LASTİK BASINCI İZLEME SİSTEMİ (TPMS)

Araçlardaki lastik basıncı izleme sistemleri konusunda faydalı bilgileri ve önemli ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

2014 yılının sonundan itibaren tüm yeni araçlarda standart olarak lastik basıncı izleme sistemi bulunmaktadır. Bu sistem, düşük lastik basıncı hakkında uyarı verir ve sürücüyü artan yakıt tüketimine ve lastik hasarına karşı korur. Teknolojiyle ilgilenenler bu sayfada ilgili sistem varyantlarıyla ilgili bir dizi ayrıntı, lastik değiştirmek için pratik ipuçları ve lastik montajı sırasında dikkate alınması gereken önemli bilgiler bulacaklar.

Önemli güvenlik uyarısı
Çalışmalarında araç servislerine profesyonel destek sağlamak için, aşağıdaki teknik bilgiler ve uygulamaya yönelik ipuçları HELLA tarafından hazırlanmıştır. Bu web sitesinde sağlanan bilgiler, yalnızca uygun şekilde eğitilmiş uzman personel tarafından kullanılmalıdır.

LASTİK BASINCI İZLEME SİSTEMİ: TEMEL İLKELER

Lastik basıncı, otomobillerde önemli bir güvenlik faktörüdür. En sık karşılaşılan lastik hasarları, kademeli basınç kaybından kaynaklanır. Bu, araç sürücüleri tarafından genellikle çok geç fark edilir. Aşırı düşük bir lastik basıncı, yakıt tüketiminin artmasına ve kötü yol tutuşuna neden olur. Aynı zamanda lastik sıcaklığındaki bir artış ve daha fazla aşınma da bununla ilişkilidir. Düşük lastik basıncının bir sonucu olarak, lastik aniden patlayabilir. Bu, araç içerisindeki tüm yolcular için büyük bir güvenlik riski oluşturur. Bu nedenle, lastik basıncı izleme sistemleri (TPMS), Kasım 2014’ten bu yana AB'deki tüm yeni araçlar için zorunlu hale getirilmiştir.

 

Genel yedek parça satış sonrası pazarı da güçlendirme için farklı sistemler sunar. Lastik basıncı izleme sistemleri, lastik basıncını ve lastik sıcaklığını izler. TPMS, özellikle üst sınıf araçlar için bir süredir piyasadadır. ABD’de birkaç yıldır yeni araçlar için zorunludur. Bu nedenle, tüm araç servislerinin bu konuyu öğrenmesinin zamanı gelmiştir. Çünkü tekerlekleri değiştirirken bile, sistemler hakkında bilgi eksikliği TPMS’in bozulmasına neden olabilir.

 

Temel olarak farklı iki sistem, yani dolaylı ve doğrudan lastik basıncı izleme sistemi arasında bir ayrım yapılmaktadır.

DOLAYLI LASTİK BASINCI İZLEME SİSTEMİ: İŞLEV

Dolaylı ölçüm sistemleri söz konusu olduğunda, araç üzerindeki ABS sensörleri yardımıyla basınç izleme işlemi gerçekleştirilir. ABS kontrol ünitesi, değişen dönme çevresine bağlı olarak lastiğin basınç kaybını tespit eder. Düşük hava basıncına sahip bir lastik, doğru hava basıncına sahip bir lastikten daha fazla tur atar. Ancak, bu sistemler doğrudan ölçüm sistemleri kadar hassas değildir ve bir uyarı mesajı gelmeden önce, yaklaşık %30’luk bir basınç kaybı gerektirirler.

 

Avantajı, mevcut birçok araç bileşeninin kullanılabilmesi nedeniyle, nispeten daha düşük bir fiyata sahip olmasıdır. Gerekli olan tek şey, uyarlanmış bir ABS yazılımı ve gösterge tablosundaki ek bir göstergedir.

