Reflektory Matrix LED w Audi A6

Reflektory LED lub jednostki sterujące muszą przetwarzać dużą ilość danych z różnych źródeł w pojeździe, aby obliczyć i zrealizować poszczególne funkcje oświetlenia. Tutaj znajdziesz ważne informacje, które należy wziąć pod uwagę przy wymianie reflektora i jego elementów.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa

Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

1. Budowa

Reflektor Matrix LED samochodu Audi A6

Postęp techniczny, rozwój e-mobilności czy zwiększone wymagania w zakresie designu pojazdów sprawiają niezależnie od siebie, że znaczenie oświetlenia pojazdów stale rośnie. Już od dawna nie wchodzi w grę „tylko” dobra skuteczność oświetlenia. Potrzebne są technologie, które łączą innowacje techniczne z wysoką efektywnością energetyczną i nowoczesnym, indywidualnym wzornictwem. HELLA daje imponujący przykład tego, co jest możliwe w tej dziedzinie, prezentując reflektor Matrix LED do Audi A6, który stanowi kolejny kamień milowy w technologii i wzornictwie oświetlenia. Reflektor Matrix LED „zlewa się” wizualnie z pojazdem - a ponadto jest technicznie w pełni zintegrowany z elektroniką pojazdu.

W połączeniu z systemem przedniej kamery, Matrix LED może realizować w czasie rzeczywistym dynamiczny rozsył światła. Inteligentne sterowanie poszczególnymi diodami LED zapewnia nie tylko optymalne, ukierunkowane oświetlenie drogi i innych obiektów, ale także w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – oślepianie innych uczestników ruchu należy już do przeszłości, nawet przy stale włączonych światłach drogowych.

2. Sposób działania

Funkcje świateł w reflektorze Matrix LED Audi A6

„Sercem” reflektora Matrix LED jest zastosowana technologia , która umożliwia inteligentne sterowanie diodami świetlnymi. Za ich pomocą można realizować wszystkie funkcje oświetlenia. Dwa wentylatory wbudowane w reflektor, wraz z zaawansowanym systemem termicznym, zapobiegają przegrzewaniu się układów elektrycznych. Poszczególne funkcje oświetlenia są sterowane przez sterowniki świateł (LCU / Light Control Unit) zamontowane na obudowie reflektora. Podobnie jak w reflektorach Matrix w Audi A8 , światło jest rozsyłane za pomocą modułów projekcyjnych lub odbłyśników.

Komunikacja między sterownikami oświetlenia a innymi sterownikami w pojeździe odbywa się za pośrednictwem magistrali danych. W ten sposób koordynacja pomiędzy reflektorami Matrix LED a systemami wspomagania w pojeździe odbywa się w ciągu milisekund. Rozsył światła jest dostosowywany do danej sytuacji drogowej i otoczenia za pomocą zaprogramowanych algorytmów przełączania.

Oprócz klasycznych funkcji oświetlenia, takich jak światła mijania i drogowe, reflektor Matrix LED ma dodatkowe funkcje komfortowe – są to: oświetlenie na każdą pogodę, światło autostradowe, światło zakrętowe oraz „światło turystyczne” (na czas jazdy w ruchu lewostronnym z kierownicą po lewej stronie). Światło do jazdy dziennej i kierunkowskaz są realizowane w technologii światłowodowej. Dostępne są również opcjonalne funkcje oświetlenia, takie jak coming home / leaving home.

Asystent świateł drogowych

Sterownik kamery zawiera oprogramowanie do przetwarzania obrazu. W ten sposób są określane i analizowane aktualne warunki drogowe i otoczenia oraz przetwarzane dla asystenta świateł drogowych. Asystent uruchamia wówczas nieoślepiające światła drogowe (nazywane również: światłami dalekiego zasięgu lub zamaskowanymi światłami drogowymi).

Na przykład, jeśli system wykryje tylne światła pojazdów jadących z przodu lub reflektory nadjeżdżających pojazdów, to moduł zasilania reflektora Matrix LED automatycznie ściemnia lub wyłącza odpowiednie segmenty światła lub odpowiednie diody LED.

