Wyświetlacz Head-Up, autopilot i wiele więcej – tego naprawdę potrzebuje samochód przyszłości.

12/03/2019

Dlaczego w waszych samochodach jest coraz więcej elektroniki i systemów wspomagania? To jest zupełnie oczywiste: aby bezpiecznie i w sposób zrelaksowany docierać do celu! Co jest jednak faktycznie rewolucyjne? A co jest tak naprawdę ważne? Oto 5 technologii, które każdy samochód powinien mieć lub ewentualnie będzie miał w przyszłości!

Elektronika, asystenci, komfort: niech rozpocznie się wyścig producentów samochodów!

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości: właśnie nadszedł ekscytujący czas dla fanów motoryzacji i maniaków techniki, ponieważ producenci samochodów i poddostawcy będą się nawzajem prześcigać. Więcej elektroniki, więcej systemów wspomagania i więcej funkcji komfortu powinno prowadzić do celu w sposób bezpieczny, zrelaksowany i bezstresowy.

Oto 5 najlepszych rozwiązań, wybranych przez nas dla twojego samochodu! Które technologie są naprawdę rewolucyjne i ważne i powinny znaleźć się w twoim samochodzie? Podajemy pięć wyróżniających się rozwiązań: TOP 5: System kamer 360° sprawia, że wszystko masz w zasięgu wzroku!

Wielu producentów samochodów stawia teraz na system kamer 360° – i to nie tylko po to, by uniknąć szkód parkingowych. System umożliwia tworzenie wirtualnego widoku z zewnątrz na aktualną pozycję pojazdu. Za pomocą kamery Top View otrzymujesz na ekranie obraz widziany z góry w nietypowych sytuacjach. Możesz w ten sposób lepiej obserwować ruch na skrzyżowaniu. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki czujnikom radarowym 77 GHz, które monitorują otoczenie pojazdu. (Więcej o czujnikach i kamerach 360 stopni)

TOP 4: Zdobądź cenne milisekundy kierowania uwagi dzięki wyświetlaczowi Head-Up!

Również wyświetlacz Head-Up przyczynia się do znacznego podniesienia bezpieczeństwa. Zamiast patrzeć w dół na prędkościomierz i tym samym odwracać na sekundę wzrok od drogi, wystarczy patrzeć prosto przed siebie i cały czas otrzymywać wszystkie ważne informacje: prędkość jazdy, wskazówki nawigacyjne lub aktualne ograniczenia prędkości. Informacje z wyświetlacza – często nazywanego przeziernym lub HUD – są rzutowane na przedniej szybie pojazdu. W ten sposób zdobywasz milisekundy, które mogą uratować życie!

TOP 3: Kontroluj samochód w każdym zakręcie – dzięki Torque Vectoring!

Jest to wprawdzie nieporęczny termin, ale dobrze określa genialny pomysł, który zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo przy jednoczesnym zwiększeniu przyjemności z jazdy. Zasadniczo chodzi tutaj o zmienny rozkład momentu obrotowego. Jeżeli pojazdowi grozi przejście do podsterowności w zakręcie, koło po zewnętrznej stronie łuku otrzymuje wyższy moment obrotowy. To praktycznie wciska pojazd w zakręt i jedzie się jak po szynach! Torque vectoring jest systemem, który oferuje duże korzyści i zwiększa bezpieczeństwo – dlatego powinien być instalowany w wielu pojazdach.

TOP 2: Autonomiczna jazda i autopilot - czy twój samochód i ty jesteście gotowi na poziom 4 i 5?

Champion naszej listy Top 5: Autonomiczna jazda stanie się jedną z najważniejszych kwestii przyszłości i już teraz jest przedmiotem gorących dyskusji. Oczywiście wiesz, że już wchodzisz w ten świat, prawda? Czy jesteś już na poziomie 1 i korzystasz z systemów wspomagania kierowcy, tempomatu z funkcją Stop&Go lub asystenta odstępu? Być może. Chyba, że dotarłeś już do poziomu 2 i pozwoliłeś asystentowi pasa ruchu na kierowanie? Czy twój samochód sam parkuje? A może na poziomie 3 korzystasz już z osobistego drugiego pilota, który po prostu przejmuje prowadzenie auta na dłuższych dystansach lub w pewnych sytuacjach ruchu drogowego? Z pewnością jeszcze nie, bo nadal prowadzi się w tym zakresie wiele badań. Na poziomach 4 i 5 zautomatyzowanej lub autonomicznej jazdy teoretycznie możliwe byłoby po prostu rozsiąść się, zdrzemnąć i zostawić pojazdowi całą pracę i odpowiedzialność. Oczywiście nadal istnieje wiele podstawowych warunków, które należy spełnić – na przykład podstawą autonomicznej jazdy jest ogólnokrajowa sieć 5G. Nie trzeba dodawać, że istnieją też ważne pytania natury etycznej, na które należy odpowiedzieć, ale czyż nie ważny jest sam pomysł, który obiecuje pożegnanie się z długimi, męczącymi podróżami po autostradach?

TOP 1: Światło przyszłości: Digital Light SSL | HD

W naszym nowym systemie oświetleniowym "Digital Light SSL | HD" 30 000 pikseli może być teraz inteligentnie i indywidualnie sterowanych, co pozwala realizować wiele nowych funkcji podnoszących bezpieczeństwo jazdy i sprawiających, że jazda jest bardziej relaksująca. Co powiesz na przykład optycznego asystenta pasa ruchu, który pomaga rzutowanymi świetlnymi znakami przejeżdżać przez ciasne miejsca robót drogowych? Albo wyznaczanie przez reflektory stref ochronnych dla rowerzystów lub pieszych? Dzięki "Digital Light SSL | HD" wszystko to jest możliwe.

Nie możemy się doczekać przyszłości! A ty?