System powietrza wtórnego | HELLA

Informacje ogólne

System ten dodatkowo redukuje emisje HC (węglowodorów) i CO (tlenku węgla) w fazie rozruchu zimnego silnika (gdy nie jest jeszcze aktywny katalizator).

W silnikach benzynowych pracujących na zasadzie stechiometrycznej uzyskuje się przy użyciu katalizatorów 3-kanałowych współczynnik konwersji przekraczający 90 procent. W czasie rozruchu zimnego silnika powstaje średnio nawet 80 procent emisji cyklu jazdy.

Ze względu na to, że katalizator zaczyna skutecznie pracować dopiero powyżej temperatury ok. 300-350°C, jest w tym czasie konieczne zastosowanie innych skutecznych sposobów redukcji emisji. Jest to zadanie systemu powietrza wtórnego.

  1. filtr powietrza
  2. pompa powietrza wtórnego
  3. sterownik silnika
  4. przekaźnik sterujący
  5. zawór przełączający
  6. zawór kombinowany

Sposób działania

Aktywny system powietrza wtórnego składa się z reguły z pompy elektrycznej (patrz ilustracja), przekaźnika sterującego, pneumatycznego zaworu sterującego i zaworu kombinowanego.

System jest sterowany przez sterownik silnika. Podczas pracy systemu przekaźnik sterownika silnika włącza pompę elektryczną. Jednocześnie zostaje wysterowany pneumatyczny zawór sterujący. Otwiera się on i umożliwia działanie podciśnienia z kolektora ssącego na zawór kombinowany. Podciśnienie otwiera zawór kombinowany, a przetłaczane przez pompę dodatkowe powietrze zostaje wpompowane za zawory wylotowe do rury wydechowej. Po aktywacji układu regulacji współczynnika lambda system powietrza wtórnego jest wyłączany. Sterownik silnika wyłącza pompę elektryczną i pneumatyczny zawór sterujący. Zamykany jest też zawór łączony, co zapobiega dostaniu się gorących spalin do pompy elektrycznej, a wskutek tego jej uszkodzeniu.

Objawy usterek

Brak spalania wtórnego powoduje wzrost wartości emisji spalin w fazach rozruchu zimnego silnika i rozgrzewania silnika. W systemach monitorowanych przez system autodiagnostyki sterownika silnika może się zaświecić kontrolka silnika.

Przyczyny awarii

  • uszkodzona pompa
  • uszkodzony zawór sterujący i kombinowany
  • uszkodzenia przez wodę
  • wadliwe zasilanie masą i napięciem
  • zatkane lub nieszczelne przewody

Poszukiwanie usterek

Podobnie jak inne prace diagnostyczne, poszukiwanie usterek należy rozpocząć od kontroli wzrokowej i dodatkowej kontroli akustycznej. W czasie kontroli akustycznej słychać, przy zimnym silniku pracującym na biegu jałowym, pompę elektryczną.

Także po wyłączeniu silnika pompa pracuje jeszcze przez jakiś czas, co wyraźnie słychać.

W ramach kontroli wzrokowej należy sprawdzić wszystkie części pod kątem uszkodzeń. Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na przewody i połączenia węży.

Powinny one być poprawnie połączone z częściami i nie mogą wykazywać przetarć. Nie mogą też być załamane ani zablokowane wskutek zbyt małego promienia.

Należy też sprawdzić pod kątem uszkodzeń bezpieczniki. Jeżeli powyższe czynności nie wykazały wad, można użyć do dalszej diagnostyki testera diagnostycznego.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa Informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel. Przedruk, przekazywanie, powielanie, przetwarzanie w jakiejkolwiek formie i podawanie treści niniejszej dokumentacji do wiadomości osób trzecich, także we fragmentach, jest dozwolone wyłącznie za naszą jednoznaczną pisemną zgodą i z podaniem źródła. Schematyczne prezentacje, zdjęcia i opisy służą jedynie do objaśnienia i uzupełnienia tekstu dokumentu i nie mogą stanowić podstawy do wykonania montażu lub budowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.