Wynik: najlepsze możliwe oświetlenie drogi i maksymalne wydłużenie czasu włączenia świateł drogowych podczas jazdy nocą.

Wskazówka

Aby można było korzystać z asystenta świateł drogowych Matrix Beam i sterować poszczególnymi segmentami LED, muszą być spełnione następujące warunki:

  • przełącznik świateł ustawiony na „AUTO”.
  • w MMI trzeba ustawić punkt menu na „ein“ („wł.”).
  • czujnik światła musi rozpoznać „ciemność”.
  • prędkość jazdy musi znajdować się w odpowiednim zakresie.

Reflektor Matrix LED lub sterowniki muszą przetwarzać dużą ilość danych z różnych źródeł w pojeździe w celu obliczenia i realizacji poszczególnych funkcji oświetlenia.

Dalsza komunikacja w pojeździe z dodatkowymi uczestnikami magistrali danych odbywa się poprzez sieć połączeń sterowników świateł z modułem sterującym nadwozia oraz sterownikiem systemów wspomagania kierowcy.

  • Moduł sterujący nadwozia (nazywany komputerem pokładowym) - sterowanie oświetleniem zewnętrznym pojazdu: Aktywowane położenie przełącznika świateł jest przekazywane magistralą LIN.
  • Sterownik systemów wspomagania - dla funkcji świateł Matrix: oblicza na podstawie danych z oprogramowania do przetwarzania obrazu sterownika kamery przedniej, które segmenty reflektora są przyciemniane lub włączane i wyłączane.
    • Moduł zasilania 1: światło do jazdy dziennej, światło pozycyjne, kierunkowskaz
    • Moduł zasilania 2: światło mijania, światło drogowe
    • Moduł zasilania 3: funkcje światła Matrix
3. Sterowniki

Uszkodzenie reflektora Matrix LED Audi A6

Awaria reflektorów LED może spowodować:

  • Zaświecenie się lampki sygnalizującej awarię (zależnie od systemu)
  • Zapisanie kodu usterki w odpowiednim sterowniku reflektora

Jako możliwe przyczyny awarii lub nieprawidłowego działania reflektorów należy wziąć pod uwagę:

  • Wadliwe zasilanie napięciem
  • Uszkodzenie zewnętrzne; kolizja
  • System w pojeździe, niepoprawne wartości w magistrali CAN
  • Uszkodzenie elektroniki reflektora
  • Uszkodzony sterownik
  • Uszkodzony wentylator reflektora

Możliwymi przyczynami są następujące ograniczenia działania i usterki systemu:

  • Czujnik światła jest uszkodzony lub nieprawidłowo zamontowany
  • Reflektory są ustawione na tryb turystyczny (ruch lewostronny/prawostronny) = zmniejszony zasięg świateł
  • Szyba przednia jest brudna lub porysowana
  • Uszkodzony system lub podłączone systemy
4. Przyczyny awarii

Sprawdzanie reflektora Matrix LED na przykładzie Audi A6 Avant z 2015 roku

Jeżeli konieczna jest wymiana reflektora, to diagnoza i naprawa wymagana wykonania określonych czynności. Poniższe informacje odnoszą się do samochodu Audi A6 Avant z roku 2015 jako przykład, ale mają zastosowanie analogicznie do innych modeli pojazdów z identycznymi systemami reflektorów.

Reflektory Matrix LED oraz pozostałe oświetlenie pojazdu są monitorowane przez sterowniki nadrzędne w systemie pojazdu. Ewentualne usterki są zapisywane w pamięci usterek sterownika i mogą być odczytywane za pomocą odpowiednich urządzeń diagnostycznych. W niektórych modelach pojazdów kierowca jest informowany o usterce w systemie za pomocą dodatkowego ostrzeżenia na wyświetlaczu w zestawie wskaźników.

