Bezdotykowe otwieranie drzwi: Jak działają nowoczesne systemy kluczyków bezprzewodowych

10/01/2020

Co za ulga, gdy w latach 70. po raz pierwszy udało ci się zmienić kanał telewizyjny w telewizorze za pomocą pilota na podczerwień, w połowie niezawodnie i bez większych zakłóceń. Irytujące wstawanie z fotela nie było już konieczne, "skakanie po kanałach" było już wynalezione. Czy ta technologia nie może być również stosowana do bezdotykowego otwierania i zamykania zamków w drzwiach pojazdu? W tamtych czasach coraz więcej kierowców irytowały ukręcone kluczyki do samochodu, porysowane wnęki klamek czy zamarznięte zamki drzwi. Ponadto do otwarcia zamka drzwi, zamka klapy tylnej, korka wlewu paliwa, schowka lub do stacyjki były potrzebne zazwyczaj różne kluczyki. Jeden kluczyk do drzwi i stacyjki powstał dopiero z czasem.

Kluczyk na podczerwień: Otwieranie drzwi za pomocą „klik-klak"

Pod koniec lat 80-tych na rynek weszły pierwsze kluczyki samochodowe z pilotem na podczerwień (IR), stosowane w produkowanych seryjnie samochodach wyższej klasy. Wprowadzany w tym czasie stopniowo zamek centralny można było również obsługiwać bezdotykowo. Klasyczny kluczyk, zwykle rozkładany, był jednak również elementem "autoryzacji dostępu", ponieważ bateria(-ie) kluczyka IR zwykle nie wytrzymywała zbyt długo. Ponadto samochód musiał być nadal uruchamiany przez "stacyjkę", więc na razie nic się tu nie zmieniło. Wyjątkiem były czasami wersje na podczerwień, które do autoryzacji rozruchu wymagały sprawnej baterii nadajnika. Fajnie jednak było pokazać przyjaciołom "pilota" - gdy za pomocą "klik-klak” zamki drzwi otwierały się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Kluczyki radiowe wysyłają kodowany sygnał

Na początku lat dziewięćdziesiątych pierwsze kluczyki radiowe zastąpiły mniej niezawodną technologię podczerwieni. Również one posiadały brodę, czyli klasyczny (składany) kluczyk. Później na rynku pojawiły się pierwsze kluczyki radiowe bez brody z elektroniczną stacyjką, które wkładało się do odpowiedniego gniazda zamiast do klasycznej stacyjki. Do rozruchu silnika wystarczyło wcisnąć "kluczyk".

 

Kluczyki radiowe są dziś nadal powszechnie stosowanym rozwiązaniem, a ich zakres funkcji jest stale rozwijany. Wykorzystując częstotliwość 433 lub 434 MHz (Europa), przesyłają one zaszyfrowany sygnał do sterownika komfortu, który steruje na przykład drzwiami pojazdu. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na kluczyku, drzwi otwierają się lub zamykają za pomocą elektrycznego siłownika. Ponadto immobilizer, który był obowiązkowy dla wszystkich nowo rejestrowanych pojazdów od 1998 r., jest przy włączaniu silnika dezaktywowany za pomocą transpondera w kluczyku oraz indywidualnego kodowania - silnik daje się uruchomić poprzez stacyjkę.

Stary dobry kluczyk samochodowy odszedł do historii. Już dawno został zastąpiony przez nowoczesne kluczyki radiowe. Zdjęcie: Georg Blenk, Krafthand Medien

Inteligentne kluczyki do samochodu są czymś więcej niż tylko urządzeniem do otwierania drzwi

Nowoczesne systemy kluczyków radiowych potrafią coś więcej niż tylko otworzyć lub zamknąć pojazd, drzwi przesuwne, klapę tylną lub pokrywę wlewu paliwa. Na przykład po otwarciu samochodu rozkładają się automatycznie lusterka wsteczne, włączane są elementy oświetlenia zwiększające bezpieczeństwo, wyłączany jest immobilizer i alarm. Ponadto wszystkie okna zamykają się po zablokowaniu lub otwierają po odblokowaniu, jeśli jest to wymagane. Pomocne przy otwieraniu samochodu są również sygnały akustyczne i optyczne, zwłaszcza gdy szukasz swojego samochodu na parkingu. Zasięg nowoczesnego kluczyka radiowego wynosi około stu metrów. Ma on wbudowany mechaniczny kluczyk składany, za pomocą którego można ręcznie otworzyć drzwi kierowcy i uruchomić silnik poprzez stacyjkę.

