Ultradźwiękowy czujnik poziomu oleju | HELLA

Ogólne informacje

Zadaniem tego czujnika jest monitorowanie poziomu oleju przez stały jego pomiar w zakresie statycznym i dynamicznym. Czujnik jest przeznaczony do montażu pionowego od dołu w dnie miski olejowej. W obudowie znajdują się czujnik poziomu napełnienia, czujnik temperatury i układy elektroniczne czujnika.

Obszar zastosowania

Czujniki oleju gwarantują, że silnik nie zacznie nieoczekiwanie pracować bez wystarczającej ilości oleju. Sprawdzona technologia czujników ultradźwiękowych działa na zasadzie zasadą cyklu pracy i stale rejestruje poziom napełnienia w trakcie jazdy. W czasie, gdy silnik pracuje (dynamiczny zakres pomiarów), poziom napełnienia jest znacznie mniejszy niż przy wyłączonym silniku (statyczny zakres pomiarów). Bagnet do sprawdzania poziomu oleju służy do mierzenia poziomu oleju tylko w zakresie statycznym. Czujnik poziomu oleju może mierzyć poziom oleju stale zarówno w zakresie dynamicznym, jak i statycznym. W ten sposób kierowca ma dostęp do informacji o poziomie oleju przez cały czas pracy silnika, który w przypadku maszyn budowlanych, traktorów i wózków widłowych często wynosi kilka lub kilkanaście godzin. Przez cały czas pracy silnika czujnik przekazuje informacje o poziomie oleju, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie przekroczenia minimalnego poziomu oleju w dół w czasie, gdy silnik pracuje, a przez to uniknąć zużycia powłoki olejowej (co może skutkować uszkodzeniem silnika). Zjawiska marginalne, takie jak skośne położenie pojazdu, przyspieszenia wzdłużne i poprzeczne są kompensowane przez
sterownik pojazdu, który oblicza wartość uśrednioną.

Konstrukcja i działanie

Czujnik poziomu oleju PULS (Packed Ultrasonic Level Sensor) składa się z jednego modułu wielochipowego ze zintegrowanym czujnikiem ultradźwiękowy i czujnikiem temperatury oraz układem ASIC (Application Specific Integraded Ciricuit). Dzięki kompaktowej budowie czujniki są bardziej odporne na uderzenia i wibracje niż czujniki wyposażone w wiele elementów elektronicznych. Czujnik ultradźwiękowy zintegrowany w module wielochipowym wysyła sygnał, który odbija się od powierzchni graniczenia oleju silnikowego z powietrzem. Czas przejścia sygnału jest mierzony i na podstawie prędkości przemieszczania się dźwięku przez medium zostaje obliczona wysokość. Tłumik zamontowany nad modułem wielochipowym służy do uspokojenia cieczy zwłaszcza w dynamicznym zakresie pomiarów. W podstawie i czubku tłumika znajdują się otwory umożliwiające stały przepływ oleju.

Skutki awarii

Przyczyny awarii czujnika poziomu oleju:

• Zwarcia wewnętrzne

• Awaria elementów pomiarowych

• Awaria układów elektronicznych czujnika

• Przedostawanie się oleju silnikowego przez uszkodzenia w
obudowie

• Brak podłączenia do napięcia i masy

Awarię czujnika poziomu oleju można rozpoznać po następujących objawach.

• Włącza się lampka kontrolna oleju.

• Ostrzeżenie na wyświetlaczu wielofunkcyjnym.

• Zostaje zarejestrowany kod błędu.

Diagnostyka

Podczas szukania usterki należy przeprowadzić następujące kontrole.

Kontrola wzrokowa:

Jeżeli na obudowie czujnika poziomu oleju, okablowaniu lub wtyczce są widoczne uszkodzenia, należy wymienić czujnik lub naprawić okablowanie.

Sprawdzenie zasilania napięciowego i połączenia z masą:

Zasilanie napięciowe i połączenie z masą należy sprawdzać na wtyczce czujnika (uwzględnić dane producenta).

Sprawdzenie przy użyciu oscyloskopu:

Sygnał można wychwycić i zobrazować przez przyłożenie oscyloskopu do kabla sygnałowego (A). Uwaga! Przez wykonanie tego pomiaru można stwierdzić, czy do sterownika jest przekazywany sygnał. Na podstawie zobrazowanego sygnału nie można stwierdzić, czy czujnik działa prawidłowo.

Sprawdzenie przy użyciu przyrządu diagnostycznego:

Należy sczytać pamięć błędów przy użyciu odpowiedniego przyrządu diagnostycznego. Usunąć usterki mające znaczenie dla pracy czujnika i skasować pamięć błędów.

Instrukcja montażu

W tym kontekście należy zawsze przestrzegać wskazówek producenta pojazdu

.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa Informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel. Przedruk, przekazywanie, powielanie, przetwarzanie w jakiejkolwiek formie i podawanie treści niniejszej dokumentacji do wiadomości osób trzecich, także we fragmentach, jest dozwolone wyłącznie za naszą jednoznaczną pisemną zgodą i z podaniem źródła. Schematyczne prezentacje, zdjęcia i opisy służą jedynie do objaśnienia i uzupełnienia tekstu dokumentu i nie mogą stanowić podstawy do wykonania montażu lub budowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.