Reflektory LED SSL | HD Matrix: Ciekawostki, instrukcje naprawy i praktyczne porady

Tutaj znajdziesz cenne i przydatne wskazówki dla warsztatów na temat budowy, funkcji i diagnostyki reflektorów LED SSL | HD Matrix

Światło na drodze staje się cyfrowe. Oznacza to, że w przyszłości rozsył światła będzie realizowany głównie poprzez cyfrowe sterowanie modułami świetlnymi o wysokiej rozdzielczości. Skutkuje to nowymi i różnorodnymi możliwościami zastosowań, na przykład w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

Reflektory LED SSL | HD Matrix: PODSTAWOWE INFORMACJE

Światło na drodze staje się cyfrowe. Oznacza to, że w przyszłości rozsył światła będzie realizowany głównie poprzez cyfrowe sterowanie modułami świetlnymi o wysokiej rozdzielczości. Otwiera to nowe i różnorodne możliwości zastosowań, na przykład w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Moduł matrycy Solid-State Lighting High-Definition (SSL | HD) z technologią Liquid Crystal HD umożliwia w pełni adaptacyjny rozsył światła dostosowany do aktualnej sytuacji na drodze. Nowy reflektor LCD wyświetla światło na drodze w rozdzielczości ponad 32 000 pikseli. Pozwala to na inteligentne i płynne dostosowanie oświetlenia w czasie rzeczywistym do różnych sytuacji na drodze. Poniższe informacje przedstawiono na przykładzie reflektora głównego HD-Matrix LED Porsche.

Budowa i zasada działania: SPOSÓB DZIAŁANIA

W tym reflektorze LED cztery moduły świetlne z niemal kwadratowymi soczewkami są umieszczone na oprawce lampy. Dwa moduły HD dla funkcji świateł mijania i świateł drogowych są zamontowane w dolnej części. Każdy z tych modułów HD zawiera identyczną matrycę LED z 16384 mikrodiodami elektroluminescencyjnymi, która generuje strumień świetlny o wysokiej rozdzielczości na powierzchni zaledwie 12,8 x 3,2 milimetra. Jasność matrycy LED można regulować w ponad 1000 poziomach, a każdy moduł HD jest wyposażony w specjalnie dostosowaną soczewkę ze specjalnie szlifowanym szkłem, która tworzy różne kąty oświetlenia.

Zewnętrzny moduł z szerokokątnym obiektywem obejmuje kąt 40 z poziomie i 10 stopni w pionie. Z kolei moduł wewnętrzny jest wyposażony w teleobiektyw i obejmuje kąt 20 stopni w poziomie i 5 stopni w pionie. Chociaż obszar oświetlenia jest tylko o połowę mniejszy niż w module zewnętrznym, jest on znacznie jaśniejszy. Nakładając na siebie rozsył światła obu modułów HD, uzyskuje się szerokie oświetlenie o wysokiej intensywności w obszarze centralnym.

Dzięki ponad 32 tysiącom sterowanym indywidualnie pikseli na reflektor, moduły HD generują światło o wysokiej rozdzielczości, które jest wyświetlane tylko tam, gdzie jest potrzebne. Piksele są sterowane przez znajdujący się w każdym reflektorze sterownik elektroniczny, opracowany również przez firmę HELLA będącą dostawcą całego systemu. Ze względu na dużą ilość danych zastosowano tutaj po raz pierwszy tak zwane interfejsy GMSL (Gigabit Multimedia Serial Link).

Opracowano specjalne algorytmy do sterowania dwoma źródłami światła w reflektorze za pomocą jednego sterownika. Umożliwiają one obliczanie rozkładu światła w czasie rzeczywistym. Pozwala to na oświetlenie obszaru 40 stopni w poziomie i 10 stopni w pionie strumieniem świetlnym o wartości ponad 1400 lumenów, tworząc jeden z największych i najjaśniejszych obszarów oświetlenia o wysokiej rozdzielczości.

Oświetlenie zaczyna się tuż przed pojazdem i obejmuje cały obszar świateł drogowych. Potrzebna ilość światła może być rozprowadzana w tym obszarze zgodnie z wymaganiami, a ta elastyczność umożliwia ulepszenie istniejących funkcji oświetlenia.

