wymaganych w takich przypadkach prac znajdziesz tutaj na przykładzie samochodu Golf 6.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

 

KODOWANIE LAMPY TYLNEJ LED - GOLF 6: PODSTAWY

Liczba typów pojazdów wzrasta z roku na rok. Ze względu na duże zainteresowanie „modelami niszowymi” klasyczne podziały, np. na kombi, limuzyny lub furgonetki, są coraz szerzej zdefiniowane. Wraz z nowościami w dziedzinie układów wspomagania kierowcy, systemów komunikacyjnych i systemów bezpieczeństwa powstają dodatkowe kryteria indywidualizacyjne, które pozwalają spełniać oczekiwania wszystkich klientów.

 

Modyfikacje i tuning oświetlenia zewnętrznego zajmują pierwsze miejsce na liście 10 najczęstszych życzeń klientów - zwłaszcza od czasu wprowadzenia świateł do jazdy dziennej. Dużą popularnością cieczy sią też zmiana systemów oświetlenia na reflektory ksenonowe lub lampy tylne LED.

 

Ale wymagania podczas montażu takich systemów oświetleniowych rosną wraz ze stopniem złożoności produktów.

 

Takie procesy jak wysterowywanie, regulacja i monitorowanie funkcji oświetleniowych już kilka lat temu zostały przejęte przez sterowniki. Jeżeli w pojeździe są instalowane inne lampy lub reflektory, sterownik musi zostać o tym „poinformowany”. Do tego celu konieczne jest tzw. „kodowanie”. W odpowiednim sterowniku należy zmienić parametry, aby zagwarantować nienaganne działanie funkcji oświetleniowych.

 

Na przykładzie lampy tylnej LED marki HELLA samochodu Golf 6

Oprócz lamp tylnych marki HELLA niezbędne są przede wszystkim kable adaptacyjne, ponieważ lampy LED posiadają inne złącza, Kable adaptacyjne można wykonać samodzielnie w dosyć prosty sposób.

 

Pełna przebudowa wymaga następujących artykułów:

  • HELLA, zewnętrzne lampy tylne LED nr 2SD 010 408-071 lewa / -081 prawa
  • HELLA, wewnętrzne lampy tylne LED nr 2SA 010 409-131 lewa /ft2TZ 010 409-141 prawa
  • Wtyczki do podłączania lamp LED VW nr 4x 7N0 972 703
  • Wtyk gniazdowy do podłączania kompletu kabli VW nr 4x 191 972 713
  • Styki zagniatane HELLA nr 8KW 863 931-003
  • Pojedyncze przewody ze stykami zagniatanymi VW nr 6x 000 979 150 EA

WYKONYWANIE KABLI ADAPTACYJNYCH: INSTRUKCJA

Przeciąć przewody pośrodku

Rozciąć 6 przewodów pośrodku tak, by powstało 12 przewodów: jedna końcówka ze stykiem zagniatanym, druga końcówka bez styku. Następnie skrócić przewody do długości ok. 10 cm.

Wsunąć końcówki kabli do wtyczki i zablokować

Końcówki kabli z wtykami płaskimi słyszalnie zablokować we wtyczce (7N0 972 703) lamp LED.

Odizolować pozostałe końcówki kabli i zagnieść styki

Odizolować pozostałe końcówki kabli na długości ok. 6 mm i zagnieść styki 8KW 863 931-003. Do tego celu potrzebne są szczypce do nieizolowanych styków zagniatanych (nr HELLA 8PE 002 007-011).

 

Na tym etapie należy zwrócić uwagę na to, by czerwony pałąk blokujący wtyczki LED znalazł się na górze, a styki zagniatane były ustawione równo względem siebie. Pozwoli to uniknąć skręcenia kabli przy montażu wtyczki.

Słyszalnie zablokować końcówki kabli w tulei wtyczki

Słyszalnie zablokować końcówki kabli z wtykami płaskimi w tulei wtyczki (191 972 713). Zwrócić przy tym uwagę na prawidłową kolejność kabli! (Czerwony pałąk blokujący wtyczki i numery komór 1, 2, 3 muszą być widoczne od góry).

Powtórzyć czynności

Powtórzyć powyższe czynności w celu wykonania pozostałych trzech adapterów.

