Uszkodzona pompa wody
Pompa płynu chłodzącego zapewnia cyrkulację płynu chłodzącego w obiegu i gwarantuje niezawodne odprowadzanie ciepła silnika do powietrza otoczenia. Równocześnie jest ona najbardziej obciążonym podzespołem układu chłodzenia. Dowiedz się na tej stronie, jak działa pompa płynu chłodzącego, jakie przyczyny mogą powodować uszkodzenia i czego należy przestrzegać przy wymianie pompy.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
- 1. Działanie
- 2. Objawy
- 3. Uszkodzenia
- 4. Film
Pompa wody
Pompy płynu chłodzącego, często nazywane także pompami wody, są napędzane z reguły mechanicznie paskiem zębatym lub paskiem klinowym wielorowkowym i tłoczą płyn chłodzący przez obieg płynu chłodzącego silnika. Pompy mogą być zamontowane bezpośrednio na silniku lub osobno. Ich rodzaj konstrukcji może być bardzo różny.
Pompy wody muszą być odporne na duże wahania temperatury (od - 40 °C do ok. +120 °C). Ze względu na zmienne prędkości obrotowe (od 500 do 8000 obr/ min) oraz ciśnienie dochodzące do 3 bar konieczna jest wysoka wytrzymałość łożysk i uszczelek.
W celu oszczędności paliwa w przyszłości będą stosowane głównie pompy z napędem elektrycznym i elektroniczną regulacją
Inną zaletą elektrycznych pomp płynu chłodzącego jest możliwość zamontowania ich poza silnikiem. Mają one stosunkowo małą masę, a dzięki brakowi szczotek nie wymagają konserwacji. Przy napięciu zasilania od 12 do 360 V osiągają one dziś moce od 15 do 1000 W. Silnik elektryczny pompy jest chłodzony płynem chłodzącym. Płynna regulacja jest realizowana przez wysterowanie sygnałem o modulowanej szerokości impulsów (PWM). W ten sposób można regulować wydajność tłoczenia odpowiednio do rzeczywistego zapotrzebowania a niezależnie od prędkości obrotowej silnika i utrzymywać stałą dla danego układu temperaturę płynu chłodzącego. Dzięki integracji z elektroniką instalacji pojazdu, elektryczne pompy płynu chłodzącego mogą być diagnozowane. W zależności od rodzaju napędu (silnik spalinowy, pojazd hybrydowy lub elektryczny) i systemu, w pojeździe może być zamontowana jedna lub kilka pomp.
Elektryczne pompy płynu chłodzącego mają wiele zastosowań:
- Chłodzenie silnika
- Chłodzenie powietrza doładowującego
- Chłodzenie układu recyrkulacji spalin
- Chłodzenie napędu i akumulatora w pojazdach hybrydowych i elektrycznych
- Chłodzenie skrzyni biegów
- Chłodzenie różnych napędów dodatkowych
Uszkodzona pompa wody
Ocena możliwej awarii na podstawie uszkodzenia pompy wody
PĘKNIĘCIE ŁOŻYSKA POMPY WODY (KOSZYCZKA ŁOŻYSKA):
- Silne wibracje na skutek uszkodzenia sprzęgła wiskotycznego
Wymiana pompy wody
Wskazówki dotyczące montażu
Podczas wymiany pompy wody należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania oraz zasadami montażu określonymi przez producenta samochodu. Jeśli układ chłodzenia jest zanieczyszczony, należy go
wypłukać.
Układ chłodzenia napełniać tylko płynem chłodzącym spełniającym specyfikacje producenta samochodu. Układ napełnić i
odpowietrzyć
zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Nieprawidłowe zamontowanie pompy może spowodować przegrzanie silnika, uszkodzenie napędu pasowego i/lub uszkodzenie silnika.
Informacje na temat używania, specyfikacji i terminów wymiany płynu chłodzącego można znaleźć w odpowiedniej informacji technicznej „
Płyny chłodzące
“.
Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!
Sukces
Sukces
Sukces
Sukces
Błąd
Prosimy o informację, co się Państwu nie podobało.
Dziękujemy za opinię!
Nieprawidłowy kod Captcha
Coś poszło nie tak
Możesz być także zainteresowany



