Ocena uszkodzeń rozrusznika

Tutaj znajdziesz cenne i przydatne wskazówki warsztatowe dotyczące oceny uszkodzeń rozrusznika.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

 

Ocena uszkodzeń rozrusznika: Przyczyny i objawy

Osadzanie się mieszaniny smaru i zanieczyszczeń w rozruszniku

Jeśli w rozruszniku dochodzi do osadzenia się tzw. pasty, może to być zauważalne przez zwiększony hałas i uszkodzenie zębnika rozrusznika. W skrajnym przypadku może dojść również do poważnego uszkodzenia wieńca zębatego na kole zamachowym.

 

PRZYCZYNY

Jest to spowodowane mieszaniną zanieczyszczeń gromadzących się w obudowie sprzęgła (pyłu ściernego z tarczy sprzęgła, pyłu z drogi) i smaru na wałku wirnika, wałku sprzęgłowym, wielowypuście śrubowym i w wolnym kole. Z tego połączenia powstaje pasta, która już nie ma właściwości smarnych.

 

SKUTKI

Ze względu na tworzenie się tej pasty, która już nie smaruje, działanie rozrusznika, w szczególności wolnego koła i wielowypustu śrubowego, jest zakłócone do tego stopnia, że zębnik rozrusznika zbyt wolno odłącza się od wieńca zębatego na kole zamachowym silnika. Powoduje to powstawanie wspomnianych wyżej usterek. Z reguły można temu zaradzić jedynie poprzez wymianę rozrusznika. 

 

Stosować wyłącznie odpowiednie smary lub dostarczone przez producenta. Upewnić się, że wszystkie pokrywy i korki są obecne w obudowie sprzęgła i prawidłowo zamontowane. Jeśli rozrusznik jest wymieniany, to należy wyczyścić obudowę sprzęgła, aby uniknąć przedwczesnego tworzenia się pasty.

 

Uszkodzenia rozruszników z magnesami ferrytowymi

W niektórych typach rozruszników miedziane lub aluminiowe uzwojenia stojana są zastąpione magnesami ferrytowymi. Często występującym objawem uszkodzenia w przypadku tych typów rozruszników są popękane magnesy ferrytowe. Magnesy wypadają wówczas z obudowy i pękają.

 

PRZYCZYNY I OBJAWY

Wyżej wymienione rodzaje uszkodzeń są powodowane przez uderzenia. Ze względu na zniszczone magnesy ferrytowe następuje całkowita awaria rozrusznika. Zasadniczo w przypadku tych typów rozruszników należy zrezygnować z „testu działania” polegającego na uderzaniu młotkiem lub podobnym narzędziem w obudowę rozrusznika lub wyłącznik elektromagnetyczny. Upuszczenie rozrusznika na podłogę również może spowodować uszkodzenia.

 

Silniki z nierównym zapłonem

Niewłaściwe ustawienie zapłonu lub pompy wtryskowej może spowodować uszkodzenie rozrusznika. Typowymi uszkodzeniami są zniszczone wolne koło i przekładnia planetarna, jak również złamany wał wirnika i popękana głowica z łożyskiem.

 

PRZYCZYNY

Niewłaściwy zapłon lub nieprawidłowo ustawione wyprzedzenie wtrysku/zapłonu może powodować odbicia silnika podczas rozruchu. W tym momencie na rozrusznik działa siła skierowana przeciwnie do kierunku jego obrotu. Powoduje to obciążenie wolnego koła w kierunku blokady. Wolne koło przenosi wówczas siłę na obudowę poprzez wałek wirnika. Ponieważ rozrusznik może przejąć te siły tylko w ograniczonym zakresie, dochodzi do wyżej wymienionych uszkodzeń. 

 

SKUTKI

Uszkodzenia mechaniczne powodują znaczny hałas, a nawet całkowitą awarię rozrusznika.

 

Niewyzębianie się rozrusznika

Niewyzębianie się rozrusznika można rozpoznać po zmatowieniu wolnego koła / zębnika, śladach zatarcia na wale wirnika, rozkręconym kolektorze / uzwojeniu wirnika i / lub spalonej cewce wyłącznika elektromagnetycznego.

 

PRZYCZYNY

Przyczyny niewyzębiania się rozruszników mogą być techniczne lub spowodowane nieprawidłową obsługą. Zacięty włącznik zapłonu/rozruchu, zwarcia w przewodach lub zbyt długa praca rozrusznika powodują, że pozostaje on włączony po uruchomieniu silnika. Ogromne siły odśrodkowe niszczą uzwojenie i / lub kolektor. Przebarwienie izolacji cewki przekaźnika załączającego wskazuje na obecność prądu ciągłego.

 

SKUTKI

Zniszczenie kolektora i/lub uzwojenia oraz przegrzanie cewki doprowadzi do całkowitej awarii rozrusznika.

 

Rozrusznik zanieczyszczony olejem

Zanieczyszczony olejem rozrusznik można rozpoznać po osadach oleju w głowicy z łożyskiem i w rozruszniku. W skrajnych przypadkach możliwe jest również występowanie warstwy oleju lub kropli oleju na rozruszniku. Klient często zauważa tę usterkę z powodu słabej mocy rozrusznika.

 

PRZYCZYNY

W większości przypadków zanieczyszczenie olejem jest spowodowane nieszczelnościami w silniku. Na ogół główną przyczyną jest nieszczelny tylny uszczelniacz wału korbowego. Wydobywający się olej jest wyrzucany przez koło zamachowe do rozrusznika.

 

SKUTKI

Olej, który przedostał się do rozrusznika, powoduje zmiękczenie szczotek węglowych, co skutkuje zwiększonym ich ścieraniem. Starty węgiel tworzy wraz z olejem masę przewodzącą, co prowadzi do zwarć i problemów ze stykiem. W większości przypadków kończy się to całkowitą awarią.

 

Przeciążenie rozruszników

Przeciążony rozrusznik można zwykle rozpoznać po zmatowieniu wirnika, spalonym uzwojeniu stojana oraz przebarwionej lub spalonej cewce wyłącznika elektromagnetycznego. Są to cechy, które wskazują na duże obciążenie termiczne.

 

PRZYCZYNY

Rozruszniki są generalnie przeznaczone do pracy krótkotrwałej. Jeśli występuje stałe obciążenie z powodu trudnego lub braku rozruchu silnika (nieprawidłowe ustawienie, usterki w układzie zasilania paliwem, w układzie zapłonowym lub usterki mechaniczne), prowadzi to do przegrzania.

 

SKUTKI

Następstwa wynikające z tego przegrzania to najczęściej zwarcia spowodowane spaleniem izolacji. Prowadzi to do całkowitej awarii rozrusznika.

 

LINKI DO PORAD

Tutaj znajdziesz wskazówki i rozwiązania dla konkretnych objawów i przyczyn awarii uszkodzonego rozrusznika. Ponadto na tej stronie pokażemy, jak można sprawdzić układ ładowania, w tym jak wykonać kontrolę wzrokową przed diagnozą, jak sprawdzić akumulator i alternator, oraz sposób badania za pomocą urządzenia diagnostycznego. Więcej informacji o rozrusznikach i alternatorach Hella znajdziesz tutaj.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.