DOĞRUDAN LASTİK BASINCI İZLEME SİSTEMİ: İŞLEV

Doğrudan ölçüm sistemleri çok daha hassastır, ancak aynı zamanda daha karmaşıktır ve bu nedenle daha pahalıdır. Burada, her tekerleğe pille çalışan bir sensör yerleştirilmiştir. Bu sensör, lastiğin sıcaklığını ve basıncını ölçer ve ölçülen değerleri radyo sinyalleri aracılığıyla TPMS’in kontrol ünitesine veya görüntüleme ünitesine aktarır. Radyo sinyalini iletmek için bir veya birkaç anten kullanılır.

 

Doğrudan sistemler, lastik basıncını birden fazla lastiğin basınç kayıplarının da aynı anda tespit edilmesi avantajına sahip olan TPMS kontrol ünitesinde saklanan bir referans değer ile karşılaştırır. Bu nedenle, lastik değişiminden sonra sensörlerin yeniden eşleştirilmesi (kalibrasyonu) veya yeniden kodlanması gerekli olabilir.

 

Doğrudan ölçüm sistemlerinin bir diğer dezavantajı, pillerin yaklaşık 5 - 10 yıl sonra değiştirilmesi gerekmesidir. Bunlar, üreticiye bağlı olarak sensörlerle birlikte bir ünite oluşturduğundan, bu genellikle sensör ünitesinin tamamen değiştirilmesi anlamına gelir.

 

Pillerin değiştirilmesi gerekiyorsa, bu durum gösterge ünitesi tarafından zamanında gösterilir ve bu sayede ani bir sistem arızasına yol açamaz. Yazlık lastiklerden kışlık lastiklere geçiş yaparken, ilave tekerlek sensörlerinin takılması veya mevcut sensörlerin modifiye edilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Lastiğin takılması sırasında herhangi bir hasar veya işlev bozukluğu yaşanmaması için, bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir.

TEKERLEKLERİ / LASTİKLERİ TAKARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?: PRATİK İPUÇLARI

Bir tekerleği veya lastiği değiştirmeden önce, araçta ne ölçüde bir TPMS bulunduğunu her zaman kontrol etmelisiniz. Bu, örneğin renkli bir supaptan, renkli bir supap kapağından, gösterge panelindeki bir sembolden veya ek bir gösterge ünitesinden (sonradan donatılmış sistemlerde) belirlenebilir. Araç kabulü sırasında müşteriye herhangi bir lastik basıncı izleme sistemi hakkında doğrudan soru sormanız ve özellikleri belirtmeniz önerilir.

Aktif sistemler için, aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır:

 • Lastiği sökerken, lastik sökme aparatı, sadece lastiğin her iki tarafındaki supabın karşı tarafında kullanılabilir (Res. 1).
 • Lastiği sökerken, montaj kafası supabın yaklaşık 15 cm arkasına yerleştirilmelidir (Res. 2).
 • Sensöre herhangi bir kuvvet uygulamaktan kaçının.
 • Lastiğin sökülmesi ve takılması sırasında, lastik damağı ve jant flanşı yalnızca montaj spreyi veya sabun çözeltisi ile ıslatılabilir. Montaj macununun kullanılması sensör elektroniğinin filtre yüzeyinin tıkanmasına neden olabilir.
 • Sensör sadece kuru, tüy bırakmayan bir bezle temizlenebilir. Basınçlı hava, temizlik maddeleri ve çözücüler kullanılmamalıdır.
 • Yeni bir lastik takmadan önce sensör ünitesinde kir, hasar ve sıkı oturma olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Supap elemanını veya supabı değiştirin (üreticinin teknik özelliklerine bağlı olarak), sıkma torklarına dikkat edin.
 • Montajdan sonra, gerekirse soğuk lastiklerle kalibrasyon / yeniden kodlama yapın.
 • Araç ve sistem üreticilerinden gelen bilgilere ayrıca uyulmalıdır.

 

Piyasada farklı üreticilere ait çok sayıda farklı çalışan sistemler bulunduğundan, üreticiye özgü montaj talimatlarına mümkün olduğunca uyulmalıdır.

