Sprawdzanie elektrycznej pompy próżniowej

Tutaj znajdziesz przydatną wiedzę i cenne wskazówki dotyczące elektrycznych pomp próżniowych.

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych systemów w każdym pojeździe. W czasie jazdy musi być stale dostępna stabilna i efektywna siła hamowania. Większość urządzeń wspomagania hamulców wykorzystuje podciśnienie wytworzone w układzie dolotowym silnika. Jednak w określonych warunkach pracy, na przykład w fazie rozruchu zimnego silnika, w fazie nagrzewania lub podczas jazdy na ekstremalnych wysokościach, wytwarzane przez silnik podciśnienie jest niewystarczające. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie pompy próżniowej, która będzie wytwarzała alternatywne lub dodatkowe podciśnienie.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

Informacje serwisowe Elektryczna pompa próżniowa: FILM

W tym filmie wideo przedstawiamy Państwu odpowiednie pozycje montażowe i komponenty systemu oraz objaśniamy badanie i diagnozowanie usterek elektrycznej pompy próżniowej na przykładzie Opla. 

Budowa elektrycznej pompy próżniowej: SPOSÓB DZIAŁANIA

W samochodach z silnikami, które ze względu na konstrukcję nie wytwarzają w kolektorze dolotowym podciśnienia lub jest ono zbyt niskie do uruchomienia wspomagania hamulców, stosuje się elektryczne pompy próżniowe do zapewnienia pracy serwa hamulców. Elektryczna pompa próżniowa zapewnia niezawodne działanie układu hamulcowego z pneumatycznym wspomaganiem.

 

Elektryczne pompy próżniowe można stosować w poniższych pojazdach z różnymi rodzajami silnika:

 • Pojazdy z silnikami benzynowymi z wtryskiem bezpośrednim
 • Pojazdy z silnikami wysokoprężnymi
 • Pojazdy elektryczne i hybrydowe
 • Pojazdy elektryczne z ogniwami paliwowymi
 • Pojazdy z i bez turbosprężarki, z automatyczną skrzynią biegów lub systemem STOP-START.

 

Zalety dodatkowo montowanej elektrycznej pompy próżniowej:

 • Wspiera wszystkie rodzaje koncepcji napędu
 • Zmniejszenie zapotrzebowania na energię dzięki włączaniu pompy w zależności od potrzeb
 • Przyczynia się do redukcji emisji CO2
 • Pracuje niezależnie od technologii stosowanego silnika spalinowego
 • Nie wymaga serwisowania (smarowanie bezolejowe i samosmarowanie nie wymaga połączenia z obiegiem oleju)
 • Napędzane elektrycznie pompy próżniowe wspomagają koncepcję uniwersalnej platformy pojazdów
Sprawdzanie elektrycznej pompy próżniowej: budowa

Budowa i działanie pompy łopatkowej

Obrotowa pompa łopatkowa jest pompą wyporową, która jest przeznaczona do zasysania i tłoczenia. Sposób działania pompy próżniowej opiera się na zasadzie sprężania obrotowego. 

 

W pompie znajduje się wirnik ustawiony niecentrycznie wobec komory pompy. W tym wirniku są osadzone jedna lub więcej przesuwnych łopatek. Wał pompy, a tym samym wirnik, jest wprawiany w ruch obrotowy za pomocą silnika elektrycznego. Ruchome łopatki są dociskane przez siłę odśrodkową do wewnętrznej ściany komory pompy i uszczelniają przestrzeń międzyłopatkową. Powietrze jest wówczas przemieszczane w przestrzeniach utworzonych przez ścianę obudowy i dwie łopatki od strony ssawnej do strony tłocznej.

 

Zmiana objętości przestrzeni wytwarza podciśnienie, co powoduje zasysanie powietrza przez pompę próżniową z serwa hamulców poprzez przewody pneumatyczne układu hamulcowego. 

Miejsce zamontowania w pojeździe

Pompa próżniowa jest z reguły umieszczona na nadwoziu w komorze silnika. W zależności od pojazdu, pompa próżniowa może być umocowana z lewej lub prawej strony obok silnika lub na dolnej ramie pomocniczej (podporze silnika). Ze względów akustycznych (przenoszenie dźwięków przez konstrukcję) pompa jest montowana na wsporniku z odpowiednimi elementami izolującymi (tłumikami drgań).