Przed przystąpieniem do lokalizacji usterki za pomocą urządzenia diagnostycznego należy najpierw przeprowadzić kontrolę wzrokową poszczególnych elementów instalacji, ponieważ niektóre usterki można już w ten sposób wykryć i usunąć.

1

Kod usterki

W ramach tej funkcji można odczytywać i usuwać kody usterek zapisane w pamięci sterowników. Dodatkowo można też wyświetlać informacje o poszczególnych kodach usterek. W podanym przykładzie zostało odłączone złącze elektryczne przy reflektorze, w wyniku czego w pamięci zapisał się kod usterki.

Kod usterki: 5545009/ B149C31 Moduł reflektora LED lewy > usterka elektryczna lub przerwa

2

Parametry

Za pomocą tej funkcji można wybrać i wyświetlić aktualne wartości pomiarowe po lewej lub prawej stronie, takie jak „poziomy kąt odchylenia segmentów referencyjnych reflektora”.

3

Test nastawników

Za pomocą tej funkcji można załączać urządzeniem diagnostycznym poszczególne segmenty reflektora Matrix LED. W ten sposób, bez kłopotliwego demontażu, można sprawdzić działanie urządzeń peryferyjnych, jak i odpowiednich elementów systemu.

5. Instrukcja

Regulacja ustawienia reflektora Matrix LED

Podstawowe ustawienie reflektora

Po wykonaniu poniższych czynności naprawczych należy ponownie wyregulować ustawienie reflektora Matrix LED. Tylko w ten sposób jest zapewnione niezawodne działanie reflektora.

  • Reflektor został wymontowany lub wymieniony
  • Naprawa połączona z wymontowaniem i zamontowaniem reflektora
  • Dokonano napraw lub ustawienia, które mają wpływ na wysokość prześwitu
  • Po wymianie następujących elementów: czujnika poziomu pojazdu, modułu sterującego nadwozia, siłownika regulacji wysokości, sterownika świateł Matrix LED lub modułu zasilania reflektorów Matrix LED

Przed przystąpieniem do regulacji reflektorów w pojeździe muszą być spełnione następujące warunki: pojazd i przyrząd do ustawiania świateł znajdują się na równym podłożu

  • hamulec awaryjny jest zwolniony, a pojazd jest zabezpieczony przed stoczeniem się
  • ciśnienie w oponach jest prawidłowe
  • osłony reflektorów są czyste i nieuszkodzone
  • kierownica znajduje się w pozycji do jazdy na wprost
  • zapewniony jest prawidłowy poziom paliwa w zbiorniku. W pojazdach, które były wcześniej podniesione, należy przywrócić zawieszenie do normalnego poziomu poprzez kilkakrotne ugięcie.
  • zostało sprawdzone obciążenie pojazdu i w razie potrzeby dostosowane do obciążenia określonego przez producenta
  • napięcie akumulatora jest większe niż 11,0 V
  • w sterownikach istotnych dla systemów komfortu nie ma żadnych wpisów o usterkach.

Do regulacji reflektorów oprócz przyrządu do ustawiania świateł potrzebne jest dodatkowo urządzenie diagnostyczne. Proces regulacji jest uruchamiany przez urządzenie diagnostyczne i przeprowadzany zgodnie z programem. Jeżeli pojazd jest wyposażony w układ poziomowania, to przed przystąpieniem do regulacji należy ustawić podwozie na normalnej wysokości i wyłączyć poziomowanie. Po pomyślnym przeprowadzeniu regulacji układ poziomowania zostaje ponownie aktywowany.