LASTİK BASINCI İZLEME SİSTEMLERİ: GENEL BAKIŞ

Sistem Üretici Açıklama Kullanıldığı araçlar
TSS Beru Tire Safety System - dört ayrı antenli,
doğrudan ölçüm yapan TPMS
Audi, Bentley, BMW, Ferrari, Land Rover, Maserati, Maybach, Mercedes, Porsche, VW, ticari araçlar
SMSP Schrader, Almanya’daki satışlar: Tecma Tek merkezi antenli, doğrudan ölçüm yapan TPMS Citroen, Opel, Peugeot, Renault, Chevrolet, Cadillac
DDS Continental Teves Deflection Detection System (Sapma Tespit Sistemi) - Dolaylı ölçüm yapan TPMS BMW, Mini, Opel
TPMS Continental Teves Tire Pressure Monitoring System - doğrudan ölçüm yapan TPMS Opel
VDO BMW, Citroen, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Infiniti, Jaguar, Jeep, Kia, Lada, Lancia, Land Rover, Mazda, Mercedes Benz, Mini, Mitsubishi, Nissan, Peugeot, Renault, Suzuki, Tesla, Volkswagen, Volvo
Warn Air Dunlop Dolaylı ölçüm yapan TPMS BMW, Mini
Tire Guard Siemens VDO Lastiklere sabit bir şekilde entegre edilmiş, pilsiz bir sensöre sahip doğrudan ölçüm yapan TPMS Renault
Smar Tire Satış ve dağıtım: Seehase Sonradan donatım için doğrudan ölçüm yapan TPMS Üniversal
X-Pressure Pirelli Sonradan donatım için doğrudan ölçüm yapan TPMS Üniversal
Road Snoop Nokian Sonradan donatım için doğrudan ölçüm yapan TPMS Üniversal
Magic Control Waeco Sonradan donatım için doğrudan ölçüm yapan TPMS Üniversal

Garanti yok

BERU LASTİK GÜVENLİK SİSTEMİ (TIRE SAFETY SYSTEM - TSS): SERVİS İPUÇLARI

Beru’nun TSS sistemi, birçok araç üreticisi tarafından standart olarak araçlara takılmaktadır, ancak aksesuar veya sonradan donatım için de mevcuttur. BMW, Beru sistemine “RDC” (Lastik Basıncı Kontrolü), Mercedes ve Audi ise “Lastik Basıncı İzleme Sistemi” adını vermektedir. Dört alüminyum supap (ilave stepne lastik izleme sisteminde beş adet), tekerlek elektronik aksamı (tekerlek sensörleri), antenler ve bir kontrol ünitesinden oluşur. Tekerlek elektronik aksamı ve supap janta monte edilmiştir. Radyo alıcıları tekerlek yuvasına yerleştirilmiştir. Gösterge ünitesi, standart sistemlerde gösterge paneline entegre edilmiştir.

Res. 1, sistemin münferit bileşenlerini göstermektedir:

 • Tekerlek elektronik aksamı (1)
 • Lastik supabı (2) ile birlikte tekerlek elektronik aksamı
 • Tutma klipsleri (3)
 • Anten (4)
 • Kontrol ünitesi (5)

 

Sonradan donatılmış sistemlerde, ayrı bir gösterge ünitesi takılır. Tekerlekleri/lastikleri sökerken/takarken, yukarıda belirtilen noktalara dikkat edilmelidir. Muhafaza gözle görülür şekilde hasar görmüşse veya filtre yüzeyi kirliyse, tekerlek elektronik aksamı değiştirilmelidir.

 

Şu durumlarda komple supap değiştirilmelidir:

 • Tekerlek elektronik aksamı değiştirilirse.
 • Supabın kendinden emniyetli (Torx) sabitleme vidası ve / veya başlık somunu gevşek bir şekilde oturuyorsa (yeniden sıkmayın).
 • Tekerlek elektronik aksamının temas noktaları bir milimetreden fazla çıkıntı yapıyorsa.

