Wysokie napięcie w warsztacie samochodowym: Czy Twój warsztat jest do tego przygotowany?

Ile samochodów elektrycznych jest w Niemczech

Według Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego (KBA) 44,2 procent wszystkich nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w Niemczech w okresie od stycznia do lipca 2022 roku było wyposażonych w alternatywne systemy napędowe (BEV, hybrydowe, plug-in hybrid, ogniwa paliwowe, gazowe i wodorowe). W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku udział alternatywnych systemów napędowych wzrósł o imponujące 13 procent. Nowe samochody z napędem elektrycznym (BEV), plug-in oraz z ogniwem paliwowy to 24,9 procent (+10,2 procent), co stanowi około jednej czwartej wszystkich nowych rejestracji. Samochody osobowe wyposażone w baterię elektryczną osiągnęły w tym okresie 13,6 proc. udziału w nowych rejestracjach, co oznacza wzrost o 27,1 proc. Patrząc na dane dla całej Europy, sprzedaż pojazdów elektrycznych w UE nadal rosła w drugim kwartale 2022 roku, stanowiąc 9,9 procent wszystkich rejestracji samochodów osobowych.

Szkolenie z zakresu wysokich napięć w branży motoryzacyjnej: Najważniejsze są kwalifikacje

Jeśli chcesz wykonywać prace związane z obsługą i naprawami pojazdów z instalacją wysokiego napięcia musisz posiadać odpowiednie świadectwa kwalifikacji. Hella Academy oferuje odpowiednie kwalifikacje. Dopiero wtedy można pracować przy pojazdach wyposażonych w instalację wysokiego napięcia. Jednak samo to nie wystarczy. Auta elektryczne mają różnice konstrukcyjne, o których musisz wiedzieć. Ponadto coraz większą rolę odgrywa temat systemów wspomagania kierowcy. Hella Academy oferuje również kursy na ten i wiele innych tematów (m.in. diagnostyka pojazdów za pomocą systemów Hella Gutmann).

Odłączenie zasilania w samochodzie z instalacją wysokiego napięcia: Wiedza praktyczna

Oprócz podstawowej wiedzy technicznej i kwalifikacji, wiedza praktyczna jest niezbędna, jeśli chcesz pracować przy pojazdach z instalacją wysokiego napięcia. Jednym z głównych tematów jest na przykład odłączenie układu wysokiego napięcia. Istotne jest nie tylko „pięć zasad bezpieczeństwa”, ale także znajomość różnych specyfikacji producentów i specjalnych rozwiązań. Bezpieczne odłączenie (odłączenie serwisowe) instalacji wysokiego napięcia może nastąpić tylko zgodnie z instrukcją producenta.

Pięć zasad bezpieczeństwa podczas prac w pojazdach z instalacją wysokiego napięcia

  1. Odłączyć od zasilania
  2. Zabezpieczyć przed ponownym włączeniem
  3. Sprawdzić brak napięcia
  4. Uziemić i zewrzeć
  5. Zasłonić lub odgrodzić sąsiednie części pod napięciem

Praca w pojazdach z instalacją wysokiego napięcia

Zagrożenia

Podczas napraw lub prac serwisowych w warsztacie nigdy nie można całkowicie wykluczyć dotknięcia przez pracownika części pod napięciem. Dotyczy to przede wszystkim pojazdów powypadkowych. Nieostrożność lub niewłaściwy ruch w pojazdach z instalacją wysokiego napięcia (od 60 V DC lub 30 V AC) może szybko mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia. Już 50 V wystarczy, aby spowodować przepływ groźnego dla życia prądu o natężeniu 50 miliamperów. Niebezpieczeństwo zależy od czasu trzymania i indywidualnej fizjologii, czyli oporu ciała ludzkiego, który wynosi w przybliżeniu od 700 do 1000 omów. Tym bardziej ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas prac serwisowych i napraw (przepisy o zapobieganiu wypadkom BGV/GUV-V A1, A3). Należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta samochodu.

Wyposażenie warsztatu do wysokiego napięcia

Do prac w pojazdach z instalacją wysokiego napięcia wymagane są również odpowiednie narzędzia. Obowiązują wymagania norm DIN VDE 0105-100, DIN 0100-10. Niezbędne są narzędzia z atestem VDE, które gwarantują ochronę izolacji do 1000 V. Wszystkie narzędzia ręczne, w tym klucze dynamometryczne lub klucze oczkowe, podlegają zgodnie z normą IEC 60900 kontroli jednostkowej izolacji. Do kontroli braku napięcia wymagany jest odpowiedni tester napięcia (zgodny z DIN VDE 0682-401) lub urządzenie pomiarowe dopuszczone przez producenta danego pojazdu. A przy okazji: Wielu producentów narzędzi oferuje kompletne wózki narzędziowe z odpowiednimi narzędziami do instalacji wysokiego napięcia. Do tego dochodzi odpowiedni sprzęt ochronny składający się z rękawic izolacyjnych, maty izolacyjnej i ochrony oczu.

 

Wymagane jest również zabezpieczenie miejsca pracy oraz specjalne oznaczenie samochodu jako pojazdu z instalacją wysokiego napięcia. Najlepiej jest wyznaczyć stałe miejsce pracy, które w razie potrzeby można zabezpieczyć barierkami z taśmami barierkami nożycowymi. W ten sposób można również umieścić potrzebny sprzęt w zasięgu ręki, aby nie rozpraszać się przez szukanie potrzebnych narzędzi. Wyposażenie warsztatu uzupełnia wysoki stolik z komputerem, na którym można wyświetlać informacje dotyczące pojazdu. Na terenie warsztatu warto również zainstalować ładowarkę naścienną. W ten sposób można zaoferować swoim klientom pełną obsługę.