Połączenie pneumatyczne

Elektryczna pompa próżniowa jest połączona króćcem ssącym z elastycznym przewodem pneumatycznym układu hamulcowego. Zassane powietrze przedostaje się filtrowane z kabiny pasażerskiej poprzez serwo hamulców i elastyczny przewód do pompy próżniowej. Przewody pneumatyczne, zawory i serwo hamulców muszą być wolne od cząsteczek i zanieczyszczeń, które zasysane mogą doprowadzić do uszkodzenia pompy.

Wersje podłączenia i opis układu

W zależności od modelu pojazdu i zastosowania występują dwie wersje instalowania pompy próżniowej. Rozróżnia się elektryczne pompy próżniowe sterowane i regulowane. 

Wersja regulowana

W wersji regulowanej przewód podciśnieniowy prowadzący do serwa hamulców ma zamontowany czujnik ciśnienia. Czujnik ciśnienia rejestruje stale faktyczne ciśnienie w układzie i przekazuje tę wartość do nadrzędnego sterownika (np. sterownika silnika).

 

Sterownik porównuje dane z czujnika z wymaganymi wartościami i reguluje w razie potrzeby czas włączenia pompy próżniowej. Elektryczne załączanie przez sterownik odbywa się za pośrednictwem przekaźnika wpiętego szeregowo przed pompą próżniową. 

Wersja sterowana

W tej wersji pompa pracuje bez czujnika ciśnienia i jest załączana na podstawie mapy charakterystyk ciśnienia w kolektorze dolotowym, zapisanej w sterowniku silnika. Ciśnienie w kolektorze dolotowym jest wyznaczane z takich wejściowych parametrów, jak prędkość obrotowa silnika, obciążenie silnika, ustawienie przepustnicy oraz położenie włącznika świateł hamowania. 

 

Sterownik silnika porównuje zapisane w mapie ciśnienie z obliczonym ciśnieniem w kolektorze dolotowym dla serwa hamulców i wykorzystuje to jako informację do załączania pompy. Włączanie i wyłączanie elektrycznej pompy próżniowej odbywa się w określonym zakresie ciśnienia, który jest określony przez różnicę między ciśnieniem włączenia i wyłączenia. Ciśnienie otoczenia służy sterownikowi jako wartość porównawcza. Ciśnienie to może być, w zależności od układu, obliczane lub określane za pomocą czujnika ciśnienia zainstalowanego w sterowniku.

Objawy niesprawności i przyczyny

W przypadku awarii elektrycznej pompy próżniowej mogą wystąpić następujące objawy

 • Zbyt niskie podciśnienie w układzie wspomagania hamulców
 • Zmniejszona skuteczność hamowania
 • Zwiększona siła wciskania pedału hamulca
 • Zaświecenie się lampki sygnalizującej awarię (zależnie od układu) 

 

Przyczyny awarii elektrycznej pompy próżniowej mogą być następujące

 • Wadliwe zasilanie napięciem
 • Zewnętrzne uszkodzenia
 • Uszkodzony silnik elektryczny
 • Uszkodzone lub zanieczyszczone przewody podciśnieniowe

Kontrola elektrycznych pomp próżniowych i diagnostyka usterek: POSZUKIWANIE USTEREK

Poniżej przedstawiono diagnozowanie usterki na przykładzie samochodu Opel Cascada 1,4i 16V Turbo, rok produkcji 2013, z wykorzystaniem testera mega macs 77. Sposób postępowania można jednak również odnieść do modeli o podobnej konstrukcji. W tym samochodzie z turbosprężarką i systemem STOP-START jest zamontowana pompa próżniowa HELLA UP28 z czujnikiem ciśnienia przy serwie hamulców.

 

Elektryczna pompa próżniowa i jej działanie jest nadzorowane przez nadrzędny sterownik. Występujące usterki są zapisywane w pamięci sterownika i mogą być odczytywane przy użyciu odpowiedniego testera diagnostycznego. Ponadto w przypadku usterki systemu pokazuje się kierowcy ostrzeżenie na wyświetlaczu w zestawie wskaźników.