 

Tekerlek elektronik aksamının ve

 • Lastik supabının birleştirilmesi ve montajı, Resim 2’nin yardımıyla kolayca gerçekleştirilir:
 • Kendinden emniyetli sabitleme vidasını (1) tekerlek elektronik aksamının (2) muhafazasına doğru itin ve iki ila üç tur çevirerek supaba vidalayın.
 • Supabı (3) janttaki supap deliğinden geçirin, ara pulunu (4) takın ve başlık somununu (5) ara parçaya dayanana kadar vidalayın.
 • Montaj pimini (7) supabın radyal deliğine yerleştirin ve başlık somununu 3,5 - 4,5 Nm torkla sıkın. Montaj pimini çıkarın, aksi taktirde sonraki montaj sırasında lastik hasar görür.
 • Tekerlek elektronik aksamını jant yuvasına hafifçe bastırın. Destek noktaları girinti içinde düz bir şekilde durmalıdır. Daha sonra sabitleme vidasını
 • 3,5 - 4,5 Nm torkla sıkın.
 • Lastiği taktıktan sonra supap kapağını (6) vidalayın.

Bir tekerlek / lastik değişiminden sonra, tekerlek konumlarının değiştirilmesi, tekerlek sensör sisteminin değiştirilmesi veya lastik basıncında kasıtlı bir değişiklik sonrası (örn. araç tamamen yüklüyken), yeni basınçlar TSS tarafından devralınır. Bu amaçla, tüm lastikler önce belirtilen veya özel olarak seçilen basınçla doldurulmalıdır. Kalibrasyon düğmesine basılarak değerler kaydedilir. Sistem daha sonra basınçların gerçekçi olup olmadığını kontrol eder (örneğin, minimum basınç veya sol ve sağ arasındaki farklar). Tekerlekler, örneğin mevsimsel tekerlek değişimi sırasında etkilenen aracın bagajında taşınırsa, kontrol ünitesinin menzili içindedir. Değiştirilecek tekerlekler sistem tarafından zaten okunmuşsa, kontrol ünitesi her zamanki dört (stepne lastikle beş) sinyal yerine, sekiz veya dokuz sinyal alır. Bu durumda sistem “mevcut değil” bildirimi verir.

 

Aynı durum, boş tekerlekler veya aynı şekilde TPMS sistemine sahip başka bir aracın tekerlekleri yakın çevrede bulunduğunda da olabilir. Lütfen müşteriye daha sonra sistemin yeniden kalibre edilmesi gerektiğini hatırlatın. Standart TSS’nin kalibrasyonu araca özgüdür. Bununla ilgili talimatlar Beru’nun web sitesinde bulunabilir.

PRATİK İPUCU

Stepne de TPMS tarafından izleniyorsa, söküldükten sonra tam olarak önceki konumuna takılmalıdır. Özellikle kontrol sırasında veya hava basıncı kontrol edildikten sonra, örneğin BMW E60, E65 modellerinde, stepnenin takılmasından sonra lastik supabının tekrar saat 9 konumunda olduğundan emin olunmalıdır. Alıcı, bu konumda yalnızca vericinin sinyallerini algılar.

 

Özellikle Fransız araç üreticileri, Schrader’in SMSP sistemini kullanmaktadır. Bu, yalnızca bir radyo alıcısına (anten) sahip olması bakımından farklılık gösterir.

 

Tekerleklerin konumu, supapların renk kodlaması ile ayırt edilir:

 • Yeşil halka = Ön sol
 • Sarı halka = Ön sağ
 • Kırmızı halka = Sol arka
 • Siyah Halka = Sağ Arka

 

Bir lastik takıldıktan veya bir sensör değiştirildikten sonra, sadece bir antenle tekerleklerin konumundaki bir fark tespit edilemeyeceğinden veya radyo bağlantısı kesildiğinden, sensörlerin kodlanması gerekebilir. Bu sistemdeki elektronik aksamlar, araç dururken sadece 15 dakikada bir basıncı ölçtüğünden ve ölçülen değerleri sadece saatte bir kontrol ünitesine ilettiğinden, bir arıza teşhis cihazına ek olarak kodlama için “supap uyarıcı” adı verilen bir sistem gereklidir.

