Tempomat adaptacyjny – Ustawienie czujnika radarowego ACC

Tutaj znajdziesz przydatną wiedzę i ważne wskazówki na temat tempomatu adaptacyjnego ACC oraz kalibracji czujników radarowych ACC.

Coraz większa powszechność nowoczesnych systemów wspomagających kierowcę ciągle zmienia wymagania w codziennej pracy niezależnych warsztatów. Jednym z przykładów są systemy wspomagania oparte na radarach: Do niedawna kalibracja tych systemów była raczej zadaniem dla autoryzowanych serwisów, lecz obecnie również odpowiednio wyposażone niezależne warsztaty mogą łatwo wykonywać takie prace.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

CSC TOOL I URZĄDZENIE DO DIAGNOSTYKI SAMOCHODÓW: WARTO WIEDZIEĆ

Wartość dodana dla warsztatów: Modułowy CSC Tool i urządzenia diagnostyczne mega macs

Zaawansowany system modułowy CSC-Tool (CSC = Camera and Sensor Calibration) firmy Hella Gutmann Solutions w połączeniu z aktualnymi urządzeniami diagnostycznymi mega macs umożliwia warsztatom profesjonalną kalibrację kamery w pojazdach różnych marek. Ponadto dzięki dodatkowym modułom możliwa jest regulacja wszystkich popularnych systemów radarowych.

Popularne systemy wspomagające kierowcę

Korzyści dla warsztatów związane ze stosowaniem CSC Tool wynikają między innymi z rosnącego znaczenia systemów wspomagających kierowcę, które cieszą się od wielu lat dużą popularnością z wyraźnie wzrostową tendencją. Automatyczna kontrola odległości za pomocą radaru, asystent pasa ruchu czy automatyczny asystent parkowania, to tylko niektóre z nich: Systemy wspomagające kierowcę zapewniają nie tylko większy komfort, ale także większe bezpieczeństwo. Pod warunkiem, że są regularnie kalibrowane.

 

Idealnym rozwiązaniem jest CSC Tool w połączeniu z urządzeniem diagnostycznym mega macs. Urządzenie diagnostyczne komunikuje się ze sterownikiem i inicjuje kalibrację. Jednak do przeprowadzenia kalibracji konieczna jest odpowiednia tablica kalibracyjna i jej właściwe ustawienie – i to właśnie tutaj wkracza CSC Tool.

Poniżej przedstawiamy przegląd podstawowych cech CSC Tool:

SYSTEM MODUŁOWY

Dzięki możliwości modułowej rozbudowy rozwiązanie pozwala na kalibrację pojazdów różnych popularnych marek i korzystanie z przyszłych funkcji. Model podstawowy CSC Tool posiada regulowany w pionie stojak z listwą kalibracyjną i dwoma jednostkami lusterek, dwie laserowe głowice pomiarowe i dwie tablice kalibracyjne pasujące do kilku najpopularniejszych marek. Dzięki nowym modułom w przyszłości możliwa będzie obsługa innych marek i korzystanie z dodatkowych funkcji.

 

PROSTE, SZYBKIE UŻYCIE

Dużym atutem dla pracowników warsztatu jest niezwykle prosta obsługa, ponieważ urządzenie diagnostyczne prowadzi ich przez poszczególne kroki – aż do pierwszego kliknięcia, które uruchamia właściwą kalibrację w sterowniku. Kalibracja obrazu kamery samochodowej przy użyciu obrazu zapisanego w systemie zajmuje zaledwie kilka sekund, a cała operacja trwa maksymalnie 20 do 30 minut.

 

RÓWNIEŻ DO KALIBRACJI RADARU

Dzięki specjalnym zestawom radarowym można regulować wszystkie popularne systemy radarowe. Podobnie jak wszystkie czujniki, których pomiary wykonywane są w odległości kilkuset metrów, również radarowe głowice pomiarowe dalekiego zasięgu muszą być ustawione dokładnie względem osi napędowej (osi tylnej) pojazdu. W odróżnieniu od stałego zamocowania kamery do szyby przedniej, czujnik radarowy można regulować śrubami w osiach x i y, co pozwala ustawić jego pole pomiarowe. Umożliwia to zestaw podstawowy CSC Tool. Do głowic radarowych bez lustra pomiarowego (np. Mercedes) dostępny jest zestaw adaptera radaru.

Ustawienie czujnika radarowego ACC w Audi RS7: INSTRUKCJA

Niezbędne wyposażenie to znane już z kalibracji kamer CSC Tool z opcjonalną przystawką radarową, urządzenie diagnostyczne mega macs oraz prostownik.

 

Nasz uproszczony przykład praktyczny pokazuje najważniejsze kroki kalibracji radaru do tempomatu adaptacyjnego ACC) w samochodzie Audi RS 7.

Przygotowanie

Ustaw samochód na przygotowanym odpowiednio stanowisku testowym. Oprócz CSC Tool z przystawką radarową potrzebny jest podłączony prostownik oraz urządzenie diagnostyczne mega macs. Urządzenie mega macs prowadzi od początku krok po kroku przez całą operację.

Ustawienie CSC Tool

Do kalibracji radaru ustaw CSC Tool równolegle do przodu pojazdu lub do osi wzdłużnej pojazdu (w przykładzie przy tylnym lewym czujniku koła).

Pomiar odległości pojazdu

Wymagany odstęp pojazdu jest określany przez mega macs w zależności od modelu samochodu. Należy go zmierzyć we wskazanych punktach (w zależności od modelu). Poziomica służy do kontroli wypoziomowania CSC Tool.

Odsłonięcie czujnika

Audi RS 7 posiada dwa czujniki radarowe, które kalibruje się po kolei. Kolejność określa mega macs. Przed kalibracją trzeba odsłonić czujnik.

Czas na kalibrację pierwszego czujnika

Samochód jest przygotowany do kalibracji pierwszego czujnika.

Trzystopniowe ustawienie reflektora radaru

Reflektor radaru (= płyta regulacji kąta) posiada trzystopniowe zawieszenie. Umożliwia to ustawienie pod kątem dodatnim do góry (stopień 1), dokładnie pionowo (stopień 2) lub z pochyleniem w dół (stopień 3). Pozwala to uwzględnić normalną jazdę oraz przyspieszanie i hamowanie (patrz ilustracje po prawej stronie).

Wszystkie trzy stopnie

Trzeba ustawić po kolei wszystkie trzy stopnie.
Urządzenie mega macs prowadzi od początku krok po kroku.

Jeżeli czujnik wymaga kalibracji, mega macs podaje dokładne instrukcje.

Po kalibracji pierwszego czujnika pojawia się odpowiedni komunikat.

Kalibracja drugiego czujnika

Dla drugiego czujnika wykonać analogicznie opisane kroki.

Pomyślna kalibracja obu czujników

Po skalibrowaniu drugiego czujnika można znów korzystać optymalnie z funkcji radarowych w Audi RS 7. Z pełnym bezpieczeństwem!

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.