Tarcze hamulcowe z łożyskami kół i pierścieniem impulsowym | HELLA PAGID

Ogólne informacje

Ze względu na zastosowanie zróżnicowanych konstrukcji osi przez producentów pojazdów z tarczami hamulcowymi integrowane są dodatkowo łożyska kół i pierścienie impulsowe układu ABS.

Warianty

Zależnie od wykonania układu hamowania ABS konstrukcje tarczy hamulcowej i rodzaj tarcz impulsowych mogą być różne.

Przykład 1 (rys.1):

Tarcza hamulcowa bez łożyska koła z pierścieniem impulsowym zamontowanym na stałe i pionowym uzębieniem (A).

Przykład 2 (rys.2):

Tarcza hamulcowa z łożyskiem koła (B) z pierścieniem impulsowym zamontowanym na stałe i poziomym uzębieniem (A).

Jako tarcza impulsowa może być np. zastosowany pierścień wielobiegunowy (tarcza enkodera), który jednocześnie jest zabudowany w pierścieniu uszczelniającym łożyska koła. W pierścieniu uszczelniającym są osadzone magnesy o zmieniających się kierunkach biegunów.

Ze względu na dużą liczbę dostępnych modeli podczas przygotowywania się do naprawy hamulca należy zawsze uwzględniać budowę danego hamulca koła. Nie zawsze łożyska kół i pierścienie impulsowe są składnikami tarczy hamulcowej i nie zawsze są zawarte w ich zakresie dostawy. W takim przypadku potrzebne części można przenieść ze starej tarczy hamulcowej do nowej lub w razie potrzeby dodatkowo zamówić i wymienić.

Rys. 1

Rys. 2

Rola pierścienia impulsowego

Pierścień impulsowy zainstalowany na tarczy hamulcowej pełni rolę nadajnika dla czujnika prędkości obrotowej kół. Czujniki pasywne przedstawione w naszym przykładzie są zamontowane bezpośrednio nad tarczą impulsową (rysunek). Ruch obrotowy tarczy impulsowej i wynikająca z tego zmiana pozycji zębów i przerw między zębami powoduje zmianę przepływu magnetycznego. Zmieniające się pole magnetyczne jest przekazywane przez czujnik prędkości obrotowej kół jako sygnał do sterownika. Częstotliwość i amplitudy tego sygnału są powiązane z prędkością obrotową kół.

Szczegółowe informacje na temat działania różnych czujników prędkości obrotowej kół są dostępne w broszurze Hella „Czujniki prędkości obrotowej kół w pojazdach mechanicznych”.

Rola łożyska koła

Łożysko koła jest częścią podwozia, a jego zadaniem jest prowadzenie i podpieranie osi i wałów. Jednocześnie łożyska przyjmują siły osiowe i promieniowe.

Siły promieniowe powstające pod wpływem ruchu obrotowego działają na łożysko pod kątem prostym do osi wzdłużnej. Siły osiowe, na przykład podczas pokonywania zakrętów, działają na łożyska kół w kierunku osi wzdłużnej. W tej sytuacji powstaje bardzo wysokie obciążenie dla łożysk kół.

Wskazówki dotyczące montażu

Te warianty tarcz hamulcowych wymagają od techników większej staranności podczas napraw.

Nieprawidłowy montaż może spowodować uszkodzenie łożyska i pierścienia impulsowego.

Błąd montażu ma wpływ na żywotność łożyska koła i powoduje nieprawidłowe działanie układu ABS.

W tym kontekście należy zawsze uwzględniać instrukcje montażu odpowiednich hamulcow i producentów samochodów.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa Informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel. Przedruk, przekazywanie, powielanie, przetwarzanie w jakiejkolwiek formie i podawanie treści niniejszej dokumentacji do wiadomości osób trzecich, także we fragmentach, jest dozwolone wyłącznie za naszą jednoznaczną pisemną zgodą i z podaniem źródła. Schematyczne prezentacje, zdjęcia i opisy służą jedynie do objaśnienia i uzupełnienia tekstu dokumentu i nie mogą stanowić podstawy do wykonania montażu lub budowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.