 

Tekerlek sensörü sisteminin radyo sinyalleri aracılığıyla ölçülen değerleri kontrol ünitesine iletmesini talep eder.

Örneğin Hella Gutmann mega macs 77 gibi arıza teşhis cihazları, hata belleğini ve TPMS sistemlerinin gerçek değerlerini okuyabilir ve herhangi bir hata kodunu silebilir.

 

Ayrıca, birçok araç sistemi hızlı bir arıza teşhisi için parametreler şeklinde dijital ölçüm değerleri sağlamaktadır. Parametreler, bileşenin mevcut durumunu veya nominal ve gerçek değerlerini gösterir. Burada, örneğin mevcut lastik basıncı hakkında bilgiler görüntülenebilir.

 

Araç modeline ve sistemine bağlı olarak, araç bilgilerinden ek bakım ve onarım talimatları alınabilir.

 

İlgili test derinliği ve işlev çeşitliliği, araç üreticisine göre farklı tasarlanmış olabilir ve kontrol ünitesinin ilgili sistem konfigürasyonuna bağlıdır.

PRATİK İPUCU

Tekerlekler söküldükten sonra (örn. fren onarımı sırasında), orijinal konumlarına yeniden takılmalıdır. Aksi takdirde, TPMS’de görüntüleme hataları ortaya çıkabilir (örn. Renault Laguna 2).

 

Neredeyse tüm lastik basıncı izleme sistemleri için iletim, 433 MHz frekans aralığında gerçekleşir. Bununla birlikte, bu frekans aralığı örneğin kablosuz cihazlar, kablosuz kulaklıklar, alarm sistemleri ve garaj kapısı sürücüleri tarafından da kullanılır. TPMS’de herhangi bir arıza varsa, lütfen bunu dikkate alın. Mevcut gelişme, sadece tekerlek alt yapısına yapıştırılmış veya lastiğe entegre edilmiş pilsiz küçük aktif sistemlere (transponder teknolojisi) yöneliktir. Bu sistemler, parazite çok duyarlı olmayan 2,4 GHz aralığında çalışır ve sıcaklık ve basınç değerlerine ek olarak yol durumu ve aşınma durumu gibi diğer bilgileri de kaydedebilir.

Günümüzde, lastik basıncı izleme sistemleri, ABS veya klima sistemi gibi araç donanımlarının doğal bir parçasıdır.

 

Tüm bu izleme teknolojilerinde sadece bir şey unutulmamalıdır. Bir TPMS, hava basıncını otomatik olarak düzeltmez ve lastiğin yaşı veya diş derinliği hakkında herhangi bir bilgi sağlamaz. Bu nedenle, araç ve yol arasındaki en önemli bağlantı olan lastiklerin düzenli olarak kontrol edilmesi, gelecekte de vazgeçilmez olmaya devam edecektir.

Doğrudan lastik basıncı izleme sistemi - Örnek Mercedes-Benz W212 E350: Servis notları

Aşağıdaki bilgiler, doğrudan lastik basıncı izleme sistemine sahip bir Mercedes-Benz W 212 E350 üzerinde örnek olarak gösterilmiştir. Bu aracın dört tekerleğine de sensörler yerleştirilmiştir ve bu sensörler lastik basıncını bir üst seviyedeki kontrol ünitesine iletir. Lastik basıncı izleme sistemi, tekerlek hız sensörlerinden gelen verileri kullanarak lastik basıncını izler. Lastiklerden birinde basınç düşüşü tespit edilirse, çok işlevli ekranda “lastik basınç kaybı” olduğunu belirten bir bildirim ile sürücüler görsel olarak uyarılır. 

Çok işlevli ekranda lastik basıncının görüntülenmesi

 • Kontağı açın
 • Ekranda SERVİS görüntüleninceye kadar direksiyon simidindeki “Sağ ok” sistem seçim düğmesine basın (Resim 1).
 • Girişi “OK” ile onaylayın.
 • Ekranda “Lastik Basıncı” yazısı görününceye kadar, “Aşağı ok” düğmesine basın (Resim 2).
 • Girişi “OK” ile onaylayın.