MONTAŻ LAMP TYLNYCH W SAMOCHODZIE: INSTRUKCJA

Zdjąć wykładzinę boczną

Otworzyć klapę bagażnika. Odciągnąć do tyłu wykładzinę boczną bagażnika tak, by śruba radełkowa była dobrze dostępna.

Zdjąć lampę

Odblokować wtyk i ściągnąć go z lampy.

Wykręcić śrubę radełkową z lampy.

Wyjąć lampę do tyłu z karoserii

Wprowadzić adapter

Wprowadzić adapter do lampy LED (lampy zewnętrznej). Następnie docisnąć czerwony pałąk blokujący do oporu w kierunku lampy.

Włożyć lampę LED

Włożyć lampę LED do karoserii i przymocować śrubą radełkową.
Uwaga! Przy wkładaniu zwrócić uwagę na prowadnice znajdujące się na lampie.

Połączyć wtyk gniazdowy z wtyczką

Połączyć wtyk gniazdowy adaptera połączyć z wtyczką wiązki kabli samochodu.

Wyjąć klapkę

Odblokować klapkę z klapy bagażnika i wyjąć.

Poluzować śruby M8 lampy

Uwaga! Odblokować boczną listwę z tworzywa sztucznego, pociągając ją w dół.

Włożyć wewnętrzną lampę LED

Włożyć wewnętrzną lampę LED do wnęki karoserii i przymocować śrubami M8. Zatrzasnąć listwę z tworzywa sztucznego na lampie.

Podłączyć adapter

Połączyć adapter połączyć z lampą i wiązką kabli samochodu.

Montaż wymontowanych części

Wszystkie wymontowane części ponownie zamontować w odwrotnej kolejności.

PROGRAMOWANIE MODUŁU BCM: INSTRUKCJA

Ze względu na różne właściwości lamp żarówkowych i lamp LED sterownik, w samochodach VW noszący również nazwę ,,Body Control Modul’’ (BCM), należy „zakodować”. W tym celu należy zmienić parametry zapisane w sterowniku tak, by lampy tylne LED prawidłowo działały. W przeciwnym razie na wyświetlaczu będą się pojawiać komunikaty o błędach, a działanie lamp będzie ograniczone. (Światło hamowania w tylnej klapie może świecić jaśniej niż światło hamowania w lampach zewnętrznych.)

 

Uwaga!
Modernizacja nie jest możliwa w przypadku wszystkich modułów BCM. W przypadku modelu Golf VI obowiązują różne wytyczne określające, od jakiej daty produkcji samochodu zagwarantowane jest prawidłowe działanie funkcji oświetleniowych. Przed wymianą istniejących lamp na lampy LED zaleca się odczytać wersję oprogramowania modułu BCM (p. zdjęcie 9).

 

Istnieją generalnie dwa różne rodzaje modułów BCM: starszy z nich posiada oprogramowanie w wersji 03XX. W tym przypadku przeróbka jest niemożliwa. Jeżeli mimo to klient chce wyposażyć swój pojazd w lampy LED, należy też zainstalować nowy moduł BCM. Oprogramowania starego modułu BCM nie można zaktualizować do nowszej wersji.

 

W przypadku nowego modułu BCM z oprogramowaniem w wersji 05XX (0537, 0541) przeróbka jest możliwa. W pojazdach posiadających oprogramowanie o tych wersjach i seryjne reflektory ksenonowe występuje jednak pewna cecha szczególna: po zakodowaniu lamp tylnych opcja ,,Światła mijania zawsze włączone jako dzienne” (aktywacja świateł mijania w chwili uruchomienia silnika) nie jest już dostępna. Aby zachować tę opcję, należy zaktualizować oprogramowanie modułu BCM (wersja oprogramowania 0575 lub nowsza).

Po sprawdzeniu wersji oprogramowania należy przeprowadzić kodowanie. W tym celu wybrać punkty menu „Centralka elektryczna – Kodowanie”, aby uaktywnić opcję „Długie kodowanie”. W przypadku lamp tylnych LED należy zmienić tylko bajt 18. Moduł BCM wyświetla w podmenu możliwe zmiany tego bajtu (p. zdjęcie 10).

 

W tym przypadku należy zmienić wartość tego bitu na „04”. Po zakończeniu kodowania usterki nie są już wyświetlane.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.