Prace serwisowe przy układzie ładowania

Tutaj znajdą Państwo użyteczną wiedzę i cenne wskazówki dotyczące prac serwisowych związanych z układem ładowania, na przykładzie samochodu Volvo V60 z systemem Eco Start-Stop DRIVe.

W celu zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin, zainstalowane są działające automatycznie systemy, takie jak automatyczny system Start-Stop. Istnieją różne wersje i wymagania w zależności od producenta pojazdu. Z tego powodu do częstych rozruchów są stosowane wysokowydajne alternatory z kołami pasowymi ze sprzęgłem jednokierunkowym oraz rozruszniki o wzmocnionej konstrukcji. Działanie automatycznego systemu Start-Stop można zagwarantować tylko wtedy, gdy wszystkie komponenty układu rozruchowego i ładowania funkcjonują prawidłowo.

Ważna zasada bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

 

Elementy układu ładowania: Opis

Akumulator AGM z czujnikiem akumulatora

Skrót AGM pochodzi z Absorbent Glass Mat (AGM) i oznacza, że elektrolit w tych akumulatorach jest związany w włókninie z włókna szklanego. Akumulatory AGM zapewniają wyższy poziom niezawodności rozruchu i zasilania, są szczelne i zostały opracowane specjalnie dla pojazdów z systemem Start-Stop.

 

Dodatkowy inteligentny czujnik zamontowany na biegunie ujemnym akumulatora monitoruje stan akumulatora. Zmierzone wartości są przesyłane do nadrzędnej jednostki sterującej poprzez szeregowe złącze komunikacyjne LIN.

Akumulator pomocniczy

Ponadto w pojeździe tym zainstalowany jest drugi tzw. akumulator pomocniczy. Akumulatory pomocnicze, nazywane również akumulatorami podtrzymującymi lub zapasowymi, wspomagają sieć pokładową, gdy silnik jest wyłączony. Dodatkowe zasilanie jest regulowane przez sterownik akumulatora i jednocześnie zapobiega wzajemnemu rozładowywaniu się akumulatorów.

Alternator z kołem pasowym ze sprzęgłem jednokierunkowym

Alternator zasila odbiorniki prądu podczas pracy silnika i utrzymuje ładowanie akumulatora. Moc alternatora zależy od prędkości obrotowej silnika. Maksymalna moc alternatora jest generowana dopiero powyżej 2000 obr/min. W alternatorze zainstalowany jest regulator ładowania, zwany również jednostką sterującą alternatora. Regulator ładowania jest połączony ze sterownikiem silnika poprzez złącze LIN. Montując koło pasowe ze sprzęgłem jednokierunkowym, tylko siła napędowa jednego kierunku obrotów jest przekazywana do alternatora, co zmniejsza tarcie i zużycie.

Sterownik silnika

W tym systemie układ ładowania jest inteligentnie sterowany przez sterownik silnika (ECM). Z centralnego modułu elektronicznego (CEM) do sterownika silnika, a stamtąd do regulatora alternatora wysyłane jest zapytanie o wymagane napięcie ładowania akumulatora głównego. Kontrolka ładowania w zestawie wskaźników jest sterowana poprzez sieć CAN. Jednocześnie sterownik silnika przejmuje włączanie akumulatora pomocniczego za pośrednictwem przekaźnika ładowania. Czas ładowania akumulatora pomocniczego jest obliczany przez centralny moduł elektroniczny i przesyłany do sterownika silnika.

Rozrusznik

Do uruchomienia silnika spalinowego potrzebny jest rozrusznik. Rozruszniki to silniki elektryczne, które są na krótko łączone z silnikiem za pomocą koła zębatego podczas procesu rozruchu, i doprowadzają go do żądanej prędkości rozruchu. W zależności od konstrukcji, pobór prądu przez rozrusznik może wynosić ponad sto amperów. Rozrusznik posiada wzmocnione elementy, ponieważ jest projektowany z myślą o zwiększonej liczbie cykli rozruchu w całym okresie eksploatacji

Prace serwisowe przy układzie ładowania: Instrukcja

Przed rozpoczęciem testu alternatora należy najpierw sprawdzić akumulatory. Prosta kontrola stanu naładowania może być przeprowadzona za pomocą standardowego woltomierza. Napięcie spoczynkowe akumulatora można zmierzyć bezpośrednio na zaciskach akumulatora poprzez pomiar napięcia. W tym celu należy jednak wcześniej wyłączyć wszystkie odbiorniki elektryczne w pojeździe. Dobry akumulator powinien wykazywać napięcie od 12,4 do 13,2 V. 

