Serwis klimatyzacji w warsztatach: Jak zachować chłód we wnętrzu samochodu

Spojrzenie na kalendarz sezonowych usług w warsztatach ujawnia działania czekające profesjonalistów: Sezon letni i wakacyjny w pełni! Najwyższy więc czas, aby poświęcić nieco więcej uwagi układowi klimatyzacji w samochodach - w końcu chcesz, aby Twoi klienci mieli chłodno we wnętrzu samochodu i bezpiecznie dotarli do celu, nawet przy panujących tropikalnych temperaturach. Dla warsztatu oznacza to, że najlepiej już teraz odświeżyć swoją wiedzę na temat obsługi klimatyzacji. Dla tych, którzy wciąż nie mają certyfikatu: Dlaczego nie uzyskać certyfikatu kompetencji w zakresie klimatyzacjibezpośrednio w naszym warsztacie wiedzy, w HELLA Academy? Na tym obszernym szkoleniu dowiesz się wszystkiego o fizycznych podstawach techniki chłodniczej, elementach układu klimatyzacji w samochodzie oraz o tym, jak postępować z substancjami niebezpiecznymi.

Mooooment! Zanim wszyscy rzucą się do rejestracji na szkolenie – jako prawdziwy przyjaciel niezależnego warsztatu oczywiście nie zostawimy Cię z takim cliffhangerem. Zebraliśmy dla Ciebie w pigułce najważniejsze informacje dotyczące serwisowania klimatyzacji.

Serwisowanie klimatyzacji - czy można bagatelizować?

„To kolejne oszustwo, aby zarobić więcej!” Czy w ten sposób nie narzekał któryś z klientów Twojego warsztatu, gdy zalecałeś mu wykonanie serwisu klimatyzacji w samochodzie? Prawidłowo działający system klimatyzacji to jednak znacznie więcej, niż pretensjonalność, którą powinna rozbrzmiewać kasa fiskalna: Klimatyzacja staje się obecnie nie bez powodu standardowym wyposażeniem większości samochodów. Zapewnia komfort i bezpieczeństwo, regulując temperaturę wnętrza do ustawionego poziomu. Jeśli w pojeździe jest zbyt gorąco, spada koncentracja, a tym samym szybkość reakcji kierowcy. Takie osłabienie reakcji może zaważyć w niebezpiecznej sytuacji drogowej, czy dojdzie do wypadku, czy też uniknie się go. Regularna kontrola układu klimatyzacji powinna być zatem standardową usługą w działalności warsztatu. Jeśli właściciele samochodów zaniedbają serwisowanie klimatyzacji, może ponadto dojść do uszkodzenia podzespołów, których naprawa stanie się znacznie droższa niż sam przegląd klimatyzacji.

Przegląd i serwisowanie klimatyzacji krok po kroku

Teraz masz dobre argumenty pod ręką, na wypadek, gdyby klient miał wątpliwości co do konieczności serwisowania klimatyzacji. Nie ma sprawy! Przejdźmy do konkretnych zadań do wykonania, które należą do zakresu konserwacji i obsługi klimatyzacji. Tutaj rozróżniamy „mniejszy” przegląd klimatyzacji oraz bardziej rozbudowany serwis klimatyzacji.

Przegląd klimatyzacji

To typowy sygnał, że nadszedł czas na przegląd klimatyzacji: Z układu klimatyzacji wydziela się zapach stęchlizny. Przyczyną jest zazwyczaj filtr kabinowy. Filtruje pyłki, kurz i cząsteczki brudu z powietrza, zanim dopłynie ono czyste i chłodne do wnętrza samochodu. No cóż, to jest tylko filtr – i po jakimś czasie osiąga swoje granice skuteczności. Dzieje się tak, ponieważ w jego fałdach tworzy się kondensacja, w której stopniowo osadzają się bakterie, grzyby i mikroorganizmy. Jeśli ten nieapetyczny opis nie przemawia wystarczająco do klientów: Dodajmy, że całość może być również szkodliwa dla zdrowia. Dlatego filtr kabinowy powinien być regularnie wymieniany, a parownik powinien być regularnie dezynfekowany. Lista czynności do wykonania podczas przeglądu klimatyzacji obejmuje również sprawdzenie sprężarki, parownika, skraplacza lub zaworu rozprężnego. Nie należy również zapominać o sprawdzeniu węży czy przyłączy w celu wykrycia ewentualnych nieszczelności – jest to zresztą również korzystne dla środowiska. Celowe jest wykonywanie przeglądu klimatyzacji co 12 miesięcy.

 

Najważniejsze czynności w skrócie:

 

•    Kontrola wzrokowa wszystkich komponentów •    Kontrola działania i wydajności •    Wymiana filtra kabinowego •    Dezynfekcja parownika, jeśli to konieczne

Serwisowanie klimatyzacji

10% - tyle czynnika chłodniczego tracą co roku nawet nowe klimatyzacje przez węże, uszczelki itp. Jednak mniejsza ilość czynnika chłodniczego w układzie oznacza również mniejszą wydajność chłodzenia. Ponadto istnieje ryzyko uszkodzenia sprężarki z powodu braku smarowania. Filtr-osuszacz zapewnia usuwanie wilgoci i zanieczyszczeń z czynnika chłodniczego. Serwis klimatyzacji powinien być zaplanowany co 2 lata.

 

Wszystkie czynności w skrócie:

 

- Kontrola wzrokowa wszystkich komponentów - Test działania i wydajności - Wymiana filtra-osuszacza - Dezynfekcja parownika, jeśli to konieczne - Wymiana czynnika chłodniczego - Test szczelności - Wymiana filtra kabinowego     

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu małemu odświeżeniu wiedzy na temat serwisowania i kontroli klimatyzacji jesteś teraz dobrze przygotowany na lato! Nie zapomnij również odwiedzić HELLA Academy. Znajdziesz tam nie tylko kurs na certyfikat klimatyzacji, ale także cały nasz program szkoleniowy!