Elementy wysokiego napięcia w samochodach elektrycznych

Zarządzanie termiczne w pojeździe elektrycznym

W pojazdach całkowicie elektrycznych (BEV) zarządzanie termiczne odgrywa kluczową rolę. Sprężarka klimatyzacji wysokiego napięcia chłodzi latem wnętrze i akumulator. W przypadku akumulatorów litowo-jonowych temperatura rdzenia ogniwa nie powinna wzrosnąć powyżej 40°C podczas pracy, aby osiągnąć optymalną wydajność i zapobiec przedwczesnemu starzeniu się – nazywa się to kondycjonowaniem. Sprężarki z silnikiem AC mają wbudowany falownik, który przetwarza przychodzący prąd stały. O utrzymanie temperatury zgodnej z zapotrzebowaniem dba zaawansowany (wieloobiegowy) system zarządzania termicznego, w tym wysokowydajna pompa (MPX firmy HELLA), która odpowiada również za chłodzenie maszyny elektrycznej i elektroniki mocy (obie muszą być stale chłodzone). Odpowiednie zawory regulują zapotrzebowanie na chłodziwo. Na przykład elektroniczny siłownik zaworu (eVA) firmy HELLA odpowiada za sterowanie zaworem wielodrogowym, który rozdziela chłodziwo w obiegu chłodzenia. W tym przypadku siłownik otwiera i zamyka odpowiednie wejścia i wyjścia zaworu, przy czym temperatura chłodziwa może być regulowana również poprzez funkcję mieszania.

Do ogrzewania wnętrza w zimie stosuje się zazwyczaj wysokonapięciowe nagrzewnice powietrzne lub wodne PTC, a w wielu przypadkach także pompę ciepła. Ponadto często wykorzystuje się ciepło z silników elektrycznych i akumulatorów. Ostatecznie chodzi o to, aby jak najlepiej chronić akumulatory wysokiego napięcia, tak aby nie zmniejszać zasięgu pojazdu.

 

Wszystkie te systemy wymagają regularnych przeglądów, na przykład ważną rolę odgrywa również odpowiedni płyn chłodzący. „Regularne serwisowanie systemu zarządzania termicznego to wymiana oleju przyszłości” – mówi ekspert Andreas Lamm w artykule technicznym na portalu branżowym pod adresem www.krafthand.de.

Dlaczego samochód elektryczny ma akumulator 12V?

Również klasyczny akumulator samochodowy 12V odgrywa ważną rolę w pojazdach elektrycznych. Zasila system niskiego napięcia pojazdu i zapewnia prawidłowe działanie m.in. centralnego zamka, oświetlenia wnętrza, komputera pokładowego, a przede wszystkim sterowników. Do tego dochodzą wycieraczki, światła i wspomaganie kierownicy. Docelowo służy jako akumulator rezerwowy do utrzymania centralnych funkcji bezpieczeństwa w samochodzie w przypadku „awarii wysokiego napięcia”. A przy okazji: W samochodach elektrycznych nie ma alternatora, akumulator 12V jest ładowany przez przetwornicę DC/DC.

Samochody z instalacją wysokiego napięcia w Twoim warsztacie: Zadbaj o skuteczną komunikację

Znasz się również na elektrykach?

Jeśli w Twoim warsztacie jest umówiona wizyta, Twoi klienci wiedzą od dawna, że mogą Ci zaufać jako profesjonaliście. Zazwyczaj nie ma znaczenia, o jaki model pojazdu, silnik czy wersję chodzi. Lecz czy dotyczy to również elektromobilności? W rzeczywistości wiele niezależnych warsztatów samochodowych musi zadbać o lepszą komunikację – wielu klientów nie wie, że znają się również na „elektrykach”.

Ciekawe perspektywy

Podjęcie tematu pojazdów elektrycznych jest podstawową decyzją biznesową. Równocześnie otwiera się nowe, dodatkowe pole biznesowe o niezawodnym potencjale wzrostu. Decyzja ta idzie w parze z odpowiednimi kwalifikacjami pracowników, inwestycją w odpowiednie wyposażenie warsztatu oraz gotowością do poddania się zewnętrznemu, niezależnemu audytowi. Ostatecznie jest to również deklaracja wobec własnych pracowników: „Jesteśmy otwarci na technologię, patrzymy w przyszłość i zabezpieczamy miejsca pracy w przyszłości”. Takie zaangażowanie opłaca się jednak tylko wtedy, gdy klienci warsztatu są tego świadomi.

 W końcu liczy się dobra komunikacja!

One istnieją nadal: faktura, kosztorys, mailing reklamowy do obecnych klientów czy wizytówka, wszystko w formie papierowej. Zmień więc także klasyczne środki komunikacji i umieść w nich swój „pełen napięcia” przekaz. Oczywiście dotyczy to również innych nośników reklamy, a zwłaszcza Twojej strony internetowej. Według najnowszego raportu DAT 17 procent potencjalnych klientów przeszukiwało Internet, gdy musieli oddać samochód do warsztatu. W sumie im szersza komunikacja, tym łatwiej można dać się znaleźć. Autentyczna i otwarta komunikacja, czy to za pomocą krótkich historii w mediach społecznościowych, czy samodzielnie nakręconego filmu, zgodnie z hasłem „We can also do electric” dodatkowo generuje sympatię i wiarygodność i łączy Cię z nowymi klientami!