 

Jednak przed rozpoczęciem diagnostyki sterownika zaleca się w ramach wyszukiwania usterki wykonać najpierw kontrolę organoleptyczną poszczególnych podzespołów. W tym kontekście należy sprawdzić połączenia pneumatyczne i elektryczne pompy próżniowej oraz stan wszystkich pozostałych przewodów podciśnieniowych prowadzących do serwa hamulców. Pozwoli to wykluczyć niektóre usterki podczas diagnozowania sterownika.

Działanie elektrycznej pompy próżniowej można łatwo sprawdzić w pojeździe w następujący sposób.

 • Ustaw pojazd w bezpiecznym miejscu
 • Uruchom hamulec postojowy
 • Włącz zapłon. Uruchom silnik i pozostaw go na biegu jałowym. Temperatura silnika powinna wynosić > 40° C.
 • Naciśnij kilkakrotnie pedał hamulca, aby obniżyć ciśnienie w układzie wspomagania hamulców

 

Jeśli wszystko jest technicznie sprawne, to pompa próżniowa musi na chwilę i słyszalnie zacząć pracować oraz zwiększyć lub wyrównać wymagane podciśnienie w serwie hamulców.

 

W razie potrzeby można również podłączyć przyrząd diagnostyczny, aby wyświetlić przebieg ciśnienia w układzie wspomagania hamulców za pomocą funkcji "Parametry".

Diagnostyka sterownika

W ramach diagnostyki sterownika można, w zależności od potrzeb, skorzystać z różnych funkcji i informacji o pojeździe.

Kod usterki

Za pomocą tej funkcji można odczytać kody usterek zapisane w pamięci sterownika. Opis kodu usterki zawiera ogólne informacje na temat możliwych objawów lub przyczyn, które można wykorzystać podczas lokalizowania uszkodzenia.

Odczyt parametrów

Za pomocą tej funkcji można wybierać i wyświetlać aktualne wartości pomiarowe przechowywane w sterowniku, takie jak ciśnienie w układzie wspomagania hamulców lub położenie pedału hamulca.

Schematy elektryczne

W celu zlokalizowania uszkodzenia można wykorzystać schematy elektryczne dla danego układu, pobrane z informacji o pojeździe. Tutaj można odczytać przyporządkowanie styków w złączu sterownika lub kolory przewodów i użyć je przy dalszym sprawdzaniu elektrycznej pompy próżniowej lub czujnika ciśnienia w układzie wspomagania.

WSKAZÓWKA

Zakres badania i dostępnych funkcji mogą się różnić w zależności od marki pojazdu i są zależne od konfiguracji sterownika.

Wymiana elektrycznej pompy próżniowej: WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZAMONTOWANIA

Ze względu na miejsce instalacji, elektryczną pompę próżniową wymontowuje się w tym modelu od spodu pojazdu.

Sposób postępowania

 • Wprowadź samochód na podnośnik.
 • Wyłącz silnik. Wyłącz zapłon.
 • Podnieś pojazd na wymaganą wysokość.
 • Odłącz złącza elektryczne i przewód podciśnieniowy od pompy.
 • Poluzuj i wykręć śruby mocujące wspornik pompy.
 • Wyjmij pompę próżniową z samochodu wraz ze wspornikiem.

 

Następnie można w razie potrzeby wymienić pompę próżniową. Montaż odbywa się w odwrotnej kolejności. Na koniec sprawdź działanie elektrycznej pompy próżniowej. 

WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA NAPRAWY!

Podczas naprawy układu hamulcowego należy zwróć uwagę na następujące kwestie:

 • Układ hamulcowy jest systemem ważnym dla bezpieczeństwa.
 • Prace naprawcze przy układach hamulcowych mogą być wykonywane wyłącznie przez przeszkolony personel.
 • Niewłaściwie wykonanie naprawy może prowadzić do awarii układu i poważnych obrażeń ciała.
 • Przy wszystkich naprawach układu hamulcowego należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz instrukcji montażu producenta danego pojazdu lub hamulców.
Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.