POJEMNOŚCI UKŁADÓW KLIMATYZACJI: ILOŚCI CZYNNIKA CHŁODNICZEGO I OLEJU

W tym miejscu znajdziesz pożyteczną wiedzę i cenne wskazówki dotyczące ilości czynnika chłodniczego i oleju w układach klimatyzacji pojazdów.

Czynnik chłodniczy i olej sprężarkowy to dwie substancje o decydującym znaczeniu dla każdego systemu klimatyzacji. Decydujące są też ich prawidłowe ilości. Przewijaj tę stronę, aby uzyskać informacje o różnych wariantach czynników chłodniczych i olejów sprężarkowych. Znajdziesz tu także ważne wskazówki dotyczące uzupełniania czynników chłodniczych i odsyłacz do podręcznika użytkownika czynników chłodniczych i olejów sprężarkowychn.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

 

CZYNNIK CHŁODNICZY R12, R134A, R1234YF: WARTO WIEDZIEĆ

Na rynku występuje jeszcze wiele pojazdów wyposażonych w klimatyzację przystosowaną pierwotnie do czynnika chłodniczego R12. Rok 2001 był oficjalnie ostatnim rokiem stosowania czynnika R12 w systemach klimatyzacji samochodowych. Od tego roku układy napełnione czynnikiem R12 podlegają obowiązkowej modyfikacji w ramach przeglądów lub napraw. Jako zastępczy czynnik chłodniczy był i jest stosowany, oprócz różnych "alternatywnych" czynników chłodniczych (mieszanin czynników chłodniczych), czynnik R134a.

 

Możliwość przebudowy systemów klimatyzacji w taki sposób, by zamiast czynnika R12 mogły wykorzystywać czynnik 134a jest stale aktualnym zagadnieniem dla właścicieli starszych pojazdów oraz w niektórych krajach spoza UE.

 

W ramach przebudowy należy sprawdzić instalację pod kątem szczelności. Na początku należy wyeliminować przecieki. Wszystkie elementy konstrukcyjne należy sprawdzić pod kątem prawidłowości działania i uszkodzeń. Wymienić filtr-osuszacz. Wymienić pierścienie uszczelniające. Dodatkowo wymienić olej mineralny układu R12 na olej PAG lub PAO. W ramach tej operacji należy również przepłukać klimatyzację.

 

Czynnik R134a posiada wysoki globalny potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP, Global Warming Potential), którego wartość wynosi 1430. Aktualna dyrektywa 2006/40/WE postanowia, że w przyszłości będą stosowane wyłącznie czynniki chłodnicze o współczynniku GWP mniejszym niż 150.

 

Systemów klimatyzacji pojazdów klasy M1 (samochody osobowe, pojazdy służące do przewozu osób o liczbie miejsc mniejszej lub równej 8) i klasy N1 (pojazdy użytkowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t), które uzyskały homologację na terenie UE po 01.01.2011 r., nie wolno już w związku z tym napełniać czynnikiem chłodniczym R134a. Od dnia 01.01.2017 r. pojazdy posiadające systemy napełnione czynnikiem chłodniczym R134a nie mogą już być homologowane. Stosowanie czynnika chłodniczego R134a jest jednak w dalszym ciągu dozwolone w ramach prac serwisowo-konserwacyjnych przy istniejących instalacjach zawierających czynnik chłodniczy R134a. Jako nowy czynnik chłodniczy stosuje się czynnik R1234yf o współczynniku GWP równym 4. Możliwe jest też stosowanie innych czynników chłodniczych, o ile ich współczynnik GWP leży poniżej 150. W przyszłości okaże się, czy wszyscy producenci pojazdów będą stosować ten sam, czy różne czynniki chłodnicze.

 

Będzie to mieć naturalnie wpływ na warsztaty i ich personel. Nieunikniony wydaje się zakup nowych urządzeń serwisowych. Oczywiście należy też stosować specjalne środki ostrożności związane ze składowaniem nowych czynników chłodniczych i obchodzeniem sie z nimi.

UZUPEŁNIANIE CZYNNIKA CHŁODNICZEGO - ZASADY BEZPIECZEŃSTWA I POSTĘPOWANIA Z CZYNNIKIEM CHŁODNICZYM: PORADY DLA WARSZTATÓW

Przy uzupełnianiu czynnika chłodniczego oraz wykonywaniu wszelkich prac przy obiegu czynnika chłodniczego należy przestrzegać następujących zasad:

 • Należy zawsze nosić okulary ochronne i rękawice ochronne! Przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym i normalnych temperaturach otoczenia płynny czynnik chłodniczy odparowuje tak szybko, że jego kontakt ze skórą lub oczami może doprowadzić do zamrożenia tkanek (niebezpieczeństwo utraty wzroku).
 • W przypadku kontaktu należy przemyć odpowiednie miejsca dużą ilością zimnej wody. Nie trzeć. Natychmiast udać się do lekarza!
 • Podczas pracy przy obiegu czynnika chłodniczego miejsce pracy musi być dobrze wentylowane. Wdychanie dużych ilości gazowego czynnika chłodniczego grozi wymiotami i uduszeniem. Prac przy obiegu czynnika chłodniczego nie wolno wykonywać z kanałów. Ze względu na to, że gazowy czynnik chłodniczy jest cięższy od powietrza, może się tam gromadzić w dużym stężeniu.
 • Nie palić! Żar papierosowy może spowodować rozkład czynnika chłodniczego na trujące substancje.
 • Nie wolno dopuszczać do kontaktu czynnika chłodniczego z otwartym płomieniem i gorącym metalem. Mogą wskutek tego powstawać trujące gazy.
 • Nigdy nie dopuszczać do ulatniania się czynnika chłodniczego do atmosfery. Po otwarciu pojemnika z czynnikiem chłodniczym lub systemu klimatyzacji jego zawartość uchodzi pod wysokim ciśnieniem. Ciśnienie to jest zależne od temperatury. Im wyższa temperatura, tym wyższe ciśnienie.
 • Unikać wpływu wysokich temperatur na elementy konstrukcyjne klimatyzacji. Po pracach lakierniczych nie wolno pojazdów rozgrzewać do temperatury wyższej niż 75°C (piec suszący). W przeciwnym razie należy najpierw opróżnić klimatyzację.
 • Podczas odłączania węży serwisowych od pojazdu dopilnować, aby przyłącza nie były skierowane na ciało. Ze złączy mogą się wydobywać pozostałości czynnika chłodniczego.
 • Podczas czyszczenia pojazdu nie kierować myjek parowych bezpośrednio na części klimatyzacji.
 • W żadnym razie nie zmieniać fabrycznego ustawienia śruby regulującej na zaworze rozprężnym.

WYMAGANE ILOŚCI CZYNNIKÓW CHŁODNICZYCH I OLEJÓW SPRĘŻARKOWYCH: DO POBRANIA

Jakie ilości mediów obowiązują dla poszczególnych pojazdów? W naszym aktualnym podręczniku znajdziesz dokładne odpowiedzi na to ważne pytanie dotyczące większości popularnych modeli pojazdów.

 • Ilość czynnika
 • Favorites
Marka
Model
Rok budowy

Marka

Rok budowy

Typ środka chłodzącego

Ilość środka chłodzącego

Typ OE oleju kompresora

Alternatywny typ oleju sprężarkowego

Ilość oleju

Brak wyników dla tego wyszukiwania

 • «
 • »

Marka

Rok budowy

Typ środka chłodzącego

Ilość środka chłodzącego

Typ OE oleju kompresora

Alternatywny typ oleju sprężarkowego

Ilość oleju

There are no favorites

UWAGI DOT. SAM. OSOBOWYCH (*)
1 skraplacz z okrągłymi przewodamia
2 skraplacz z płaskimi przewodami
3 skraplacz 16 mm
4 skraplacz 23 mm
5 silnik z tyłu
6 silnik z przodu
7 zawór rozprężny, stary typ
8 zawór rozprężny, nowy typ
9 patrz naklejka w komorze silnika
n.a. całkowita ilość w układzie nieznana lub nieokreślona przez producenta – ew. patrz naklejka w komorze silnika albo na sprężarce
q ilość zależna od wyposażenia – patrz naklejka w komorze silnika albo na sprężarce
w skraplacz 18 mm
e skraplacz 20 mm
f grubość płaskiego przewodu rurowego skraplacza
g bez chłodnicy oleju
h moduł skraplacza, osuszacz zintegrowany w skraplaczu
i nr Orga / nr produkcyjny patrz informacja w okolicy słupka A/B
VIN = numer identyfikacyjny pojazdu

Uwagi treści s. użytkowe

(1) OE Hella
Compressore Unicla: PAG OIL UNIDAP PAO 68 albo PAG ISO 46
Compressore Zexel: PAG OIL ZEXEL ZXL 100PG PAO 68 albo PAG ISO 46
Compressore Sanden: PAG OIL SANDEN SP 20 PAO 68 albo PAG ISO 100
Compressore Nippondenso: PAG OIL ND 8 PAO 68 albo PAG ISO 46
Compressore Kiki: FUCHS RENISO PAG 46” PAO 68 albo PAG ISO 46
Ilość oleju „n.a.“ = ilość nieznana lub nieokreślona przez producenta
MATERIAŁY DO POBRANIA ZWIĄZANE Z TEMATEM

Analiza czynnika chłodniczego przy użyciu wziernika

Kontrola układu klimatyzacji pod kątem zanieczyszczeń przy użyciu wziernika.

 

03:34 min

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.