Proces regulacji ustawienia reflektorów Matrix LED

  • Umieść przyrząd do ustawiania świateł (SEG) po środku przed pojazdem
  • Przesuń SEG do odpowiedniego reflektora i ustaw go centralnie w stosunku do segmentu reflektora.
  • Ustaw na SEG wymiar pochylenia wiązki światła zgodnie z wymaganiami dla danego kraju
    • Wielkość pochylenia jest podana w procentach na górnej krawędzi reflektora dla krajów ECE
    • W przypadku USA zasadniczo stosuje się wielkość pochylenia wynoszącą 0,7 %
  • Podłącz urządzenie diagnostyczne
  • Wybierz ustawienie podstawowe „Ustawienie reflektorów LED Matrix“.
  • Włącz zapłon
  • Włącz światła mijania w pojeździe
  • Uruchom ustawienie podstawowe w testerze i postępuj zgodnie z instrukcjami
  • Sprawdź ustawienie świateł mijania, w razie potrzeby skoryguj mechanicznie.

Po dokonaniu korekty lub regulacji można zapisać nowe ustawienie reflektorów.

W razie potrzeby należy przeprowadzić kalibrację funkcji Matrix LED High Beam.

W tym celu należy aktywować kalibrację w urządzeniu diagnostycznym i wykonać następujące czynności:

  • Włącz światła pozycyjne
  • Segmenty referencyjne w reflektorach zostają aktywowane
  • Umieść przyrząd do ustawiania świateł centralnie w stosunku do referencyjnego segmentu LED świateł drogowych.
  • Ustal wartość kątową poziomego odchylenia dla każdego reflektora za pomocą przyrządu do ustawiania świateł oraz wprowadź ją do urządzenia diagnostycznego w celu zapisania

Po udanej kalibracji nowe ustawienie reflektorów zostaje zapisane w sterowniku. Proces podstawowego ustawienia reflektorów jest zakończony.

Wskazówki dotyczące serwisowania i naprawy

Pojazdy z tempomatem adaptacyjnym (ACC), systemem noktowizyjnym lub kamerą otoczenia

Ważne: Jeżeli w ramach naprawy zderzak zostanie zdemontowany i ponownie zamontowany lub zostaną dokonane zmiany w osłonie chłodnicy, należy koniecznie ponownie skalibrować kamerę systemu noktowizyjnego, ustawić regulator dystansu lub ponownie skalibrować kamerę otoczenia !

W tym kontekście należy przestrzegać wskazówek dotyczących naprawy i zasad bezpieczeństwa wydanych przez producenta danego pojazdu lub systemu!

Przy wymianie elementów elektronicznych w reflektorze należy zapewnić możliwie największą czystość.

Ponadto należy stosować środki ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD).

Prace naprawcze przy instalacji oświetleniowej w pojeździe silnikowym może wykonywać wyłącznie odpowiednio wyszkolony personel. Nieprawidłowo przeprowadzone naprawy mogą doprowadzić do awarii systemu, a w najgorszym przypadku do obrażeń ciała.

Wskazówka!

Różne możliwości diagnostyczne przedstawiono na przykładzie urządzenia diagnostycznego mega macs 77 firmy Hella Gutmann Solutions. Zakres badania i dostępnych funkcji mogą się różnić w zależności od marki pojazdu i są zależne od konfiguracji sterownika.

Schematy, rysunki, zdjęcia i opisy mają tylko charakter objaśniający oraz opisowy i nie mogą być wykorzystywane jako podstawa naprawy danego pojazdu.

6. Film

Wymiana reflektora full LED na przykładzie AUDI A6/S6

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł
5
4
3
2
1
Tak, okazał się pomocny
Sukces

Nieprawidłowy kod Captcha

Nieprawidłowy kod Captcha

Błąd

Coś poszło nie tak

Wyszukiwarka części zamiennych
Ręczna identyfikacja pojazdu Nr OE Części uniwersalne
Główny producent
Inni producenci
Model pojazdu Wróć
Typ Wróć

Wpisz numer OE w polu wprowadzania danych. Numer OE zazwyczaj znajduje się na samej części zamiennej lub w dokumentach pojazdu.

