Mechanizm hamulca postojowego samochodu Audi składa się z silnika prądu stałego, przekładni tarczowej i sworznia. Elementy konstrukcyjne są zamontowane bezpośrednio na tylnych szczękach hamulcowych i umożliwiają przełożenie ruchu obrotowego silnika na małe ruchy skokowe tłoka hamulca. Silnik prądu stałego napędza przy tym wahliwą przekładnię tarczową przez koło pasowe.
Na tym etapie ma również miejsce pierwsza redukcja prędkości obrotowej silnika napędowego. Prędkość obrotowa zostaje zmniejszona przez zmianę przełożenia koła pasowego na 1:3. Wahliwa przekładnia tarczowa zmniejsza prędkość obrotową o kolejny stopień. Na wyjściu przekładni prędkość obrotowa została zmniejszona o współczynnik 147 względem prędkości obrotowej napędu silnika prądu stałego. Trzpień napędzany bezpośrednio przez przekładnię tarczową przekształca ruch obrotowy w ruch skokowy.
W tłoku hamulca znajduje się cylinder, który może poruszać się w tłoku tam i z powrotem. W celu uniemożliwienia obrotu cylindra w tłoku jest on w dwóch miejscach płasko wyszlifowany. Na przedni koniec cylindra jest wtłoczona nakrętka, która przemieszcza się po gwincie sworznia, gdy zaczyna się on obracać. Hallotron mierzy liczbę obrotów silnika prądu stałego i przesyła do sterownika, który na tej podstawie oblicza odcinek skoku.
Po aktywacji hamulca postojowego nakrętka przesuwa się do przodu pod wpływem ruchu obrotowego sworznia. Teraz cylinder dociska klocki hamulcowe przy użyciu tłoka hamulcowego do tarczy hamulcowej.
Po zwolnieniu hamulca postojowego nakrętka zostaje ponownie wkręcona na wrzeciono, co odciąża tłok hamulca. Wskutek powrotnego odkształcenia pierścienia uszczelniającego tłoka hamulcowego jest on wycofywany w taki sam sposób jak przy normalnym hamowaniu.
Cały układ zawiera jeszcze dodatkowo sterownik ze zintegrowanym czujnikiem kąta nachylenia, lampki kontrolne i włącznik znajdujący się w środkowej kontroli.
W celu włączenia hamulca postojowego należy wyciągnąć, a w celu zwolnienia hamulca wcisnąć włącznik. Włączenie hamulca postojowego jest sygnalizowane świeceniem lampki kontrolnej na desce rozdzielczej. Specyficzną właściwością hamulca postojowego jest możliwość jego włączania także przy wyłączonym zapłonie. Zwolnienie hamulca jest jednak możliwe wyłącznie przy włączonym zapłonie.