Łatwe diagnozowanie pojazdów: najważniejsze cechy oprogramowania mega macs w wersji 65

04/28/2022

Problemy z kompatybilnością, brak niektórych marek lub utrudniające zabezpieczenia - diagnozowanie pojazdów staje się obecnie naprawdę trudne, prawda? Aby jednak uniknąć bólu głowy, możesz skorzystać z urządzeń Hella Gutmann. Jak wiesz, regularnie wprowadzamy do naszej serii mega macs przydatne aktualizacje, które pozwalają na łatwą obsługę systemu OBD. Oto najważniejsze informacje o wersji 65 oprogramowania:

Mercedes-Benz Klasa S: diagnozowanie wymaga DoIP i CSM

Diagnostyka Klasy S stawia szczególne wyzwania nawet tak doświadczonym warsztatowcom jak Ty. Prawie wszystkie systemy są zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem za pomocą systemu CeBAS (Certificate based Automotive Security) - obejmuje to nawet takie standardowe czynności, jak odczytywanie i kasowanie kodów usterek. Dlatego wyposażyliśmy nasze testery mega-macs w funkcję CSM (Cyber Security Management), która daje dostęp do skanowanych danych. Kolejna przeszkoda w nowych modelach Mercedes-Benz: diagnozowanie działa tylko poprzez DoIP. Ten protokół komunikacyjny jest już dostępny w naszych nowych urządzeniach mega macs X. Mamy jednak również rozwiązanie dla użytkowników modeli mega mac 56 i 77: w tym przypadku możliwość korzystania z DoIP uzyskuje się wpinając mega macs X. Aby to zrobić, wystarczy jednorazowo uzyskać dostęp do interfejsu oprogramowania mega macs X.

Kolejna marka na pokładzie: witamy Teslę!

Marka Tesla jest uważana za jednego z wiodących pionierów w segmencie pojazdów elektrycznych - ale także za wymagającego klienta w warsztatach. Wcześniej komunikacja z samochodami elektrycznymi była możliwa tylko za pośrednictwem drogiego sprzętu firmy Tesla. Nacisk został tutaj położony na „wcześniej”: za pomocą naszego oprogramowania mega macs w wersji 65 możesz teraz dokładnie diagnozować modele Tesla S z 2012 r. oraz X z 2015 r. Dzięki aktualizacji użytkownik ma dostęp do kodów usterek, parametrów systemów bezpieczeństwa, danych dotyczących sterowania ładowaniem, akumulatora i zarządzania termicznego, a także do ustawień podstawowych.

Za pomocą oprogramowania mega macs w wersji 65 możliwa jest diagnostyka z dostępem do kodów usterek i parametrów w modelach Tesla S i X.

Szczegółowe informacje o dostępnych funkcjach:

 

– Kody usterek z opisem tekstowym dla ESP, układu wspomagania hamulców, tempomatu adaptacyjnego, układu wspomagania parkowania, poduszek powietrznych, układu monitorowania ciśnienia w oponach, elektrycznego wspomagania kierownicy, modułu sterującego sieci pokładowej, modułu sterującego drzwi kierowcy, modułu sterującego drzwi pasażera, układu bezkluczykowego, panoramicznego dachu odsuwanego, modułu sterującego komfortowych foteli. – Wyświetlanie parametrów dla systemu ESP, poduszek powietrznych i układu kontroli ciśnienia w oponach – Ustawienia podstawowe: Tryb serwisowy hamulca postojowego, resetowanie parametrów adaptacyjnych czujnika kąta skrętu kierownicy, specjalne odpowietrzanie (hamulców/wymiana płynu hamulcowego), jazda oczyszczająca hamulca postojowego, adaptacja pokrywy złącza ładowania wysokiego napięcia, napęd siłownika ryglującego – Adaptacja wtyku kabla ładowania wysokiego napięcia, odblokowanie modułu sterującego poduszek powietrznych i ustawienie klimatyzacji w tryb podstawowy (w celu usunięcia czynnika chłodniczego).

 

Możliwe jest również diagnozowanie układu chłodzenia.

Grupa Volkswagen: integracja systemu SFD w oprogramowaniu mega macs

I jeszcze jedna dobra wiadomość dla wszystkich mechaników samochodowych: w wersji 65 oprogramowania włączyliśmy do naszego CSM system „Vehicle Diagnostic Protection”" (SFD) Grupy Volkswagen. Oznacza to, że nawet bardzo młode modele kilku marek należących do grupy można szybko diagnozować za pośrednictwem portalu producenta. A tak to działa: Jeśli połączysz swojego mega-macsa z pojazdem chronionym za pomocą SFD, system automatycznie to rozpozna. Pojawia się komunikat informujący, że niektóre funkcje wymagają autoryzowanego użytkownika CSM. Osoba ta musi wprowadzić swój identyfikator CSM, aby później móc normalnie diagnozować. W naszych urządzeniach z interfejsem SDI proces ten przebiega nawet nieco szybciej. W tym przypadku wystarczy zwykłe logowanie urządzenia.

 

Następujące modele grupy VW zabezpieczone systemem „Vehicle Diagnostics Protection” można diagnozować w normalnym zakresie poprzez CSM z wykorzystaniem wszystkich urządzeń mega macs:

 

Audi A3: od 2020 r., Q4 e-tron od 2021 r. Cupra: Formentor od 2020 r., Born od 2021 r. Seat: Leon od 2020 r. Skoda: Octavia od 2020 r., Enyaq od 2021 r. Volkswagen: Golf 8 od 2019 r., Caddy od 2020 r., ID.3 od 2020 r., ID.4 od 2020 r., Transporter T7 od 2021 r