Jednostki sterujące ABS/ESP do regulacji dynamiki hamowania i jazdy

Tutaj znajdziesz przydatną wiedzę i cenne wskazówki na temat hydraulicznego zespołu układu hamulcowego / jednostki sterującej dynamiki hamowania i jazdy.

Jednostki sterujące ABS i ESP

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

 

Zespół hydrauliczny układu hamulcowego z jednostką sterującą dynamiki hamowania i jazdy: Podstawowe informacje

Zespół hydrauliczny układu hamulcowego ze swoją jednostką sterującą dynamiki hamowania i jazdy należy obecnie do standardowego wyposażenia wielu modeli samochodów.

 

Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESP) ma za zadanie zapobiegać wyślizgnięciu się samochodu z zakrętu lub w krytycznych sytuacjach , np. podczas ekstremalnych manewrów podczas jazdy. System ingeruje w układ hamulcowy oraz w sterowanie silnikiem i skrzynią biegów i utrzymuje pojazd na właściwym torze. Ważne jest, aby obowiązujące prawa fizyki nie zostały przekroczone. Gdy tylko granice zostaną przekroczone, to nawet system ESP nie może zapobiec wypadnięciu pojazdu z drogi. 

 

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów wyposażonych w układy ABS/ASR lub ESP rośnie oczywiście również częstotliwość występowania usterek i konieczność naprawy w warsztacie.

Hydrauliczny zespół układu hamulcowego

Hydrauliczny zespół zawiera zawory przełączające dla poszczególnych hamulców kół, które są niezbędne do sterowania ciśnieniem hamowania. Są one wykorzystywane w hydraulicznym zespole do sterowania 3 stanami ciśnienia wymaganymi do regulacji: zwiększanie ciśnienia, utrzymywanie ciśnienia, zmniejszanie ciśnienia.
Za pomocą hydraulicznej pompy wytwarza się niezbędne ciśnienie wstępne po stronie dolotowej pompy odprowadzającej układu ABS. Pompa odprowadzająca nie jest w stanie wytworzyć niezbędnego ciśnienia początkowego, jeśli pedał hamulca nie jest wciśnięty i nie ma ciśnienia w układzie.

Jednostka sterująca dynamiki hamowania i jazdy

Jednostka sterująca dynamiki hamowania i jazdy jest z reguły zamontowana na zespole hydraulicznym.

 

Jednostka sterująca składa się z mocnego procesora. W celu zapewnienia najwyższego możliwego poziomu bezpieczeństwa, system składa się z dwóch procesorów z własnym zasilaniem oraz interfejsem diagnostycznym, które korzystają z tego samego oprogramowania. Wszystkie informacje są przetwarzane równolegle, a procesory monitorują się wzajemnie. Jednostka sterująca jest również odpowiedzialna za sterowanie układami ABS/ASR i ESP. Wszystkie układy są podłączone do jednej jednostki sterującej.

Awaria systemu ABS/ESP: Poszukiwanie usterek

Jeśli system ABS/ESP ulegnie awarii, jest to sygnalizowane ciągłym świeceniem się lampki kontrolnej. W każdym przypadku przed rozpoczęciem kompleksowej diagnostyki należy przeprowadzić kontrolę wzrokową. Szczególną uwagę należy zwrócić na nieszczelności i uszkodzenia elementów. Jeśli podczas oględzin nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości, do dalszych badań używa się urządzenia diagnostycznego. 

 

System ABS/ESP ma funkcję autodiagnostyki. Oznacza to, że wykrywa usterki, takie jak przerwa w przewodach, zwarcie do masy lub do plusa lub uszkodzenie czujników. Usterki te mogą być zapisywane w pamięci jednostki sterującej i odczytywane. System ABS/ESP może być zdiagnozowany za pomocą odpowiedniego urządzenia diagnostycznego. W zależności od urządzenia, istnieje szeroki zakres możliwości badania, aż do specjalnie określonego testu systemu. 

Jeśli system ABS/ESP ulegnie awarii, jest to sygnalizowane ciągłym świeceniem się lampki kontrolnej. W każdym przypadku przed rozpoczęciem kompleksowej diagnostyki należy przeprowadzić kontrolę wzrokową. Szczególną uwagę należy zwrócić na nieszczelności i uszkodzenia elementów. Jeśli podczas oględzin nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości, do dalszych badań używa się urządzenia diagnostycznego. 

