Reflektory AFS - Advanced Frontlighting System

W tym miejscu znajdziesz wartościową wiedzę i przydatne wskazówki na temat reflektorów AFS i systemu Advanced Frontlighting System.

Klasyczne światła mijania to właściwie pełen słabych stron kompromis. Advanced Frontlightning System (AFS) przełamuje dzięki swoim nowym funkcjom oświetleniowym sztywne ograniczenia świateł mijania, znacznie zwiększając widoczność w ciemności i przy złej pogodzie. Jego podstawą jest technologia VarioX firmy HELLA. Dowiedz się na tej stronie jakie nowe funkcje oświetleniowe umożliwia system AFS i jakie są ich zalety.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

UKŁAD ADAPTACYJNY REFLEKTORÓW: PODSTAWY

Kwestia optymalnego oświetlenia przestrzeni ruchu zajmuje specjalistów z zakresu samochodowej techniki oświetleniowej od wielu lat. Z jednej strony konieczne jest jak najjaśniejsze oświetlenie drogi i jej otoczenia, aby kierowca miał możliwość niezawodnego rozpoznawania obiektów w przestrzeni ruchu. Z drugiej strony światla nie mogą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. Jak najlepsze zrównoważenie, czy wręcz wyeliminowanie konfliktu oświetlenia i oślepiania - zarówno własnego, jak i innych - stanowi centralne zadanie dla specjalistów firmy HELLA.

 

Rozwiązaniem klasycznym jest przełączanie pomiędzy światłami drogowymi i światłami mijania. Podczas gdy światła drogowe zapewniają rozsył światła zoptymalizowany pod kątem oświetlenia drogi, światła mijania stanowią swojego rodzaju kompromis pozwalający unikać oślepiania innych kierowców. W zakresie bezpieczeństwa jazdy nocą światła drogowe i mijania nie stanowią więc optymalnego technicznie rozwiązania. Prosta i oczywista modyfikacja w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych polega na wyposażaniu pojazdów w specjalne reflektory dodatkowe, które kierowca może włączać i wyłączać zależnie od sytuacji. Kolejnym krokiem jest realizacja dodatkowych funkcji oświetleniowych nie w pojedynczych reflektorach dodatkowych, lecz ich integracja z reflektorem głównym i automatyczne przełączanie pomiędzy poszczególnymi schematami rozsyłu światła. To właśnie podstawowa koncepcja systemu Advanced Frontlighting System (AFS)

 

Czy słyszałeś o Dożywotniej Gwarancji?

REFLEKTORY Z SYSTEMEM AFS: SPOSÓB DZIAŁANIA

Advanced Frontlighting System (AFS)

Zwyczajne światła mijania stanowią kompromis pomiędzy wszystkimi funkcjami oświetleniowymi pjazdu. Z tego względu powstał Advanced Frontlighting System, czyli dynamiczny system oświetleniowy, zapewnia jący optymalne oświetlenie jezdni z zależności od prędkości jazdy i kąta skrętu kierownicy. Realizacja tej koncepcji wymaga modułu projekcyjnego VarioX® z rotacyjnym wałkiem umieszczonym pomiędzy źródłem światła i soczewką. Charakterystyczną cechą tego wałka jest z jednej strony jego zróżnicowana konstrukcja, a z drugiej strony możliwość obrotu dookoła własnej osi wzdłużnej. W ciągu zaledwie kilku milisekund silnik krokowy ustawia wałek w wymaganej pozycji.

ŚWIATŁA DO JAZDY MIEJSKIEJ

W światłach do jazdy miejskiej, włączanych przy prędkościach do 55 km/h, pozioma granica światło-cienia zapobiega oślepianiu innych uczestników ruchu. Ponadto rozszerzony zakres oświetlenia bliży umożliwia wczesne rozpoznawanie pieszych znajdujących się na skraju jezdni.*

ŚWIATŁA DO JAZDY PO DROGACH JEDNOPASMOWYCH

Przy prędkościach od 55 do 100 km/h włączane są światła do jazdy po drogach jednopasmowych, których rozsył światła jest porównywalny z konwencjonalnym rozsyłem świateł mijania. Moduł VarioX® generuje niesymetryczny rozsył światła, co pozwala unikać oślepiania jadących z przeciwnego kierunku. Granica światło-cienia jest podnoszona, aby zapewnić lepsze oświetlenie lewej krawędzi jezdni i dalszy zasięg świateł.*

ŚWIATŁA DO JAZDY PO AUTOSTRADACH

Światła do jazdy po autostradach włączają się automatycznie przy prędkości powyżej 100 km/h. Zasięg wiązki światła jest przystosowany do dużych promieni zakrętów pokonywanych z dużymi prędkościami.*

ŚWIATŁA DROGOWE

Światła drogowe systemu AFS są odpowiednikiem typowych świateł drogowych. Nie jest w ich przypadku konieczne zapobieganie oślepianiu innych uczestników ruchu.

ŚWIATŁA ZAKRĘTOWE

Dynamiczne światła zakrętowe to kolejny element systemu Advanced Frontlighting System. W zależności od kąta skrętu kierownicy reflektory obracają się o kąt do 15°, co zapewnia optymalne oświetlenie zakrętów.

ŚWIATŁA DO JAZDY W ZŁYCH WARUNKACH POGODOWYCH

Światła do jazdy w złych warunkach pogodowych zapewniają szerszy rozrzut światła i poprawiają w ten sposób widoczność w czasie deszczu, mgły lub opadów śniegu. W celu redukcji oślepień zmniejszany jest zasięg oświetlenia dali.

* Podane prędkości mogą być różne w zależności od producenta.

 

Systemy reflektorowe AFS umożliwiają rozsyły światła o preselekcjonowanych nieciągle parametrach. Rozsył światła jest dostosowywany do prędkości pojazdu, rodzaju drogi i warunków pogodowych, co zapewnia olbrzymią poprawę jakości oświetlenia w porówaniu ze standardową techniką oświetleniową pojazdów mechanicznych.

 

Inżynierowie firmy HELLA są zgodni co do tego, że najlepszą metodą realizacji tego rodzaju zależnego od sytuacji, automatycznego systemu reflektorowego jest zastosowanie tak zwanego modułu VarioX®. Wystarczy jedno ksenonowe źródło światła, aby uzyskać nawet pięć różnych rozsyłów światła: w tym samym module reflektorowym oprócz standardowego światła mijania i drogowego można dodatkowo zrealizować światła do jazdy miejskiej, do jazdy po autostradzie i do jazdy w złych warunkach pogodowych.

TECHNOLOGIA VARIOX®

Technologia VarioX® opiera się na zasadzie projekcji. Między źródłem światła a soczewką znajduje się rotacyjny wałek wykonany metodą kształtowania swobodnego, który może się obracać dookoła własnej osi. Powierzchnia wałka posiada różne kontury, które umożliwiają uzyskiwanie na drodze różnych rozsyłów światła. Kontury te można, tak samo jak całą geometrię wałka, dostosowywać do wymagań producentów różnych pojazdów.

 

W celu realizacji systemów AFS i funkcji oświetleniowych opartych na danych z kamer moduł VarioX® łączy się ze specjalnym modułem obrotowo-przechylnym. Pracuje on niezwykle cicho i cechuje się obok wysokiej prędkości ruchów i dokładności pozycjonowania niewielkimi rozmiarami konstrukcyjnymi oraz niską masą przechyłową.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.