Czujnik temperatury powietrza zasysanego

W tym miejscu znajdziesz pożyteczną wiedzę i ważne wskazówki dotyczące czujników temperatury powietrza zasysanego w pojazdach mechanicznych.

Niewidoczny, ale bardzo ważny: czujnik temperatury powietrza zasysanego dostarcza sterownikowi silnika ważną wartość pomiarową wpływającą na wzbogacanie mieszanki i zapłon. Na tej stronie poznasz zasadę dziaąania czujników temperatury powietrza zasysanego, skutki jego usterek i przyczyny jego możliwej awarii. Znajdziesz tu poza tym dokładną instrukcję sprawdzania tego czujnika.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

SPOSÓB DZIAŁANIA CZUJNIKA TEMPERATURY POWIETRZA ZASYSANEGO: ZASADA DZIAŁANIA

Czujnik temperatury powietrza zasysanego mierzy temperaturę panującą w rurze dolotowej i przekazuje sygnały napięcia wygenerowane na podstaie działającej na czujnik temperatury do sterownika. Ten analizuje te sygnały i wpływa na ich podstawie na sposób wzbogacania mieszanki paliwowej i kąt wyprzedzenia zapłonu.

 

Rezystancja czujnika temperatury zmienia się w zależności od temperatury powietrza zasysanego. Przy rosnącej temperaturze rezystancja maleje – spada wskutek tego napięcie na czujniku. Sterownik ocenia te wartości napięcia, które stoją w bezpośredniej zależności od temperatury powietrza zasysanego (niskie temperatury powodują wysokie, a wysokie temperatury niskie napięcie czujnika).

DEFEKT CZUJNIKA TEMPERATURY POWIETRZA ZASYSANEGO: OBJAWY

Defekt czujnika temperatury powietrza zasysanego może być zauważalny wskutek niewłaściwej reakcji sterownika i przejście w tryb pracy awaryjnej.

 

Częstymi objawami usterki są:

 • zapisanie kodu usterki i ewentualne świecenie lampki kontrolnej silnika
 • problemy z uruchomieniem silnika
 • niska moc silnika
 • zwiększone zużycie paliwa

PRZYCZYNY DEFEKTÓW CZUJNIKA TEMPERATURY POWIETRZA ZASYSANEGO: PRZYCZYNA AWARII

Awarie wynikają z różnych przyczyn:

 • zwarcia wewnętrzne
 • przerwania przewodu
 • zwarcie wewnątrzprzewodowe
 • uszkodzenia mechaniczne
 • brudny czubek czujnika

KONTROLA CZUJNIKA TEMPERATURY POWIETRZA ZASYSANEGO: POSZUKIWANIE USTEREK

POSZUKIWANIE USTEREK:

 • Odczyt rejestratora błędów ✓
 • Kontrola złączy elektrycznych przewodów czujnika, wtyczki i samego czujnika pod kątem prawidłowości połączenia, złamania i korozji ✓

Kontrola jest przeprowadzana miernikiem uniwersalnym

Krok kontrolny 1

Pomiar rezystancji wewnętrznej czujnika. Rezystancja jest zależna od temperatury, przy zimnym silniku wysoka, a przy ciepłym niska.

 

W zależności od producenta:
25 °C odpowiada 2,0 do 6 kiloomów, a 80 °C odpowiada ok. 300 omów
Uwzględnić podane specjalne wartości zadane.

Krok kontrolny 2

Kontrola okablowania łączącego ze sterownikiem, polegająca na sprawdzeniu każdego pojedynczego przewodu, łączącego czujnik z wtykiem sterownika, pod kątem przepływu prądu i zwarcia do masy.

 

 1. Podłączyć omomierz pomiędzy wtykiem czujnika temperatury a odłączonym wtykiem sterownika. Wartość zadana: ok. 0 omów (wymagany jest schemat przyporządkowania styków wtyku sterownika).
 2. Zmierzyć omomierzem rezystancję na każdym styku wtyku czujnika i odłączonego wtyku sterownika a masą. Wartość zadana: >30 megaomów.

Krok kontrolny 3

Zmierzyć woltomierzem napięcie zasilające na odłączonym wtyku czujnika. Pomiar ten należy przeprowadzić przy podłączonym sterowniku i włączonym zapłonie. Wartość zadana: ok. 5 V.

 

Jeżeli ta wartość napięcia nie jest osiągnięta, sprawdzić zasilanie sterownika włącznie z połączeniem z masą według schematu instalacji elektrycznej. Jeżeli wartość ta jest prawidłowa, możliwy jest defekt sterownika.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.