Płukanie klimatyzacji – metody
W tym miejscu znajdziesz wartościową wiedzę i ważne wskazówki dotyczące płukania klimatyzacji w pojazdach.
W obiegu czynnika chłodniczego mogą gromadzić się szkodliwe substancje i ciała stałe, powodujące uszkodzenia elementów. Dlatego płukanie klimatyzacji jest bezwzględnie konieczne w przypadku jej naprawy, a zwłaszcza po wymianie sprężarki. Poinformuj się tutaj o zaletach i wadach poszczególnych metod płukania oraz o skutkach obecności zanieczyszczeń w układzie klimatyzacji.
Ważna zasada bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje zawarte na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Płukanie klimatyzacji jest jedną z najważniejszych czynności w przypadku naprawy lub uszkodzenia sprężarki. Przez płukanie z układu usuwane są zanieczyszczenia i szkodliwe substancje.
Płukanie układu jest koniecznym warunkiem prawidłowej naprawy i pozwala uniknąć drogich szkód następczych. Zapewnia też zachowanie gwarancji dostawcy oraz zadowolenie klienta.
Jednakże sprężarek, zaworów rozprężnych/dławiących i osuszaczy z filtrem bądź akumulatorów nie można przepłukać. Dlatego podczas płukania należy zapewnić ich obejście przez adapter. Po zakończeniu płukania konieczna jest wymiana tych zaworów i filtrów.
Urządzenie do płukania klimatyzacji Husky marki Hella Gutmann Solutions posiada zintegrowaną funkcję płukania, która umożliwia szybkie przepłukanie układu płynnym czynnikiem chłodniczym R134a niewielkim kosztem. Wymaga to zastosowania zewnętrznego urządzenia płuczącego oraz elementów z zestawu adapterów do płukania, dostępnych oddzielnie. Po uruchomieniu funkcji w urządzeniu klimatyzacja pojazdu jest napełniana płynnym czynnikiem chłodniczym, który jest następnie odsysany. Aby osiągnąć najlepsze efekty czyszczenia, czynność tę należy wykonać trzykrotnie.
W przypadku tej metody klimatyzacja czyszczona jest specjalnym płynem płuczącym (w połączeniu ze sprężonym powietrzem). Po zakończeniu płukania układ należy wysuszyć azotem. Metoda nadaje się w szczególności do wymiany czynnika z R12 na R134a oraz do klimatyzacji R1234yf. Akurat w przypadku tego jeszcze dość drogiego czynnika chłodniczego R1234yf płukanie chemiczne stanowi niedrogą alternatywę.
Uwaga: po płukaniu płynem płuczącym układ musi zostać osuszony azotem.
W przypadku tej metody przewody łączące i elementy układu są przedmuchiwane pojedynczo azotem. Maksymalne ciśnienie podczas przedmuchiwania nie może przekroczyć 12 bar.
Jakie zanieczyszczenia można usunąć poprzez płukanie? Na co wpływają te rodzaje zanieczyszczeń?
Płukanie klimatyzacji przy użyciu urządzenia do serwisowania klimatyzacji.