BACK

Cyfryzacja w warsztatach samochodowych: wyzwanie podjęte?

12/16/2021

Czy warsztaty samochodowe są dobrze przygotowane na wyzwania przyszłości? Jest to pytanie, które w ostatnich latach było przedmiotem wielu dyskusji, zdominowanych w dużej mierze przez dwie kwestie: elektromobilność i cyfryzacja. Jedno jest pewne: warsztaty samochodowe nie mogą unikać obu tematów. Nie ma wątpliwości, że cyfryzacja w warsztatach samochodowych nie jest kwestią przyszłości. Zakłady już się angażują i stają się coraz bardziej zdigitalizowane.

Widać to dobrze w badaniach regularnie przeprowadzanych przez inicjatywę branżową „Qualität ist Mehrwert” (QiM). Przykład: W 2018 roku 68 proc. badanych warsztatów przyznało, że jest tylko umiarkowanie przygotowanych na wyzwania przyszłości. W 2021 roku 69 procent stwierdziło, że pod kątem digitalizacji ich warsztat jest „dość dobrze przygotowany”, a nawet „doskonale przygotowany”.

98 procent warsztatów samochodowych zamawia markowe części zamienne przez Internet

Po sposobie zaopatrywania się w części zamienne widać dziś, że straszące dawniej widmo cyfryzacji znalazło już jednak swoje miejsce w codziennym życiu warsztatowym. Z obszernego badania QiM na temat cyfryzacji warsztatów samochodowych wynika na przykład, że 98 procent zakładów zamawia części zamienne online. Ponad dwie trzecie (67 procent) zamawia „głównie online”.

 

Zaopatrzenie w części zamienne jest więc jednym z najbardziej rozpowszechnionych procesów cyfrowych w warsztatach samochodowych. Nawiasem mówiąc, nie musi to prowadzić do obniżenia jakości: 93 procent niezależnych warsztatów nadal polega na markowych częściach zamiennych. Zakłady motoryzacyjne dobrze sobie radzą również w zakresie diagnostyki: 85 procent twierdzi, że jest dobrze, a nawet bardzo dobrze pozycjonowana, jeśli chodzi o systemy diagnostyczne.

Cyfryzacja w warsztatach samochodowych: korzyści i wyzwania

Właściciele zakładów już dawno dostrzegli korzyści płynące z digitalizacji procesów. Niezależnie od tego, czy chodzi o marketing cyfrowy, kontakt z klientem online i umówienie się na wizytę, czy o diagnostykę: cyfryzacja może uprościć procesy, zwiększyć lojalność klientów i pobudzić nowe przedsięwzięcia. Gdyby nie kilka wyzwań.

 

59 procent firm, w których QiM przeprowadził ankietę, jako wyzwanie podało wysokie nakłady czasu. 58 procent jako przeszkody wymieniło konieczne inwestycje, a ponad 40 procent brak fachowej wiedzy. Nic więc dziwnego, że transformacja cyfrowa jest w dużej mierze sprawą szefa: w warsztatach niezależnych w 78 procentach przypadków temat jest prowadzony przez samego właściciela.

Warsztaty samochodowe inwestują w cyfryzację

Zapewne wynika to również z inwestycji związanych z transformacją cyfrową. Jak można się było spodziewać, autoryzowane stacje obsługi bardziej przyspieszają niż warsztaty niezależne. Ale te ostatnie również mocno planują odpowiednie inwestycje: 78 procent respondentów zadeklarowało, że zainwestuje w ciągu najbliższych dwóch lat. W przypadku autoryzowanych stacji wskaźnik ten wynosi 92 procent.

 

Nacisk jest kładziony na wyposażenie warsztatowe (66 proc.). Inwestuje się również w szkolenia pracowników (48 proc.), komunikację z klientami (41 proc.) i księgowość (24 proc.).

 

Większość warsztatów podjęła więc wyzwanie digitalizacji. I to nie może być zaskoczeniem. Pytanie o przyszłość firmy jest bowiem pytaniem, które właściciele warsztatów zawsze zadawali sobie, kiedy zakładali swoją firmę.

„Qualität ist Mehrwert” przepytał niemieckie warsztaty o digitalizację

Ponad 800 warsztatów, w tym autoryzowane, niezależne, samochodów osobowych i ciężarowych, wzięło udział w ankiecie na temat cyfryzacji w roku 2021. „Qualität ist Mehrwert” zagłębiło się w wyniki i przeanalizowało odpowiedzi. Pełną ankietę i więcej informacji można znaleźć w tym dokumencie.