 

Jeśli zmierzona wartość jest mniejsza niż 12,4 V, należy naładować akumulator i ponownie go sprawdzić. W przypadku, gdy wynik po ładowaniu jest nadal niedostateczny, akumulator powinien zostać przetestowany próbnikiem i w razie potrzeby wymieniony. 

WSKAZÓWKA

Przed faktycznym usunięciem usterek lub postawieniem diagnozy należy przeprowadzić krótką kontrolę wzrokową podzespołów i urządzeń peryferyjnych układu rozruchu/ładowania w komorze silnika.

 

Poniższe informacje i prace serwisowe pokazano na przykładzie samochodu Volvo V60 wyposażonego w system Eco Start-Stop DRIVe, ale można je zastosować analogicznie przy innych modelach samochodów wyposażonych w systemy o identycznej konstrukcji.

Badanie z użyciem testera akumulatorów

Aby lepiej ocenić ogólny stan akumulatora, zaleca się przetestowanie go za pomocą odpowiedniego testera, takiego jak BPC-TOOL. Po krótkim czasie można tu otrzymać ocenę stanu naładowania (SOC = State of Charge) i kondycji (SOH =State of Health) akumulatora. Jeśli oba akumulatory są w porządku, jak w naszym przykładzie, test alternatora może zostać uruchomiony.

Test alternatora

Najpierw należy sprawdzić stan i działanie napędu pasowego i połączeń elektrycznych. 

 

Następnie należy sprawdzić zasilanie alternatora. Podłączyć odpowiednie urządzenie pomiarowe do zacisku alternatora B+ i uziemienia obudowy alternatora. Wynik pomiaru powinien być równy napięciu akumulatora. Wartością zadaną jest tutaj napięcie akumulatora z maksymalnym odchyleniem < 0,5 V. Jeśli różnica napięć jest większa, to należy sprawdzić przewody pod kątem słabych punktów, takich jak przerwy lub oporności przejścia.

 

Sprawdzić napięcie ładowania i prąd ładowania alternatora
Aby zmierzyć moc alternatora, należy użyć odpowiedniego miernika i postępować w następujący sposób:

  • Podłączyć cęgi prądowe jak najbliżej złącza alternatora B+
  • Podłączyć woltomierz czerwonym zaciskiem (+) do zacisku alternatora B+, a czarnym zaciskiem (-) do uziemienia alternatora
  • Uruchomić silnik i pozostawić na biegu jałowym
  • Następnie należy obciążyć instalację elektryczną pojazdu ok. 40 amperami, włączając niektóre odbiorniki elektryczne. Można to osiągnąć na przykład poprzez włączenie świateł mijania, dmuchawy, klimatyzacji i ogrzewania szyby tylnej
  • Zwiększyć prędkość obrotową silnika do ok. 2000-2500 obr/min i odczytać wyniki pomiarów

 

Napięcie regulowane nie może spaść o więcej niż 0,5 V poniżej wartości zadanej (13,7 do 15,0 V), a natężenie prądu powinno być wyższe niż całkowity pobór prądu wszystkich włączonych odbiorników.

WSKAZÓWKA

Przy wszystkich testach układu rozruchowego i ładowania należy przestrzegać odpowiednich zaleceń producenta pojazdu dotyczących serwisowania i napraw!

Badanie za pomocą urządzenia diagnostycznego / diagnozy ECU

W nowoczesnych pojazdach z systemami zarządzania akumulatorami, w zależności od producenta pojazdu i systemu, różne funkcje mogą być wywoływane do sprawdzania w pojeździe. W naszym przykładowym pojeździe usterki występujące w układzie ładowania są rejestrowane w sterowniku silnika i centralnym module elektronicznym oraz zapisywane w pamięci usterek. Alternator może być diagnozowany albo poprzez sterownik silnika albo poprzez centralny moduł elektroniczny.

 

Ponadto, wiele systemów samochodowych dostarcza cyfrowych wartości pomiarowych w postaci parametrów do szybkiej diagnostyki. Parametry wskazują aktualny stan lub wymagane i rzeczywiste wartości komponentu. Tutaj można na przykład wywołać informacje o czujniku IBS i stanie naładowania akumulatora.

WSKAZÓWKA

Różne możliwości diagnostyczne przedstawiono na przykładzie testera diagnostycznego mega macs 77. Zakres badania i dostępnych funkcji mogą się różnić w zależności od marki pojazdu i są zależne od konfiguracji sterownika.

Sprawdzanie układu ładowania: Film

Prace serwisowe przy układzie ładowania - Volvo V60

Na tym filmie przedstawiamy oględziny przed diagnozą, sprawdzanie akumulatora i alternatora oraz sposób badania za pomocą urządzenia diagnostycznego mega macs 77.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.