SU POMPASI ARIZASI

Araçlardaki soğutma sıvısı pompası veya su pompası konusunda faydalı bilgileri ve değerli ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Soğutma sıvısı pompası, soğutma sıvısının soğutma sıvısı devresinde sirkülasyonunu sağlar ve motor ısısının güvenli bir şekilde ortam havasına aktarılmasını sağlar. Aynı zamanda, soğutma sisteminin en fazla yüke maruz kalan bileşenidir. Bu sayfada, soğutma sıvısı pompalarının nasıl çalıştığını, nelerin hasara yol açabileceğini ve değiştirirken nelerin dikkate alınması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Önemli güvenlik uyarısı
Çalışmalarında araç servislerine profesyonel destek sağlamak için, aşağıdaki teknik bilgiler ve uygulamaya yönelik ipuçları HELLA tarafından hazırlanmıştır. Bu web sitesinde sağlanan bilgiler, yalnızca uygun şekilde eğitilmiş uzman personel tarafından kullanılmalıdır.

SU POMPASI: İŞLEV

Çoğunlukla su pompası olarak da adlandırılan soğutma sıvısı pompaları, genellikle bir triger veya V oluklu kayış aracılığıyla mekanik olarak tahrik edilir ve soğutma sıvısını motorun soğutma sıvısı devresinde sevk ederler. Pompalar, doğrudan motora flanşlanmış veya ayrı monte edilmiş olarak bulunabilir. Yapı biçimleri oldukça farklıdır.

 

Soğutma sıvısı pompaları, anormal sıcaklık dalgalanmalarına (- 40°C ila yakl +120°C arası) dayanmalıdır. Değişen devir sayıları (500 - 8000 dev./dk.) ve 3 bar'a kadar olan basınçlar, rulmanların ve contaların yüksek dayanıklılığını gerektirir.

 

Yakıttan tasarruf etmek için, gelecekte artan şekilde elektrik tahrikli ve elektronik kontrollü soğutma sıvısı pompaları kullanılacaktır.

İşleyiş biçimi

Tahrik çarkı ve kanatlı çark, ortak yataklanmış bir mil üzerine oturur. Bir kayar halka contası, pompa milini dışarıya karşı sızdırmaz hale getirir. Soğutma sıvısı, kanatlı çarkın dönüş hareketiyle soğutma sistemi içerisinde sevk edilir. Kanatlı çarklar genellikle plastik ve metalden oluşurlar. Plastik çarklarda yatak yüklenmesi daha düşüktür. Aynı zamanda kavitasyona o kadar yatkın değildirler. Bununla birlikte plastik çarklar eskimeye bağlı olarak kırılgan hale gelirler. Kayar halka contası, soğutma sıvısı tarafından sürekli yağlanır ve soğutulur. Tasarım gereği çok küçük miktarda soğutma sıvısı sızdırmazlık halkasının arkasındaki boşluğa ulaşabilir ve pompanın boşaltma deliğinden dışarı çıkabilir. Muhtemelen görünen soğutma sıvısı izleri, pompanın arızalı olduğunun net bir göstergesi değildir.

 

Bir soğutma sıvısı pompasının ömrü, büyük oranda aşağıdaki faktörlere bağlıdır:
Usulüne uygun montaj.

 • Soğutma sistemi bakımı.
 • Soğutma sıvısının kalitesi.
 • Tahrik kayışının ve bağlı yardımcı sistemlerin durumu ve işlev güvenilirliği.

Elektrikli soğutma sıvısı pompaları

Doğrudan motor tarafından tahrik edilen mekanik soğutma sıvısı pompaları, herhangi bir soğutmaya ihtiyaç duyulmadığında bile, motor çalışırken soğutma sıvısıyi sevk etmeye devam ederler. Buna karşılık entegre elektronik kontrollü elektrikli soğutma sıvısı pompaları, gerekli soğutma performansına uygun şekilde kademesiz olarak devreye alınırlar. Bu pompalar ana, baypas veya devridaim pompaları olarak kullanılabilirler ve motordan bağımsız olarak ve gerektiğinde çalışırlar. Elektrikli soğutma sıvısı pompası, bir soğuk çalıştırma sırasında ilk olarak besleme yapmaz. Motor, bu sayede çalışma sıcaklığına daha hızlı ulaşır. Motorun devir sayısına bağlı olmadığından, motor rölantide çalışırken veya durdurulduktan sonra bile, elektrikli soğutma sıvısı pompası yeterli soğutma performansını sağlayabilir. Motorun ihtiyaca göre soğutulması, güç gereksinimini azaltır ve bu sayede sürtünme kayıplarını ve yakıt tüketimini azaltır. Böylece elektrikli soğutma sıvısı pompaları, modern soğutma sistemlerinde emisyonların azaltılmasına katkıda bulunurlar.

