Kör nokta asistanı

Şehir merkezlerindeki yoğun trafikte veya otoyollardaki uzun, yorucu yolculuklar sırasında, şerit değiştirirken trafikteki bir katılımcı hızla gözden kaçırılabilir. Çünkü aracın yanındaki ve arkasındaki tüm alanlar, sürücü tarafından iç dikiz veya yan aynalardan görülemez. Doğrudan görünür olmayan alan, halk arasında “kör nokta” olarak adlandırılır. Günümüzde modern araçlar, sürücü için bu sorunu çözmek ve aynı zamanda yol trafiğinde daha fazla güvenlik sağlamak adına, standart olarak bir elektronik sürücü destek sistemi ile donatılmıştır.

 

HELLA kör nokta asistanı sayesinde, plastik tamponlu daha eski araç modellerinde bile bu sürücü destek sistemlerini sonradan takma olanağı vardır.

 

HELLA kör nokta asistanı, arka tampona monte edilen radar sensörlerini kullanarak, aracın arkasında ve yanında görüşün zayıf olduğu yakın alandaki trafiği izler. A sütununun solunda ve sağında bulunan iki gösterge, sürücü için ikaz göstergesi görevini görür. Araç başka bir araç tarafından sollanırsa, yaklaşan araç radar sensörleri tarafından tespit edilir edilmez ilgili taraftaki gösterge sürekli olarak yanar. Sollama işlemi tamamlanır tamamlanmaz gösterge söner. Sürücü şerit değiştirirken veya bir sollama yapmaya çalışırken bu uyarıyı gözden kaçırırsa, sinyal lambası devreye girer girmez ek bir uyarı sesi duyulur. Uyarı tonuyla eş zamanlı olarak, gösterge aynı değişim aralığında yanıp söner. Bu sayede sürücü zamanında uyarılır ve potansiyel olarak tehlikeli bir durumdan kaçınmak için, şerit değiştirme işlemini zamanında durdurabilir.

 

HELLA Kör Nokta Asistanı 8XX 358 142-951’in teslimat kapsamında bir kontrol ünitesi, kablo demeti, montaj şablonu, montaj malzemesi ve ayrıntılı kurulum talimatıyla birlikte iki adet 79 GHz radar sensörü bulunmaktadır. Kontak fişlerine sahip yapılandırılmış kablo demeti tüm bileşenleri birleştirir ve fazla montaj çabası gerektirmeden pek çok araca döşenebilir ve aracın elektrik sistemine bağlanabilir. Radar sensörleri, birlikte verilen sabitleme elemanlarıyla plastik tamponun iç kısımlarına yapıştırılır. Göstergeler, delik açmaya gerek olmaksızın A sütunlarına sabitlenebilir. 

Neden HELLA?

 • Plastik tampona sahip binek otomobil ve küçük transporterler için sonradan takılabilir kör nokta asistanı
 • 79 Ghz radar sensörleri aracılığıyla aracın arkasında ve yanında görüşün zayıf olduğu yakın alandaki trafiğin izlenmesi 
 • Sistem, yoğun trafikte güvenli bir şerit değiştirmeye olanak verir
 • Tehlikeli durumlarda iki gösterge aracılığıyla görsel ve sesli uyarı 
 • Birlikte verilen montaj malzemesi sayesinde kolay kurulum 

ÖNE ÇIKAN ÜRÜNLER

KÖR NOKTA ASİSTANLARIMIZ HAKKINDA AYRINTILI BİLGİLER

Üniversal parçalar - Araçtan bağımsız yedek parçalar

Üniversal parçalar - Araçtan bağımsız yedek parçalar

Üniversal parçalar kataloğu ile özellikle aydınlatma ve elektrik/elektronik alanlarındaki araçtan bağımsız ürünler için arama yapabilirsiniz.

Şu hedef gruplar odak noktasındadır:

 • Kamyon,
 • Römork,
 • Tarım/iş makineleri ve
 • Otobüs/Karavan.
Üniversal parçalar kataloğu

Araca özgü yedek parçalar

Bulması kolay, online kataloğumuzun konseptidir. Bu nedenle, örneğin kapsamlı üretici listemizi, tip tanımını veya motor kodunu kullanarak, ilgili aracı girebilirsiniz.

Ve ek bilgiler için, ürünlerimizle ilgili örneğin şunlar gibi tüm önemli bilgileri de:

 • Ürün bilgileri,
 • Montaj kılavuzları,
 • Güvenlik bilgi formları veya
 • OE numaraları

birlikte sağlıyoruz.

Araca özgü yedek parçalar

Hella Katalog Uygulaması

Hella Katalog Uygulaması

Katalog uygulamamızla binek otomobil ve ticari araçlar için HELLA ürünlerini kolay ve hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Sezgisel kullanıcı yönlendirme, sadece birkaç adımda, çok basit ve karmaşık olmayan bir şekilde sizi doğru sonuca yönlendirir: Hızlı bir şekilde araç tipi, markası ve model versiyonu seçilir ve size uygun HELLA ürünleri görüntülenir. Sonuç, yapı grupları ve ürün alanlarına göre anlaşılır bir şekilde sıralanmış olarak görüntülenir ve daha ayrıntılı bilgilerin, çizimlerin, teknik verilerin görüntülenmesine ve ürün karşılaştırmasına olanak sağlar.