Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że producenci samochodów nie mogą arbitralnie pobierać wygórowanych opłat licencyjnych za informacje o pojazdach.

Ważne zwycięstwo etapowe ze skutkami dla rynku części zamiennych

Wraz ze wzrostem liczby inteligentnych sterowników i złożonych systemów w pojazdach coraz ważniejszy jest dostęp do niezbędnych danych. Bo bez odpowiednich danych – czy to pozyskanych w pojeździe, zaimplementowanych przez producenta w oprogramowaniu pojazdu, czy też służących do napraw i serwisu – nie można dziś zrobić praktycznie nic. Na przykład międzynarodowe i krajowe stowarzyszenia branżowe, do których należą również firma HELLA i Hella Gutmann, walczą o dostępność informacji dla wszystkich podmiotów działających na rynku, w tym dla niezależnych warsztatów samochodowych. Niedawne orzeczenie ETS (Trybunału Sprawiedliwości UE) stanowi ważne zwycięstwo. Na podstawie wniosku Sądu Okręgowego w Kolonii z czerwca 2021 r., ETS wydał 27 października 2022 r. wyrok w sprawie ADPA/GVA przeciwko Peugeot/PSA (C-390/21). Jak poinformowała kancelaria Osborne Clarke, wyrok potwierdził opinię prawną powodów ADPA (Automotive Data Publishers Association) i GVA (Gesamtverband Autoteile-Handel), że dostawca informacji (producent pojazdu) nie może domagać się dodatkowo zawarcia umowy licencyjnej na własnych warunkach w przypadku ustawowych praw do dostępu i regulacji dot. opłat. ETS orzekł, że producenci pojazdów nie mogą arbitralnie pobierać „opłat licencyjnych” za informacje niezbędne do naprawy i obsługi technicznej. Muszą oni udostępnić informacje dla rynku. Mają prawo pobierać za to „rozsądne i proporcjonalne” opłaty. Jak należy je konkretnie wycenić, zostanie wyjaśnione w dalszym postępowaniu przed Sądem Okręgowym w Kolonii.

ETS wyjaśnił również, że rozporządzenie 2018/858 w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych ma zastosowanie również do starszych modeli pojazdów, które uzyskały homologację przed jego wejściem w życie. PSA twierdziło, że rozporządzenie może dotyczyć tylko modeli homologowanych po wrześniu 2020 r. W związku z tym nie byliby oni zobowiązani do dostarczania informacji niezbędnych do napraw i bieżącej obsługi w postaci danych elektronicznych nadających się do odczytu maszynowego dla większości swoich pojazdów.

Michael Pedersen, szef działu danych w firmie Hella Gutmann i jeden z członków założycieli ADPA, wyjaśnia: „Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo pozytywny wynik dla wszystkich uczestników łańcucha produkcyjnego niezależnego rynku części zamiennych, a tym samym ostatecznie dla właścicieli pojazdów. Dzięki temu cały rynek IAM może nadal korzystać z przystępnych cenowo usług danych dla wszystkich pojazdów. Jesteśmy dumni, że ADPA poprzez tę inicjatywę przyczyniło się do stworzenia dobrze funkcjonującego ekosystemu napraw pojazdów.”

Niezależnie od rzeczywistego wdrożenia swobodnego dostępu do informacji, którego domagają się stowarzyszenia branżowe firma Hella Gutmann, jako producent uniwersalnych rozwiązań do diagnostyki i kalibracji, uważa za swój obowiązek wspieranie niezależnych warsztatów samochodowych w zakresie dostępu do niezbędnych danych. Poprzez HGS Data i oprogramowanie mega macs Hella Gutmann dostarcza swoim klientom i partnerom biznesowym wysokiej jakości dane (głównie dane OE). Ponadto od trzech lat firma Hella Gutmann stoi przed wyzwaniem zapewnienia swoim klientom nieograniczonego dostępu do danych systemów i danych pojazdu, które są zabezpieczone przez producentów pojazdów przed nieautoryzowanym dostępem poprzez bramki bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki systemowi Cyber Security Management (CSM) zintegrowanemu z oprogramowaniem mega macs. Sukcesywne rozszerzanie tej ważnej funkcji na jak największą liczbę producentów oznacza ogromny wysiłek pod względem zarówno technicznym, jak i finansowym. W minionym roku obrotowym udało się rozszerzyć CSM do dwunastu marek popularnych obecnie w Europie.