Bir diğer avantajları, elektrikli soğutma sıvısı pompalarının bireysel olarak, motorun dışında monte edilebilmeleridir. Bunlar nispeten hafiftirler ve fırçasız tasarımları sayesinde bakım gerektirmezler. Şu an için 12-360 Volt'luk bir çalışma voltajında 15 ila 1000 Watt arasında bir güç elde etmektedirler. Soğutma sıvısı pompasının elektrik motoru, soğutma sıvısı ile soğutulur. Kademesiz kontrol, bir darbe genişliği modülasyonlu (DGM) sinyal üzerinden kumanda aracılığıyla gerçekleşir. Böylece sevk hacmi, motor devir sayısından bağımsız, gerçek ihtiyaca uygun olarak düzenlenebilir ve soğutma sıvısı sıcaklığı sisteme özgü olarak sabit tutulabilir. Araç elektrik sistemine entegrasyon sayesinde, elektrikli soğutma sıvısı pompalarının arızası teşhis edilebilir. Tahrik türüne (içten yanmalı motor, hibrit, elektrikli motor) ve sisteme bağlı olarak, araca bir veya daha fazla sayıda pompa monte edilmiş olabilir.

 

Elektrikli soğutma sıvısı pompalarının çok sayıda kullanım alanı vardır:

 • Motorun soğutulması
 • Şarj havası soğutma
 • Egzoz gazı devridaiminin soğutulması
 • Hibrit ve elektrikli araçlarda tahrik ünitesi ve pilin soğutulması
 • Şanzıman soğutma
 • Çeşitli yardımcı tahriklerin soğutulması

SU POMPASI ARIZASI: BELİRTİLER

SOĞUTMA SIVISI POMPASINDAKİ BİR ARIZA, ŞU ŞEKİLDE KENDİNİ GÖSTEREBİLİR:

BUNUN NEDENLERİ OLARAK ŞUNLAR DİKKATE ALINIR:

 • Mekanik hasarlar:
    - Kanatlı çark gevşek/kırılmış
    - Rulman veya conta hasarlı
    - Tahrik çarkı hasarlı
 • Korozyon veya sızdırmazlık maddesi nedeniyle kesit daralmaları
 • Kavitasyon:
    - Soğutma sıvısı içinde buhar kabarcıkları oluşması ve parçalanması nedeniyle, kanatlı çarkın hasar görmesi (Resim 3)
 • Elektrik arızası (kısa devre / kesinti)

ARIZALI SU POMPASINDA OLASI HASAR BELİRTİLERİ: HASARLAR

TAHRİK ÇARKI HASARLI / GEVŞEK TAHRİK ÇARKI HALKASI:

 • Kontrol kayışının gerginliği çok yüksek
 • Kayışın yanlış hizalanması

SU POMPASI YATAĞININ KIRILMASI (RULMAN KAFESİ):

AŞAĞIDAKİ NEDENLERLE POMPADAN SOĞUTMA SIVISI ÇIKIŞI, ÖRN.:

 • Sızdırmazlık maddesinin aşırı uygulanması. Sızdırmazlık maddesinin kalıntıları soğutma devresine ulaşabilir ve örn. kayar halka contasına hasar verebilir

TÜM SOĞUTMA SİSTEMİNDE KOROZYON:

 • Arızalı silindir kapak contası – Motor egzoz gazları soğutma sistemine giriyor. pH değerinin olumsuz değişimi

KANATLI ÇARK, GÖVDE, KAYAR HALKA CONTASI VE MİL GİBİ POMPA PARÇALARI DELİK KOROZYONU NEDENİYLE AŞIRI HASAR GÖRMÜŞ:

 • Artan sıcaklıklarla bağlantılı olarak, yüksek oranda klorür (tuz bileşikleri) içeren aşırı yıpranmış/kullanılmış soğutma sıvısı.

TAHLİYE DELİĞİNDEN AŞIRI SOĞUTMA SIVISI ÇIKIŞI:

 • Soğutma sistemindeki korozyon kaynaklı
Montaj talimatları

Soğutma sıvısı pompasını değiştirirken, daima ürünün kullanma talimatnamesinde belirtilen spesifikasyonlara ve araç üreticisinin özel montaj talimatlarına uyulmalıdır. Soğutma sistemi kirlenmişse, yıkanması gerekir. Bunun için örneğin HELLA soğutma sistemi temizleyicisi uygundur.

 

Soğutma sistemi, sadece araç üreticisinin spesifikasyonlarına uygun bir soğutma sıvısı ile doldurulmalıdır. Sistem, araç üreticisinin teknik özelliklerine göre doldurulmalı veya havası alınmalıdır. Yanlış bir montaj, motorun aşırı ısınmasına, kayış tahrikinin hasar görmesine ve/veya motor hasarlarına neden olabilir.

 

Soğutma sıvılarının kullanımı, özellikleri ve değiştirme periyotları hakkındaki bilgiler için, ilgili "Soğutma sıvısı” teknik bilgilerine bakın.