W górnej części zamontowano dwa identyczne moduły funkcyjne Bi-LED z sześcioma mocnymi diodami LED, które realizują oświetlenie przedpola i dodatkowe światła drogowe. Indywidualnie przełączane i ściemniane światło jest emitowane przez szlifowane soczewki. Dodatkowo na oprawie nad każdym z czterech modułów zamontowana jest listwa LED do funkcji świateł do jazdy dziennej i świateł pozycyjnych. Patrząc na reflektor z przodu, zarówno w dzień, jak i w nocy widoczna jest charakterystyczna dla marki czteropunktowa konstrukcja.

Funkcje światła

Oprócz funkcji podstawowych, takich jak światła mijania czy światła drogowe, możliwe są dodatkowe funkcje wspomagające kierowcę

Begrüßung und Verabschiedung 

Powitanie i pożegnanie

Oświetlenie LED w reflektorach zapewnia dodatkową widoczność i bezpieczeństwo podczas otwierania i zamykania pojazdu. Po otwarciu pojazdu moduły HD wyświetlają animację charakterystyczną dla marki i wyświetlają ją na powierzchni przed pojazdem. Po wyłączeniu zapłonu i opuszczeniu pojazdu animacja odbywa się w odwrotnej kolejności

Światła drogowe z dodatkowymi światłami drogowymi

Dodatkowe światła drogowe włączają się, jeśli system nie wykryje żadnych pojazdów z przodu lub nadjeżdżających z naprzeciwka, gdy włączone są automatyczne światła drogowe. W tym przypadku poza oboma modułami HD, które już przełączyły się ze świateł mijania na światła drogowe, włączają się dodatkowo oba moduły funkcyjne. Zwiększa to ilość światła z 1400 do 2500 lumenów, a droga może być oświetlona na odległość do 600 metrów. Dodatkowe światła drogowe są wyłączane automatycznie po wykryciu pojazdów jadących z przodu lub nadjeżdżających z naprzeciwka.

Nieoślepiające światła drogowe z dodatkową funkcją

Dodatkowe światła drogowe są wyłączane, gdy tylko kamera pojazdu wykryje pojazd z przodu lub nadjeżdżający z naprzeciwka. Jednocześnie obszar oświetlenia pojazdu jest wygaszany poprzez wyłączenie odpowiednich pikseli. Zwolniona w ten sposób energia świetlna jest przekształcana w dodatkowe funkcjonalne światło HD, dzięki czemu ilość światła po obu stronach szczeliny zwiększa się dwukrotnie, co prowadzi do widocznego rozjaśnienia pozostałego obszaru świateł drogowych. Oznacza to, że całe dostępne światło HD jest w pełni wykorzystywane do optymalizacji oświetlenia drogi, a tym samym poprawy widoczności dla kierowcy.

Asystent pasa ruchu dla zwężeń jezdni

Funkcja ta wyświetla na jezdni szerokość pojazdu wraz z lusterkami bocznymi, co ułatwia poruszanie się przy utrudnieniach spowodowanych pracami budowlanymi. Pozwala to kierowcy ocenić, czy w tym miejscu jest możliwe wyprzedzenie. Poprawia się bezpieczeństwo na drodze, ponieważ zmniejsza to korekty prędkości i skrętu kierownicy.

Rozjaśnienie pasa ruchu

Funkcja ta jest aktywowana tylko na autostradach lub drogach szybkiego ruchu i służy do poprawy oświetlenia własnego pasa ruchu. Niezależnie od pozycji pojazdu, jezdnia między oznaczeniami pasów jest znacznie rozjaśniona w formie dywanu światła. Oświetlenie rozszerza się na oba pasy ruchu, gdy tylko kierowca rozpocznie manewr zmiany pasa ruchu i przekroczy linię rozdzielającą. Po zakończeniu zmiany pasa ruchu oświetlenie jest dostosowywane do bieżącego pasa ruchu. Umożliwia to wczesne dostrzeżenie obiektów i zagrożeń i przeciwdziała nieostrożnej zmianie pasa ruchu.

Adaptacyjne światła drogowe na autostradzie

W tej funkcji system sterowania zapewnia najlepsze możliwe oświetlenie jezdni na autostradach lub drogach szybkiego ruchu, a jednocześnie dostosowuje rozsył światła indywidualnie do aktualnych warunków. Jednocześnie oświetlenie w kierunku środka pasa ruchu jest wyświetlane z łagodnym przejściem, aby uniknąć niepotrzebnego oślepiania nadjeżdżających pojazdów.

