Klima sisteminde kaçak arama

Araç klima sistemlerinde kaçak arama konusunda faydalı bilgileri ve değerli ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Soğutucu madde eksikliği sadece klima sisteminin soğutma kapasitesini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda bileşenlerine de zarar verir. Bu sayfada, soğutucu madde devresindeki kaçakları verimli bir şekilde bulmak için hangi yöntemlerin kullanılabileceğini bulacaksınız. Ayrıca, klima sisteminin arızalı hortumlarının ve boru hatlarının uygun maliyetli ve profesyonel onarımı için uygulama ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Önemli güvenlik uyarısı
Çalışmalarında araç servislerine profesyonel destek sağlamak için, aşağıdaki teknik bilgiler ve uygulamaya yönelik ipuçları HELLA tarafından hazırlanmıştır. Bu web sitesinde sağlanan bilgiler, yalnızca uygun şekilde eğitilmiş uzman personel tarafından kullanılmalıdır.

KLİMA SİSTEMLERİNDE KAÇAK ARAMA: GENEL BAKIŞ

Klima sistemindeki işlevsel arızaların en yaygın nedenlerinden biri, soğutma devresindeki sızıntılardır. Bunlar, dolum miktarının fark edilmeyen bir şekilde azalmasına ve dolayısıyla sistemin toptan devre dışı kalmasına kadar uzanan performans kayıplarına yol açarlar. Özellikle R134a soğutucu madde durumunda, bu maddenin kauçuk hatlardan ve bağlantılardan yayıldığı bilinmektedir. Bir sızıntı mı yoksa çalışma süresine bağlı normal bir soğutucu madde kaybı mı söz konusu oluğu klima uzmanı tarafından hemen anlaşılmadığından, ayrıntılı kaçak arama bir zorunluluktur.

 

Şunlar kontrol edilir:

  • Tüm bağlantılar ve hatlar
  • Kompresör
  • Kondansatör ve evaporatör
  • Filtre kurutucusu
  • Basınç şalteri
  • Servis bağlantıları
  • Genleşme valfi

 

Kaçak arama işleminin 3 yöntemi tavsiye edilmektedir:

  1. Kontrast maddesi ve UV lambası
  2. Elektronik kaçak arama
  3. Şekillendirme gazı ile kaçak arama

Kontrast maddesi ile kaçak arama

KOSTRAST MADDESİ

Kontrast maddesi çeşitli yöntemler aracılığıyla soğutucu maddeye eklenir (örneğin Spotgun kontrast maddesi, boya kartuşları…).

 

SPOTGUN/PRO-SHOT

Spotgun kartuş presi veya Pro-Shot Sistemi ile tam olarak gerekli miktarda kontrast maddesi enjekte edilir. Diğer bir avantaj: Kontrast maddesi, sistem dolu olduğunda eklenebilir.

 

KAÇAK ARAMA LAMBASI

Dışarı sızan kontrast maddesi UV lamba ile görünür hale getirilir ve bu şekilde kaçağın yeri belirlenir.

Elektronik test cihazı / azot / köpüklenme ile kaçak arama

BİR KAÇAK ARAMA DEDEKTÖRÜ İLE ELEKTRONİK KAÇAK ARAMA

Sinyal sesi aracılığıyla kaçakları gösterir. Dedektör, halojen gazları tanır ve en küçük kaçakları en zor erişilebilen yerlerde bile bulur (örneğin evaporatör sızıntısı).

 

BİR AZOT SETİ İLE KAÇAK ARAMA

Bu alet -sistemin kurutulmasına ek olarak- sızıntı testi için de kullanılabilir. Bu kullanım türü için, servis bağlantısı için bir dolum adaptörü ve bir hortum adaptörü gereklidir. Boşaltılan klima sistemi azot ile doldurulur (maks. 12 bar). Uzun bir süre boyunca (örneğin 5 - 10 dakika) basıncın sabit kalıp kalmadığı gözlemlenir. Sızdırma durumu "vızıltı" sesinden anlaşılabilir. Aksi takdirde, kaçak yerinin kaçak arama maddesi ile görünür hale getirilmesi mantıklıdır. Kaçak arama maddesi dışarıdan püskürtülür. Sızdıran noktada köpük oluşur. Bu yöntem yardımıyla, yalnızca kolay ulaşılabilen yerlerdeki daha büyük kaçaklar bulunabilir.

 

BİR ŞEKİLLENDİRME GAZLI KAÇAK ARAMA DEDEKTÖRÜ İLE KAÇAK ARAMA

Sızıntıları bulmak için, boş klima sistemi %95 azot ve %5 hidrojen karışımından oluşan şekillendirme gazı ile doldurulur. Özel bir elektronik kaçak arama dedektörü yardımıyla, bileşenler sızıntılara karşı kontrol edilir. Hidrojen havadan hafif olduğu için sensör bu sırada tahmini sızıntı bölgesinin (hat bağlantıları/bileşenler) üzerinden yavaş bir şekilde geçirilmelidir. Kaçak arama işlemi bittikten sonra, şekillendirme gazı ortam havasına boşaltılabilir. Bu kaçak arama yöntemi, 2006/40/AT sayılı AB Direktifi Madde 6, Paragraf 3 ile uyumludur.

ŞEKİLLENDİRME GAZI İLE KAÇAK ARAMA: VİDEO

Klima sisteminde şekillendirme gazı ile kaçak arama

Klima sistemindeki sızdıran bir noktanın şekillendirme gazı yardımıyla tespit edilmesi.

 

01:39 dk.