 

Ekran, her bir tekerleğin mevcut lastik basıncını gösterir (Resim 3). Araç kontrolden önce uzun bir süre hareket etmediyse, ekranda “Lastik basıncı denetimi birkaç dakikalık sürüşten sonra görünür” ibaresi görüntülenir.

Lastik basıncının sistemde ayarlanması ve kaydedilmesi

Aşağıdaki durumlarda sistemde lastik basınç değerlerinin temel bir ayarının yapılması gerekir:

 • Bir lastik basıncı izleme sistemi uyarı mesajı etkinleştirilmiştir.
 • Lastik basıncı değiştirilmiş veya ayarlanmıştır.
 • Lastikler veya tekerlekler değiştirilmiş veya yenilenmiştir.
 • Pil bağlantısı kesilmiş veya değiştirilmiştir.

 

Ekranda aşağıdaki uyarı mesajları görüntülenir:

 • “Lastik basıncını düzeltin”. En az bir lastiğin lastik basıncı çok düşük ve zaman zaman yeniden şişirilmesi gerekiyor
 • “Lastikleri kontrol edin”. Bir veya daha fazla lastikteki lastik basıncı önemli ölçüde düştü
 • “Dikkat, lastikler hasarlı”. Bir veya daha fazla lastikteki lastik basıncı aniden önemli ölçüde düştü

Başlatma prosedürü

Aracı güvenli bir yere park edin ve el veya park frenini çekin.

 • Dört tekerleğin de lastik basıncını, üreticinin soğuk lastikle ilgili talimatlarına göre kontrol edin ve gerekiyorsa düzeltin.
 • Kontağı açın.
 • Ekranda SERVİS görüntüleninceye kadar direksiyon simidindeki “Sağ ok” sistem seçim düğmesine basın.
 • Girişi “OK” tuşuyla onaylayın.
 • Ekranda “Lastik basıncı izleme sistemi aktif” bildirimi görüntülenene kadar “Aşağı ok” düğmesine basın.
 • Girişi “OK” tuşuyla onaylayın.
 • Ekranda “Lastik basıncı şimdi tamam mı?” (Resim 4) yazısı görüntülenir.
 • “EVET” girişini seçin ve onaylayın.
 • Ekranda “Lastik basıncı izleme sistemi yeniden başlatıldı” ibaresi görüntülenir.

 

Birkaç dakikalık sürüşten sonra sistem yeni lastik basınçlarını kontrol eder ve ardından bunları yeni referans değerleri olarak kaydeder. Alternatif olarak, uygun bir arıza teşhis cihazı ile temel ayar gerçekleştirilebilir. Lastik basıncı izleme sistemi, bir öğrenme sürecinden sonra bunu otomatik olarak tespit eder.

Bakım uyarısı

Bu araç modelinde, araç üreticisi tarafından tavsiye edilen lastik basınçları yakıt deposu kapağındaki bir etikette veya kullanım kılavuzunda gösterilmiştir. Yanlış bir lastik basıncı ayarlanır ve etkinleştirilirse, sistem yanlış basıncı izleyecektir!

 

Lastik basıncı izleme sistemi aşağıdaki durumlarda sınırlı veya gecikmeli olarak çalışabilir.

 • Araca kar zincirleri takılmıştır
 • Araç gevşek zeminde kullanılıyorsa
 • Römork modunda ağır yükle sürüş 
 • Çok virajlı rotalarda sportif sürüş tarzı, ani hızlanma veya frenleme
 • Aracın bir tarafını aşırı yükleme nedeniyle tek taraflı yüklenme

Uyarı!

Bu bağlamda, lütfen her zaman araç üreticisinin ilgili bakım ve onarım talimatlarına uyun!

