Regulacja zasięgu świateł
Stan załadowania pojazdu oraz kołysanie podłużne podczas jazdy zmieniają zasięg światła reflektorów. Może to powodować oślepianie innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego systemy regulacji zasięgu świateł (LWR) są wymagane ustawowo. Na tej stronie możesz zapoznać się ze sposobem działania typowych systemów oraz z możliwościami ich prostego sprawdzania. Ponadto dowiesz się tu, co należy zrobić w razie usterki oraz co należy przestrzegać przy ustawianiu reflektorów z układem automatycznej regulacji zasięgu świateł.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Ręczna regulacja zasięgu świateł
Automatyczna regulacja zasięgu świateł
Konstrukcja automatycznej regulacji zasięgu świateł
Te systemy regulacji zasięgu świateł działają bez ingerencji kierowcy. Rozróżniane są dwa rodzaje systemów: pseudostatyczny i dynamiczny.
Z reguły montowane są takie same napędy nastawników, jak w przypadku ręcznych systemów regulacji zasięgu świateł LWR. W pojazdach kompaktowych bez dużych rozstawów osi taki układ pozwala na rezygnację z czujnika przedniej osi, gdyż zmiany pochylenia występują w przeważającej części na tylnej osi. Pseudostatyczny system regulacji zasięgu świateł pracuje ponadto z dużym tłumieniem, czyli kompensuje tylko długotrwałe zmiany pochylenia karoserii. W zestawach HELLA do przezbrajania na światła ksenonowe stosowany jest system wykorzystujący ultradźwięki. Czujnik mierzy przy tym bezpośredni odstęp od jezdni.
Schemat blokowy pokazuje konstrukcję dynamicznej regulacji zasięgu świateł. W oparciu o dane czujników sterownik oblicza wartości zadane przy uwzględnieniu stanu pojazdu. W przeciwieństwie do pseudostatycznych systemów regulacji zasięgu świateł, napędy nastawników wysterowywane są tuta w ułamku sekundy. Aby umożliwić szybkie reakcje, jako elementy nastawcze reflektorów stosowane są przede wszystkim silniki krokowe.
Porady dotyczące obchodzenia się z systemami regulacji zasięgu świateł
Jeżeli podczas jazdy wystąpi błąd elektryczny regulacji zasięgu świateł, reflektory zatrzymują się w aktualnej pozycji. W przypadku innych pojazdów reflektory zostają ustawione w pozycji wyjściowej, w której pozostają. W każdym z wymienionych przypadków kierowca zostaje poinformowany o problemie kontrolką lub odpowiednim komunikatem tekstowym na tablicy przyrządów.
Regulacja zasięgu świateł uszkodzona
- Uszkodzone napędy nastawników reflektorów
- Uszkodzony czujnik regulacji zasięgu świateł w układzie poziomowania nadwozia
- Sterownik został wymieniony i nie został zakodowany
- Reflektory nie zostały wyregulowane (ustawienie podstawowe)
- Sterownik jest uszkodzony
- Uszkodzony przewód transmisji danych
- Brak napięcia zasilania
- Uszkodzenia mechaniczne
Sprawdzanie regulacji zasięgu świateł
Sprawdzanie sprawności
- Ustawić nieobciążony pojazd na równej powierzchni.
- Ustawić przyrząd SEG przed pojazdem i włączyć światła mijania. Sprawdzić, czy granica światła i cienia jest prawidłowo ustawiona.
- Obciążyć tył pojazdu, załadowując np. bagażnik. W samochodach z pseudostatycznym układem regulacji zasięgu świateł reflektory zostaną wyregulowane po kilku sekundach. Proces ten można śledzić na przyrządzie SEG. W dynamicznym układzie regulacji zasięgu świateł regulacja odbywa się bardzo szybko i w taki sposób, że jest rejestrowana na ekranie kontrolnym przyrządu SEG tylko jako krótkie drgnięcie. W niektórych pojazdach ta regulacja działa dopiero podczas jazdy.
Jeżeli regulacja nie odbyła się w zauważalny sposób, należy wykonać następujące pomiary
- Sprawdzić napięcie zasilające napędów nastawników, sterownika i czujnika regulacji zasięgu świateł.
- Sprawdzić, czy czujnik regulacji zasięgu świateł jest zamontowany w prawidłowej pozycji i nie wykazuje uszkodzeń mechanicznych.
- Sprawdzić sygnał czujnika oscyloskopem.
- Testerem diagnostycznym sprawdzić parametry i wartości rzeczywiste.
Ustawianie regulacji zasięgu świateł ksenonowych
Obowiązek stosowania systemów regulacji zasięgu świateł
Od 1993 roku ustawodawca wymaga w nowych pojazdach montażu systemu regulacji zasięgu świateł. Przepisy są zawarte w dyrektywach 76/756/EWG i ECE-R48.
Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!
Sukces
Sukces
Sukces
Sukces
Błąd
Prosimy o informację, co się Państwu nie podobało.
Dziękujemy za opinię!
Nieprawidłowy kod Captcha
Coś poszło nie tak
Może Cię również zainteresować