Wyszukiwarka części zamiennych
Prosta identyfikacja pojazdu za pomocą numeru KBA Określ części zamienne za pomocą numerów OE Szczegółowe informacje o produkcie Znajdź najbliższego dystrybutora
dummy
Processing Selected Car

kategoria
Wróć
dummy
Udostępnij
Senden mit Skopiuj link
Adres URL skopiowany do schowka!
Numer produktu
Number
Numer został skopiowany do schowka!
Wyszukiwanie w sieci Instrukcja montażu
Więcej szczegółów
Nazwa produktu Wartość
Mniej szczegółów

Ihre Händler in
Autoteile Krammer GmbH
dummy
Lechstraße 1-3
68199 Mannheim
Karte anzeigen

Może Cię również zainteresować

Reflektory LED BMW
Wiedza podstawowa
Reflektory LED BMW: Informacje techniczne i instrukcje napraw
Szczegółowa instrukcja obsługi lamp LED BMW wraz z poradami dotyczącymi adaptacyjnej technologii LED, napraw i diagnostyki – tutaj znajdziesz przegląd
Czas czytania: 9 minuta
Lampy ksenonowe
Wiedza podstawowa
Lampy ksenonowe - działanie i dozbrajanie
Wszystko, co musisz wiedzieć o reflektorach ksenonowych, od funkcji przetwornic po instrukcje modernizacji i systemy bi-ksenonowe.
Czas czytania: 4 minuty
Regulacja zasięgu świateł
Wiedza podstawowa
Regulacja zasięgu świateł - funkcja i awarie
Jak działa poziomowanie reflektorów? Dowiedz się więcej o dynamicznych i automatycznych systemach oraz rozwiązywaniu problemów.
Czas czytania: 8 minuta
Reflektory z systemem AFS
Wiedza podstawowa
Reflektory z systemem AFS
Zapoznaj się z funkcjami reflektorów AFS, w tym z zaawansowanym systemem oświetlenia przedniego i technologią VarioX.
Czas czytania: 4 minuty
Lampa sygnalizacyjna
Wiedza podstawowa
Lampy sygnalizacyjne - usterki, sprawdzanie, przepisy
Dowiedz się, jak konserwowane są światła sygnalizacyjne, co zrobić w przypadku ich awarii i jakie przepisy mają zastosowanie do ich działania.
Czas czytania: 5 minuta
Scheinwerfer einstellen
Wiedza podstawowa
Ustawianie świateł samochodowych – instrukcja
Ogólny przewodnik po regulacji reflektorów - z filmem i wskazówkami dotyczącymi optymalizacji rozkładu światła w warsztacie.
Czas czytania: 12 minuta
Lichttechnik Grundlagen
Wiedza podstawowa
Źródła światła i podstawy techniki oświetleniowej
Podstawy techniki oświetleniowej: znajomość parametrów oświetlenia i cenne wskazówki dotyczące właściwego doboru źródeł światła.
Czas czytania: 10 minuta
Feuchtigkeit im Scheinwerfer
Wiedza podstawowa
Wilgoć w reflektorze - naprawa reflektorów
Problemy z wilgocią w reflektorze? Pokażemy Ci, jak znaleźć przyczynę i profesjonalnie usunąć problem.
Czas czytania: 4 minuty
Scheinwerfer einstellen beim Audi A8 TFSI Quattro
Wiedza podstawowa
Ustawianie reflektorów w Audi A8 TFSI Quattro
Regulacja reflektorów w Audi A8 TFSI Quattro - test świateł mijania i drogowych, specjalnie dla profesjonalistów z warsztatu.
Czas czytania: 1 minuta
Scheinwerfer einstellen
Wiedza podstawowa
Ustawianie reflektorów w Mercedesie klasy E W212
Jak wyregulować reflektory Mercedesa Klasy E W212 - testowanie świateł mijania i drogowych za pomocą SEG V i SEG VI.
Czas czytania: 1 minuta

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!

Rejestracja powiodła się

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Oczekuj na nowe filmy techniczne, porady dotyczące naprawy samochodów, szkolenia, pomocne wskazówki diagnostyczne, kampanie marketingowe i wiele więcej... prosto do skrzynki odbiorczej co dwa tygodnie!