 

System ABS/ESP ma funkcję autodiagnostyki. Oznacza to, że wykrywa usterki, takie jak przerwa w przewodach, zwarcie do masy lub do plusa lub uszkodzenie czujników. Usterki te mogą być zapisywane w pamięci jednostki sterującej i odczytywane. System ABS/ESP może być zdiagnozowany za pomocą odpowiedniego urządzenia diagnostycznego. W zależności od urządzenia, istnieje szeroki zakres możliwości badania, aż do specjalnie określonego testu systemu. 

Odczyt pamięci usterek

W pierwszej kolejności należy odczytać pamięć usterek. Wszelkie pojawiające się usterki są tutaj zapisywane i dostarczają wstępnych informacji o możliwej przyczynie awarii. Zapisana usterka może bezpośrednio wskazywać na uszkodzony element (rys. Pamięć usterek 2) lub na zwarcie/przerwanie przewodu. Pozwala to na przeprowadzenie ukierunkowanych prac naprawczych.

Odczyt parametrów

Jeżeli w pamięci usterek nie są zapisane żadne usterki, można odczytać i przeanalizować parametry za pomocą wywołania rzeczywistych wartości. Do oceny wyświetlanych wartości rzeczywistych potrzebna jest dokumentacja techniczna z wymaganymi wartościami zadanymi, o ile nie są one zapisane w urządzeniu diagnostycznym. Usterki, które są zapisywane w pamięci usterek, są również wyświetlane po wywołaniu wartości rzeczywistych. 

Test elementów wykonawczych

Inną możliwością jest test siłowników (test aktuatorów). Podczas tego testu poszczególne komponenty mogą być sterowane przez urządzenie diagnostyczne i w ten sposób można sprawdzić ich działanie.

Ustawianie podstawowe

W tej funkcji elementy, takie jak czujniki systemu kontroli dynamiki jazdy, mogą być ustawiane lub dostosowywane zgodnie z wartościami producenta. Warunkiem koniecznym dla podstawowego ustawienia jest prawidłowa praca systemu pojazdu.

Identyfikacja

Tutaj można odczytywać specjalne informacje o systemie i sterownikach.

Schematy elektryczne

W celu zlokalizowania uszkodzenia można wykorzystać schematy elektryczne dla danego układu, pobrane z informacji o pojeździe. Tutaj można odczytać przyporządkowanie styków w złączu sterownika lub kolory przewodów i użyć je przy dalszym sprawdzaniu elektrycznej pompy próżniowej lub czujnika ciśnienia w układzie wspomagania.

WSKAZÓWKA

Różne możliwości diagnostyczne przedstawiono na przykładzie testera diagnostycznego mega macs 77 w samochodzie MINI ONE 1,6 R56. Zakres danego badania i dostępnych funkcji zależą od konfiguracji sterownika w systemie.

Usterka w instalacji elektrycznej: Skutki

W przypadku wykrycia usterki w instalacji elektrycznej, podejmowane są następujące działania:

 • System ABS/ESP jest wyłączony. Układ hamulcowy nadal działa w konwencjonalny sposób.
 • Stan awarii jest sygnalizowany przez kontrolkę ABS/ESP 

Ważne wskazówki naprawy: Wskazówki

Należy ściśle przestrzegać następujących wskazówek dotyczących naprawy!

 • Ze względu na ingerencję w układ hamulcowy, jednostka sterująca dynamiki hamowania i jazdy lub zespół hydrauliczny układu hamulcowego mogą być wymieniane tylko przez przeszkolony personel.
 • Po zamontowaniu jednostki sterującej ABS należy dokonać jej adaptacji do pojazdu! Do tego celu należy użyć odpowiedniego urządzenia diagnostycznego.
 • Podczas wszystkich napraw układu hamulcowego należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz instrukcji montażu producenta danego układu i pojazdu!
 • W razie potrzeby należy użyć narzędzi montażowych lub demontażowych określonych przez producenta pojazdu.
 • Niewłaściwie wykonanie naprawy może prowadzić do awarii układu i poważnych obrażeń ciała.
Leksykon
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • Q
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • W
 • X
 • Y
 • Z
Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.