Komunikacja w pojeździe: Warto wiedzieć

Z tyłu reflektora na osłonie obudowy jest zamontowany sterownik dla modułów SSL | HD oraz sterownik dla modułów przedpola.

Głównym zadaniem tych sterowników jest sterowanie i monitorowanie poszczególnych funkcji świateł reflektora. Oprócz centralnego sterowania wszystkimi funkcjami świateł wykonywane są również dodatkowe zadania koordynacyjne, takie jak dynamiczne dostosowywanie rozsyłu światła w adaptacyjnych systemach oświetleniowych do aktualnej sytuacji na drodze. Komunikacja wewnętrzna w pojeździe odbywa się przez połączenie sterowników reflektora ze sterownikiem instalacji elektrycznej pojazdu oraz sterownikami poszczególnych systemów wspomagania kierowcy w magistrali danych. Sterowniki świateł komunikują się poprzez magistralę danych i w ten sposób otrzymują dane, na podstawie których niezawodnie wytwarzany jest wymagany rozsył światła. W zależności od modelu pojazdu i wyposażenia systemu struktura sieci może być inna.

Instrukcje serwisowe i instrukcje naprawy: Diagnostyka

Skutki i przyczyny awarii

Awaria reflektorów LED może spowodować:

 • Zaświecenie się lampki sygnalizującej awarię (zależnie od systemu)
 • Zapisanie kodu błędu w sterowniku reflektora lub sterowniku systemu

Przyczyny mogą być następujące:

 • Wadliwe zasilanie
 • Uszkodzenia zewnętrzne lub mechaniczne
 • Uszkodzony system komunikacji i magistrali
 • Awaria elektroniki reflektora
 • Uszkodzony sterownik
 • Uszkodzony silnik wentylatora w reflektorze

Reflektory SSL | HD: Wskazówka dotycząca diagnostyki

Reflektory SSL | HD oraz pozostałe światła pojazdu są monitorowane przez sterowniki nadrzędne w systemie pojazdu. Ewentualne usterki są zapisywane w pamięci usterek sterownika i mogą być odczytywane za pomocą odpowiednich urządzeń diagnostycznych. W zależności od modelu pojazdu, kierowca jest informowany o błędzie systemu za pomocą dodatkowego ostrzeżenia na tablicy rozdzielczej.

Ustawianie reflektorów: Praktyczne porady

Po wykonaniu poniższych napraw należy ponownie wyregulować ustawienie reflektora SSL | HD.

 • Naprawa połączona z wymontowaniem i zamontowaniem reflektora
 • Przeprowadzono naprawy lub ustawienia, które mają wpływ na wysokość pojazdu
 • Po wymianie następujących elementów: Czujnik poziomu pojazdu, sterownik instalacji elektrycznej pojazdu, siłownik regulacji wysokości, sterowniki świateł dla modułów SSL | HD lub modułów przedpola

Przed przystąpieniem do regulacji reflektorów muszą być spełnione następujące warunki w pojeździe:

 • pojazd i przyrząd do ustawiania świateł znajdują się na równym podłożu
 • hamulec postojowy jest zwolniony, a pojazd jest zabezpieczony przed stoczeniem się
 • ciśnienie w oponach jest prawidłowe
 • obudowy reflektorów są czyste i nieuszkodzone
 • kierownica znajduje się w pozycji do jazdy na wprost
 • jest zapewniona jest prawidłowa wysokość pojazdu. W pojazdach, które były wcześniej podniesione, należy przywrócić zawieszenie do normalnego poziomu poprzez kilkakrotne ugięcie.
 • zostało sprawdzone obciążenie pojazdu i w razie potrzeby dostosowane do obciążenia określonego przez producenta
 • napięcie akumulatora jest większe niż 11,0 V
 • w sterownikach istotnych dla systemów komfortu nie ma żadnych wpisów o usterkach.

Do regulacji reflektorów oprócz przyrządu do ustawiania świateł potrzebne jest dodatkowo urządzenie diagnostyczne. Proces regulacji jest uruchamiany przez urządzenie diagnostyczne i przeprowadzany zgodnie z programem. Jeżeli pojazd jest wyposażony w układ poziomowania, to przed przystąpieniem do regulacji należy ustawić podwozie na normalnej wysokości i wyłączyć poziomowanie. Po zakończeniu regulacji układ poziomowania zostaje ponownie aktywowany.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.