SOĞUTMA SIVISI EKLEME

Araçlar için soğutucu akışkan ve soğutma sıvısı dolum miktarları konusunda faydalı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Yeterli soğutma sıvısı miktarı, motorun sorunsuz bir şekilde çalışması için temel bir ön koşuldur. Bu sayfada, soğutma sıvısının hangi görevleri yerine getirdiğini, hangi karışım oranının ideal olduğunu ve soğutma sıvısındaki antifriz içeriğinin nasıl belirlenebileceğini göstereceğiz. Buna ek olarak, bu sayfadan yaygın olarak kullanılan araç modellerinin soğutma sıvısı dolum miktarları hakkında bilgi veren bir tabloyu indirebilirsiniz.

Önemli güvenlik uyarısı
Çalışmalarında araç servislerine profesyonel destek sağlamak için, aşağıdaki teknik bilgiler ve uygulamaya yönelik ipuçları HELLA tarafından hazırlanmıştır. Bu web sitesinde sağlanan bilgiler, yalnızca uygun şekilde eğitilmiş uzman personel tarafından kullanılmalıdır.

SOĞUTMA SIVISI, ANTİFRİZ VE KOROZYON ÖNLEYİCİ: TEMEL BİLGİLER

Soğutma sıvısı, soğutma sisteminde bulunan soğutucu akışkan için kullanılan kavramdır. Soğutma sıvısı donmaya, pasa, aşırı ısınmaya karşı koruma ve yağlama sağlar. Motor ısısını alma ve radyatör üzerinden dışarı verme görevini üstlenir.

 

Soğutma sıvısı, su ve antifrizden (glikol, etanol) oluşan, çeşitli katkılarla (acı maddeler, silikat, antioksidanlar, köpük önleyiciler) donatılmış ve renklendirilmiş bir karışımdır. Acı maddeler, soğutma sıvısının yanlışlıkla içilmesini engellemeyi amaçlar. Silikatlar, metal yüzeyler üzerinde bir koruma katmanı oluşturur ve bunun yanı sıra kireç tortularını önler. Antioksidanlar, parçalarda korozyon oluşmasını önler. Köpük önleyiciler, soğutma sıvısının köpürmesini bastırırlar. Glikol, hortumların ve contaların elastikiyetini sağlar ve soğutma sıvısının kaynama noktasını yükseltir.

Su/antifriz karışım oranı 60:40 ila 50:50 arasında olmalıdır. Bu genellikle -25°C ila -40°C'lik bir antifrize eşittir. Minimum karışım oranı 70:30, maksimum karışım oranı ise 40:60 olmalıdır. Antifriz oranı daha da artırılarak (örneğin 30:70) donma noktasının daha fazla düşürülmesi sağlanmaz. Aksine, suyla seyreltilmeden kullanılan antifriz yaklaşık -13°C'de donar ve 0°C'nin üzerindeki sıcaklıklarda motor ısısını yeterince dağıtmaz. Böylece motor aşırı ısınır. Glikol çok yüksek kaynama noktasına sahip olduğundan, doğru bir karışım oranıyla soğutma sıvısının kaynama noktası 135°C sıcaklığa kadar yükseltilebilir. Bu yüzden sıcak ülkelerde de yeterli oranda antifriz kullanılması önem taşır. Tipik bir karışımın inhibe edilmiş su (içme suyu kalitesi) kullanımıyla %40/60 veya %50/50 olabileceği şeklindeki üretici tavsiyesine daima riayet edilmelidir. 

 

Soğutma sıvısı veya katkıları belirli bir yıpranmaya tabidir, yani katkı maddelerinin bir kısmı yıl içerisinde tüketilir. Örneğin korozyon önleyici katkı maddeleri tükenmişse, soğutma sıvısı kahverengi bir renk alır. Bu nedenle, bazı araç üreticileri soğutma sıvısı için bir değişim periyodu belirlemektedir. 

 

Bununla birlikte, yeni araçların soğutma sistemleri giderek daha sıklıkla uzun ömürlü soğutma sıvıları (örneğin VW G12++/G13) ile doldurulmaktadır. Normal koşullar altında (kirlenme mevcut değilse), artık soğutma sıvısının değiştirilmesi gerekli değildir (VW) veya ancak 15 yıl ya da 250.000 km sonra değiştirilmelidir (daha yeni Mercedes modelleri). Genel olarak soğutma sıvıları kirlendiklerinde (yağ, korozyon) ve uzun ömürlü soğutma sıvılarıyla doldurulmayan araçlarda, değiştirilmelidir. Özellikler, değişim periyotları, karışım oranları ve antifriz ekleme konusunda mutlaka araç üreticisinin talimatlarına uyulmalıdır. 

 

Soğutma sıvısı yeraltı sularına karışmamalı veya yağ separatöründen geçirilmemelidir. Ayrı olarak toplanmalı ve imha edilmelidir.