Ultrasonik park yardımı - Park Distance Control (PDC) / Park mesafe kontrolü

Ultrasonik park yardımı konusunda faydalı bilgiler ve değerli ipuçları.

Önemli güvenlik uyarısı
Çalışmalarında araç servislerine profesyonel destek sağlamak için, aşağıdaki teknik bilgiler ve uygulamaya yönelik ipuçları HELLA tarafından hazırlanmıştır. Bu web sitesinde sağlanan bilgiler, yalnızca uygun şekilde eğitilmiş uzman personel tarafından kullanılmalıdır.

Park Distance Control (PDC) ne demektir: Temel bilgiler

Park asistanı, manevra ve park sırasında sürücüye destek olan ve aracın yakın alanındaki engeller konusunda onu uyaran bir sürücü destek sistemidir.

 

Klasik park yardımı, birkaç sensör aracılığıyla yayılan ultrasonla çalışır. Bir engel algılandığında, görsel veya akustik olarak sürücünün dikkati bu engele çekilir. Aracın genişliğince dağıtılmış olarak ne kadar fazla sayıda ultrasonik sensör takılmışsa, ölçüm sonucu o kadar doğru olur. Burada, araca veya sisteme bağlı olarak, LED göstergeler, ekranda grafik gösterimler veya tamamen akustik sinyal vericileri takılmış olabilir.

Bazı araç üreticilerinin kullandığı sistem adları

Acoustic Parking System (APS)Audi
Park Distance Control (PDC)Volkswagen, Seat, Skoda, BMW, Toyota, Ford, Mazda, Range Rover, Volvo
Parking Assist Module (PAM)Ford
ParktronicMercedes-Benz
Parking Assist System (PAS)Volvo

Ultrasonik park yardımı (PDC): Yapısı ve işlevi

Aşağıdaki sistem açıklamaları ve arıza teşhis talimatları, örnek olarak bir Golf V Plus üzerinde gösterilmiştir. Üreticinin tamamen akustik olarak çalışan park yardımına vermiş olduğu ad, Park Distance Control (PDC) / Park Mesafe Kontrolü şeklindedir. Arka tampona dört adet ultrasonik sensör takılı olduğundan, buna 4 kanallı sistem adı verilir. 

Park yardımının işlevi

Araç geri vitese takılır takılmaz, park yardımı etkinleştirilir. Tamponlara monte edilen ultrasonik sensörler, kombine iletim ve alım modunda ultrasonik darbelerden oluşan bir paket iletir. Bir engel tarafından yansıtılan sinyaller (eko) ultrasonik sensörler tarafından tekrar alınır, güçlendirilir ve dijital bilgi olarak kontrol ünitesine iletilir.

 

Sinyallerin geçiş süresi farkından kontrol ünitesinde bir algoritma aracılığıyla engele olan uzaklık tespit edilir. Bir ultrasonik sensör, alma modunda aynı zamanda bitişik ultrasonik sensörlerden gelen sinyalleri de alır. Böylece kontrol ünitesi çok sayıda sensörden gelen sinyalleri değerlendirebilir ve bu sayede minimum mesafeyi hesaplayabilir. Akustik mesafe uyarısı, 160 cm’lik bir mesafeden itibaren çalışmaya başlar. Ses sinyalinin frekansı, engele olan uzaklık azaldıkça değişir. Mesafe 20 cm’nin altındaysa, sürekli bir ses duyulur.

 

Araç geri vitesten çıkarıldığında veya 15 km/saatlik bir hız aşıldığında, park yardımı kapatılır.

Park Distance Control - Sistem bileşenleri: Genel bakış

Aracın arka tarafı için tasarlanmış olan park yardımı, aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

Kontrol ünitesi

PDC kontrol ünitesi, bireysel ultrasonik sensörleri ve ses sinyali vericisini kontrol eder. Kontrol ünitesi, dijital giriş sinyallerinden engele olan mesafeyi belirler.

Ultrasonik sensörler

Her sensörün kendisine ait bir elektronik sistemi vardır ve bir veri hattı ile kontrol ünitesine bağlıdır. Tüm sensörlerin ortak bir voltaj beslemesi vardır.

Ultrasonik sensörün yapısı:

 • Dekuplaj elemanı
 • Diyafram
 • Elektrik bağlantısı
 • Sensör muhafazası

Akustik sinyal vericisi

Sinyal vericisi kontrol ünitesi tarafından kontrol edilir ve rezonatörle birlikte, bir piezoseramik aracılığıyla bir ses frekansı (yaklaşık 1 kHz) üretir.

Teknik veriler

Besleme voltajı 9 -16 Volt Ultrasonik frekans 50 kHz - 60 kHz Algılama açısı: dikey / yatay 60° +/- 10° derece  Menzil 250 cm Sıcaklık aralığı -40 ila 85 °C

Kullanım ve işlev uyarısı!

Fabrikada monte edilmiş römork bağlantısına sahip araçlarda, römorklu işletim sırasında PDC sistemi etkinleştirilmez. Bazı durumlarda, daha küçük nesneler, çalılar, çubuklar veya direkler sistem tarafından tespit edilemeyebilir veya algılanmayabilir ve insan müdahalesi olmadan, araçta hasarlar meydana gelebilir.