Bezkluczykowy rozruch jest dziś standardem

Pierwszy tzw. system "keyless-go" został wprowadzony do produkcji seryjnej w Mercedesie Klasy S (W220) w 1998 roku. Pojazd można było otworzyć za pomocą pilota mającego format karty kredytowej i, co było nowością, można było również uruchomić go bez mechanicznej stacyjki, za pomocą przycisku Start. Warunkiem koniecznym było, aby karta znajdowała się we wnętrzu pojazdu. Później - w zależności od producenta pojazdu - funkcja "keyless-go" została zintegrowana w zwykłym kluczyku radiowym z przyciskami, który posiadał także ręczny kluczyk awaryjny. W tym przypadku również wystarczyło umieścić kluczyk we wnętrza samochodu, aby uruchomić silnik za pomocą przycisku Start. Warunkiem jest, aby sterownik komfortu rozpoznawał w pojeździe indywidualnie kodowany kluczyk. Jest to możliwe dzięki antenom umieszczonym wewnątrz samochodu. Dzisiaj, "bezkluczykowe" uruchamianie pojazdu należy do standardu, przynajmniej w wyższej klasie średniej. HELLA jest jednym z liderów rynku w zakresie indywidualnych systemów kluczyków i zaopatruje wielu znanych producentów samochodów.

Kolejny etap rozwoju: Pasywny system Entry/Go

Pasywny system Entry/Go firmy HELLA to dalsze rozwinięcie kluczyka radiowego z aktywnym włączaniem funkcji komfortu za pomocą przycisków. Wystarczy mieć przy sobie kluczyk, na przykład w kieszeni spodni. Jeżeli właściciel samochodu zbliży się do niego na odległość około dwóch metrów, nadajnik ID (kluczyk radiowy rozszerzony o pasywne funkcje) zapewnia, że pojazd może zostać otwarty za pomocą klamki w drzwiach. Wcześniej jest przeprowadzana odpowiednia kontrola w celu określenia, czy nadajnik ID ma w ogóle uprawnienia dostępu. Zamykanie działa również w sposób pasywny, poprzez powierzchnię czujnika w klamce (moduł elektroniczny klamki). Nadajnik ID komunikuje się dwukierunkowo falami radiowymi ze sterownikiem komfortu i umożliwia korzystanie z wielu innych funkcji. Na przykład, każdy indywidualny kluczyk, do którego jest przypisana dana osoba, może mieć zapisane różne parametry, takie jak pozycja koła kierownicy, wysokość siedzenia lub położenie fotela. Funkcja pamięci może być również rozszerzona na inne, indywidualne parametry pojazdu. Silnik jest uruchamiany również za pomocą przycisku Start, nadajnik ID musi przy tym znajdować się we wnętrzu pojazdu. Oczywiście, kluczyk radiowy (nadajnik ID) jest także wyposażony w odpowiednie przyciski do aktywnego sterowania zamkiem drzwi lub klapy tylnej lub - w zależności od producenta pojazdu - nawet do uruchamiania silnika.

Kluczyki bezprzewodowe jako elementy designerskie

A tak przy okazji: O tym się zapomina, że bezprzewodowe kluczyki to również elementy designerskie. Często występują w eleganckich wersjach chromowanych i skórzanych. Są zatem również prestiżowym dodatkiem, który często kładzie się na stole restauracyjnym. Kluczyki bezprzewodowe z małymi wyświetlaczami są już stosowane seryjnie w pojazdach klasy premium i robią dodatkowe wrażenie. Jest oczywiste, że w przyszłości nawet smartfon będzie kluczem do samochodu.

Więcej informacji na temat pasywnego systemu Entry/Go firmy HELLA

Więcej informacji na temat pasywnego systemu HELLA Entry/Go, elektronicznego modułu klamki drzwiowej oraz zaawansowanej techniki antenowej wewnątrz i na zewnątrz możesz znaleźć tutaj.

 

Georg Blenk, Krafthand Medien