Kodowanie kluczyków samochodowych i wymiana baterii

Tutaj znajdziesz przydatną wiedzę i cenne wskazówki dotyczące wszystkich aspektów kodowania kluczyków samochodowych i adaptacji pilotów bezprzewodowych.

W tym rozdziale przedstawiamy jako przykład 3-przyciskowy pilot bezprzewodowy (składany) grupy Volkswagen, stosowany w samochodach marki Skoda, Volkswagen i Seat. Za pomocą tego kluczyka można otwierać i zamykać pojazd mechanicznie oraz bezprzewodowo.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

SPIS TREŚCI

Kluczyk bezprzewodowy do samochodu: SPOSÓB DZIAŁANIA

Nowoczesne systemy dostępu do pojazdów składają się z dopasowanych do siebie indywidualnie kluczyków bezprzewodowych i odbiorników. Przyciski pilota aktywują różne funkcje komfortowe pojazdu. Sygnały pilota są odbierane i analizowane przez sterownik w systemie funkcji komfortowych pojazdu w celu autoryzacji dostępu i rozruchu. Pozytywna identyfikacja umożliwia dostęp do pojazdu i otwarcie drzwi. Poniżej przedstawiamy jako przykład 3-przyciskowy pilot bezprzewodowy (składany) stosowany w samochodach marki Skoda, Volkswagen i Seat. Za pomocą tego kluczyka można otwierać i zamykać pojazd mechanicznie oraz bezprzewodowo.

Budowa i sposób działania

Razem z dolną częścią kluczyka pilot, czyli nadajnik sygnału bezprzewodowego, tworzy kluczyk zapłonowy pojazdu. Podstawa kluczyka zawiera transponder immobilizera i bródkę. Pojazd można otworzyć mechanicznie za pomocą bródki kluczyka włożonego w zamek drzwiczek i uruchomić za pomocą stacyjki. Zintegrowany transponder jest potrzebny do wyłączania immobilizera przed uruchomieniem silnika.

 

Pilot, zwany także nadajnikiem sygnału bezprzewodowego, służy do odblokowywania i blokowania drzwi pojazdu za pomocą zamka centralnego.

 

Budowa i działanie pilota mogą być różne w zależności od modelu pojazdu lub kraju homologacji.

 

W pojazdach europejskich używa się zazwyczaj nadajników sygnałów bezprzewodowych o częstotliwości 433 MHz lub 434 MHz. Na rynku amerykańskim lub azjatyckim częstotliwość ta wynosi 315 MHz. 

 

Umieszczony z boku obudowy czerwony przycisk alarmowy jest elementem opcjonalnym lub zależnym od kraju sprzedaży pojazdu. Po naciśnięciu czerwonego przycisku w pojeździe aktywuje alarm dźwiękowy i optyczny, który może być pomocny w sytuacji awaryjnej lub przy szukaniu pojazdu na dużych parkingach.

Wskazówka

Jeżeli akumulator pojazdu jest rozładowany lub nastąpiło zakłócenie transmisji sygnału, pojazd można otworzyć za pomocą zamka mechanicznego. 

Wymiana baterii w kluczyku samochodowym: Instrukcja

Odłącz dolną część kluczyka od nadajnika sygnału bezprzewodowego.

Wysuń bródkę kluczyka. Odłącz dolną część kluczyka od nadajnika sygnału bezprzewodowego. W tym celu wsuń wkrętak w szczelinę między dwiema połówkami obudowy i podważ.

Otwórz obudowę kluczyka bezprzewodowego

W tym celu włóż bródkę kluczyka między dolną i górną część obudowy i podważ.

Wymiana baterii

Wyjmij baterię z dolnej części obudowy. Włóż nową baterię, zachowaj biegunowość. Ponownie zmontuj kluczyk w odwrotnej kolejności kroków.

Wskazówka

Przy wkładaniu baterii nie należy dotykać palcami jednocześnie obu biegunów. Powoduje to zwarcie wskutek obecności wilgoci i może znacznie skrócić żywotność baterii. W tym przypadku zaleca się użycie plastikowej pincety lub jednorazowej rękawiczki. 