Dolaylı lastik basıncı izleme sistemi - Örnek Mazda CX-5: Servis notları

Aşağıdaki bilgiler, dolaylı lastik basıncı izleme sistemine sahip bir Mazda CX-5 üzerinde örnek olarak gösterilmiştir. Sistem, dört tekerleğin de lastik basıncını kaydeder. ABS kontrol ünitesi, tekerlek hız sensörlerinden gelen verilere dayanarak lastik basıncını belirler. Bir lastikte basınç düşüşü tespit edilirse, sürücü görsel ve sesli olarak uyarılır. Sistemin doğru şekilde çalışmasını garanti etmek için sistem, belirtilen lastik basıncı ile başlatılmalıdır.

Lastik basıncının sistemde ayarlanması ve kaydedilmesi

Aşağıdaki durumlarda, sistem yeniden başlatılmalıdır.

 • Lastik basıncı düzeltilmişse.
 • Bir lastik değiştirilmişse.
 • Lastiklerin yeri değiştirilmişse.
 • ABS kontrol ünitesi değiştirilmiş veya bağlantısı kesilmişse.
 • Pil bağlantısı kesilmiş veya değiştirilmişse.
 • Lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) uyarı lambası yanıyorsa.

Başlatma prosedürü

Aracı güvenli bir yere park edin ve el veya park frenini çekin.

 • Dört tekerleğin de lastik basıncını, üreticinin soğuk lastikle ilgili talimatlarına göre kontrol edin ve gerekiyorsa düzeltin.
 • Kontağı açın.
 • Gösterge panelindeki TPMS uyarı lambası iki kez yanıp sönene ve sesli uyarı duyulana kadar SET düğmesine basın (Resim 5).
 • Ekranda “Lastik basıncı izleme sistemi başlatıldı” (Resim 6) mesajı görüntülenir.
 • Ardından işlemi tamamlamak için bir test sürüşü gerçekleştirin.

Bakım bilgisi!

Bu araç modelinde, araç üreticisi tarafından önerilen lastik basınçları, sürücü tarafındaki B sütunundaki bir etikette veya kullanım kılavuzunda gösterilmiştir. Bu araçta TPMS sensörleri bulunmadığından, kış lastikleri de aynı prensibe göre öğretilebilir.

Arıza nedenleri

Sistem, lastik durumundaki değişiklikleri kaydedebildiğinden, aşağıdaki durumlarda bir uyarı mesajı verilebilir.

 • Lastik hava basıncı, belirtilen değerin çok üzerinde ayarlanmışsa
 • Tekerlek ve lastik kombinasyonu araç üreticisi tarafından belirtilen özellikleri karşılamıyorsa 
 • Yer tasarruflu bir stepne veya kar zincirleri kullanılıyorsa
 • Çok virajlı rotalarda agresif sürüş tarzı, ani hızlanma veya frenleme
 • Aracın bir tarafını aşırı yükleme nedeniyle tek taraflı yüklenme

Uyarı!

Bu bağlamda, lütfen her zaman araç üreticisinin ilgili bakım ve onarım talimatlarına uyun!

LASTİK BASINCI İZLEME HAKKINDAKİ AB MEVZUATI: BİLİNMESİ GEREKENLER

Strazburg’daki Avrupa Parlamentosu, Avrupa’da motorlu araçların tip onayının kolaylaştırılmasına yönelik Komisyon’un bir yönetmelik teklifini (AT No. 661/2009) 10 Mart 2009 tarihinde resmen kabul etmiştir. Bu yönetmelik ayrıca, lastik basıncı izleme sistemleri (TPMS) de dahil olmak üzere, kanıtlanmış teknolojilerin zorunlu olarak kullanılmasını da öngörmüştür. “M1 / M1G sınıfındaki araçlar, optimum yakıt tüketimi ve yol güvenliği açısından herhangi bir lastikte basınç kaybı meydana geldiğinde sürücüye araç içi uyarı verebilen doğru bir lastik basıncı izleme sistemi ile donatılmalıdır. Uygulama süreci aşamalı olarak gerçekleştirildi: Kasım 2012’den itibaren tüm yeni tip onayı verilmiş araç tiplerinde bir lastik basıncı izleme sistemi zorunlu hale geldi ve bu, Kasım 2014’ten itibaren tüm yeni tescil edilen araçlar için geçerlidir.