Güvenlik uyarısı!

Park etme ve diğer manevralar sırasında sorumluluk, yalnızca sürücüye aittir! Elektronik park yardımı bir sürücü destek sistemidir, ancak sürücünün dikkatinin yerini alamaz. Fiziksel sınırlar nedeniyle, ses yansımasının zayıf olduğu durumlarda, ultrasonik ölçüm sırasında bile nesne algılamasında ölü alanlar oluşabilir. Bu nedenle, engellerin değerlendirilmesi daima sürücünün sorumluluk alanındadır.

Park yardımı arızası: Etkileri

Park yardımının arızalanması durumunda, aşağıdaki etkiler ortaya çıkabilir:

 • Arıza lambası yanıyor (sisteme bağlı olarak)
 • Kontrol ünitesinde hata kaydı  

Arızalı bir park yardımının nedenleri: Arıza nedenleri

Park yardımının arızalanmasından aşağıdaki nedenler sorumlu olabilir:

 • Voltaj beslemesi hatalı
 • Tampon veya sensörlerde harici hasar
 • Arızalı ultrasonik sensör
 • Arızalı sesli sinyal vericisi
 • Arızalı kontrol ünitesi

Park Distance Control’un (PDC) kontrol edilmesi: Arıza arama

Ultrasonik sensörler ve sistemin çalışması, ilgili üst seviye kontrol ünitesi tarafından denetlenir. Oluşan hatalar kontrol ünitesinin hata belleğinde saklanır ve uygun bir arıza teşhis cihazı ile değiştirilebilir. Bazı araç modellerinde ek olarak, bir sistem hatası durumunda sürücüye gösterge panelinin ekranında bir uyarı işareti görüntülenebilir. 

 

Bununla birlikte, kontrol ünitesi arıza teşhis işlemine başlamadan önce, arıza arama kapsamında ilk önce bireysel sistem bileşenleri üzerinde bir görsel kontrol yapılması tavsiye edilir.

Kontrol ünitesi tanılaması

Bir kontrol ünitesi arıza teşhisi kapsamında, ihtiyaca göre farklı işlevlerden ve araç bilgilerinden yardım alınabilir.

Hata kodu

Bu işlevde, hata belleğinde saklanan hata kodları okunabilir. Devamında yapılacak arıza arama işlemi için, hata kodu açıklamasında olası etkiler veya nedenler hakkında genel bilgiler görüntülenir.

Parametreleri okuyun

Bu işlevde, örneğin fren servosu basıncı veya fren pedalı konumu gibi kontrol ünitesinden güncel ölçüm değerleri seçilebilir ve görüntülenebilir.

Kodlama

Bu işlevde, park yardımının uyarı sesinin seviyesi ayarlanabilir.

Bağlantı şemaları

Sisteme özgü bağlantı şemaları, araç bilgilerinden arıza arama için kullanılabilir. Burada, kontrol ünitesi fişlerindeki PIN ataması veya kablo renkleri okunabilir ve diğer kontroller için kullanılabilir. 

Uyarı!

İlgili test derinliği ve işlev çeşitliliği, araç üreticisine göre farklı tasarlanmış olabilir ve kontrol ünitesinin ilgili sistem konfigürasyonuna bağlıdır.

Park Distance Control - Bakım ve onarım: Uyarılar

Montaj talimatı

Ultrasonik sensörü takarken, dekuplaj elemanının doğru bir şekilde yerine oturmasına dikkat edilmelidir. Takma işlemi yanlış yapılırsa, iletim ve alma işlevleri bundan olumsuz etkilenebilir.

Temizleme

Tamponlardaki ultrasonik sensörler, PDC sisteminin yeterli şekilde çalışmasını sağlamak için, temiz tutulmalı ve buzdan arındırılmalıdır. Hasarları önlemek için, sensörlerin yüksek basınçlı temizleyici ile temizlenmesinden kaçınılmalıdır.

Park yardımı sensörünün boyanması

Çoğu durumda, ultrasonik sensörlerin görünür yüzeyleri aracın renginde boyanır. İşlevsel arızaları önlemek için, bu konuda araç üreticileri tarafından boyama ile ilgili olarak araca özgü spekülasyonlar hazırlanmaktadır. Örneğin Volkswagen’e göre, diyaframın ön ve yan yüzeylerindeki boya kalınlığı 125 µm’yi aşmamalıdır. Bu bağlamda, ilgili araç üreticisinin güncel, araca özgü bilgileri dikkate alınmalıdır!

Onarım uyarısı
 • Motorlu araçta bulunan elektrik sistemleri üzerindeki onarım çalışmaları, yalnızca eğitimli teknik personel tarafından gerçekleştirilebilir.
 • Uygun olmayan şekilde yapılan onarımlar, sistem arızalarına ve oldukça ciddi yaralanmalara yol açabilir.
 • Elektrik sistemlerindeki tüm onarım çalışmaları sırasında, lütfen ilgili sistem veya araç üreticisinin güvenlik uyarılarını ve montaj talimatlarını dikkate alın.

PARK YARDIMININ TAKILMASI VE SÖKÜLMESİ: VİDEO

Park yardımının değiştirilmesi

Bu videoda, park yardımının değiştirilmesine yönelik önemli onarım talimatlarını bulacaksınız.