Kodowanie kluczyków samochodowych lub pilotów: Instrukcja

Jeśli klientowi jest potrzebny dodatkowy kluczyk lub zgubił albo uszkodził swój kluczyk, nowy kluczyk musi zostać zaadaptowany do pojazdu. Do adaptacji są potrzebne wszystkie kluczyki samochodu lub piloty oraz odpowiedni przyrząd diagnostyczny. Przeprogramowanie usuwa wszystkie zaadaptowane już w pojeździe piloty.

 

Proces adaptacji przeprowadzimy przy użyciu testera diagnostycznego mega macs 77.

Odłącz część obudowy od nadajnika sygnału bezprzewodowego i podłącz tester diagnostyczny

Odłącz część obudowy z bródką kluczyka i transponderem od nadajnika sygnału bezprzewodowego w jednym z kluczyków. W tym celu wsuń wkrętak w szczelinę między dwiema połówkami obudowy i podważ.

 

Wprowadź dane pojazdu do testera diagnostycznego. Podłącz tester diagnostyczny do interfejsu komunikacyjnego w pojeździe.

Włóż część obudowy do stacyjki i włącz zapłon

Włóż dolną część obudowy z bródką kluczyka i transponderem do stacyjki i włącz zapłon. Następnie zamknij drzwi kierowcy z otwartym oknem.

Wykonuj poszczególne kroki za pomocą testera diagnostycznego

  • Wybierz funkcję "Kodowanie - Programowanie pilota bezprzewodowego" i postępuj zgodnie z dalszymi instrukcjami testera diagnostycznego (rys 1).
  • Wprowadź liczbę wszystkich pilotów, które mają zostać zaadaptowane, a następnie potwierdź (rys. 2).
  • Potwierdź nadpisanie danych sterowników (rys. 3).
  • Komunikat testera diagnostycznego opisujący dalszą procedurę adaptacji pilotów (rys. 4).

Naciśnij przycisk odblokowujący

W ciągu 15 sekund od pojawienia się komunikatu należy nacisnąć przycisk odblokowujący po kolei na każdym adaptowanym pilocie (rys. 5).

Rozpoznanie sygnału i adaptacja odpowiedniego pilota są potwierdzane krótkim zaświeceniem kierunkowskazów (rys. 6).

Potwierdź wprowadzone dane w testerze diagnostycznym

Po aktywacji wszystkich pilotów należy potwierdzić wprowadzone dane w testerze diagnostycznym. Jeśli wszystkie dane zostały poprawnie wprowadzone, jest to potwierdzane przez tester diagnostyczny.

 

Po zakończeniu programowania należy skompletować kluczyki pojazdu i skontrolować działanie wszystkich funkcji przycisków pilota.

WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA NAPRAWY

Przed uruchomieniem nowy pilot musi zostać zaadaptowany do zamka centralnego pojazdu! Przy zamawianiu nowego pilota należy koniecznie zwracać uwagę na formę konstrukcyjną, liczbę przycisków, częstotliwość sygnału i pozycję diody LED. Ponadto na każdym pilocie znajduje się numer identyfikacyjny, którego należy użyć jako odniesienia przy wyszukiwaniu części zamiennej. Pilota nieprawidłowo przyporządkowanego do pojazdu nie da się zaadaptować. Należy zwrócić uwagę na ulotkę dołączoną do opakowania produktu i stosować się do odpowiednich instrukcji naprawczych producenta pojazdu!

Kodowanie kluczyków samochodowych lub adaptacja nadajników sygnałów bezprzewodowych na przykładzie VW Golf 5 Plus: FILM

W tym filmie pokazujemy, jak zakodować kluczyk samochodowy lub jak zaadaptować nadajnik sygnału bezprzewodowego na przykładzie samochodu VW Golf 5 Plus i testera diagnostycznego mega macs 77.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.