Otomobil anahtarının kodlanması ve pilin değiştirilmesi

Otomobil anahtarının kodlanması ve uzaktan kumandanın öğretilmesi konusunda faydalı bilgileri ve değerli ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Bu bölümde, örnek olarak Volkswagen Grubu’nun araç markaları Skoda, Volkswagen ve Seat için 3 düğmeli uzaktan kumandaları (katlanır anahtar) ele alacağız. Bu araç anahtarları ile araçlar hem mekanik olarak hem de radyo frekans yardımıyla açılıp, kilitlenebilmektedir.

Önemli güvenlik uyarısı
Çalışmalarında araç servislerine profesyonel destek sağlamak için, aşağıdaki teknik bilgiler ve uygulamaya yönelik ipuçları HELLA tarafından hazırlanmıştır. Bu web sitesinde sağlanan bilgiler, yalnızca uygun şekilde eğitilmiş uzman personel tarafından kullanılmalıdır.

İÇİNDEKİLER

Otomobil için uzaktan kumanda anahtarı: İŞLEV

Modern araç giriş sistemleri, bireysel olarak birbirlerine eşleştirilmiş uzaktan kumanda anahtarları ve alıcı ünitelerden oluşmaktadır. Uzaktan kumanda üzerindeki aktif bir düğme kontrolü aracılığıyla, araç üzerindeki çeşitli konfor işlevleri tetiklenir. Uzaktan kumandaların sinyalleri, aracın konfor sistemindeki giriş ve çalıştırma yetkisi kontrol ünitesi tarafından alınır ve değerlendirilir. Sinyallerin pozitif olarak tanımlanması durumunda, araca giriş izni verilir ve kapılar açılır. İlerleyen bölümde, örnek olarak Volkswagen Grubu’nun araç markaları Skoda, Volkswagen ve Seat için 3 düğmeli uzaktan kumandaları (katlanır anahtar) ele alacağız. Bu araç anahtarları ile araçlar hem mekanik olarak hem de radyo frekans yardımıyla açılıp, kilitlenebilmektedir.

Yapısı ve işlevi

Uzaktan kumanda, anahtarın alt bölümü ile birlikte, ilgili aracın kontak anahtarı olarak tek bir üniteyi oluşturur. Anahtar alt bölümü, immobilizer alıcı-vericisini ve anahtar ucunu barındırır. Anahtar ucu ile araç, kapı kilidi üzerinden mekanik olarak açılabilir ve kontak kilidi aracılığıyla çalıştırılabilir. Entegre alıcı-verici, motoru çalıştırmadan önce immobilizeri devre dışı bırakmak için kullanılır.

 

Aynı zamanda verici ünite veya kumanda kabı olarak da anılan uzaktan kumanda, merkezi kilit sistemi üzerinden araç kapılarını açmak ve kilitlemek için kullanılır.

 

Uzaktan kumandanın yapısı ve fonksiyonları, araç modeline veya onay alınan ülkeye bağlı olarak farklı tasarlanmış olabilir.

 

Avrupa’daki araçlarda genellikle 433 MHz veya 434 MHz’lik bir frekansa sahip uzaktan kumandalar kullanılmaktadır. Amerikan veya Asya pazarlarında 315 MHz'lik frekans kullanılır. 

 

Muhafazanın yanına entegre edilmiş kırmızı renkli bir acil durum düğmesi, opsiyonel veya ülkeye özgü olarak tasarlanmış olabilir. Kırmızı düğmeye basıldığında, acil bir durumda veya karışık park yerlerinde aracın bulunmasına yardımcı olabilecek sesli ve görsel bir alarm devreye girer.

Not

Araç aküsünün tamamen deşarj olması veya radyo frekans aktarımının arızalanması durumunda, araç mekanik kilit silindiri üzerinden açılabilir. 

Otomobil anahtar pilinin değiştirilmesi: Kılavuz

Anahtar alt bölümünün ve uzaktan kumandanın ayrılması

Anahtar ucunu dışa doğru açın. Anahtar alt bölümünü ve uzaktan kumandayı ayırın. Bunun için bir tornavidayı her iki muhafaza yarısı arasındaki boşluğa yerleştirin ve yukarı doğru kaldırın.

Uzaktan kumanda anahtarı muhafazasının açılması

Bunun için muhafaza üst ve alt bölümlerinin arasına anahtar ucunu yerleştirin ve yukarı doğru kaldırın.

Pilin değiştirilmesi

Pili mahfaza parçasından çıkarın. Yeni pili yerleştirin, kutuplara dikkat edin. İşlemleri ters sırada yaparak, araç anahtarını tekrar birleştirin.

Not

Düğme pilleri takarken, parmaklarla her iki pil kutbuna aynı anda dokunulmamalıdır. Bu, nem ile bağlantılı olarak bir kısa devreye neden olur ve pilin kullanım ömrünü önemli ölçüde azaltabilir. Burada plastik bir cımbız veya tek kullanımlık bir eldiven kullanılması tavsiye edilir. 

Otomobil anahtarının kodlanması veya uzaktan kumandanın öğretilmesi: Kılavuz

Ek olarak veya kayıp ya da arıza nedeniyle yeni bir uzaktan kumanda gerekli olması halinde, söz konusu bu kumanda araca yeni baştan öğretilmelidir. Kumandanın öğretilmesi için, tüm araç anahtarları veya uzaktan kumandalar ve uygun bir arıza teşhis cihazı gereklidir. Daha önce araca öğretilmiş olan tüm uzaktan kumandalar, yeniden programlama sayesinde silinir.

 

Uzaktan kumandanın öğretilmesi, ilerleyen bölümde örnek olarak bir megamacs 77 arıza teşhis cihazı ile gösterilecektir.

Muhafaza parçasının uzaktan kumandadan ayrılması ve arıza teşhis cihazına bağlanması

Araç anahtarlarından birinin anahtar ucu ve alıcı-vericinin bulunduğu muhafaza parçasını uzaktan kumandadan ayırın. Bunun için bir tornavidayı her iki muhafaza yarısı arasındaki boşluğa yerleştirin ve yukarı doğru kaldırın.

 

Tanılama cihazına araç bilgilerini girin. Arıza teşhis cihazını araç üzerindeki iletişim ara birimine bağlayın.

Muhafaza parçasının kontak anahtarına takılması ve kontağın açılması

Anahtar ucu ve alıcı-vericinin bulunduğu alt muhafaza parçasını kontak kilidine takın ve kontağı açın. Daha sonra sürücü kapısını camı açık halde kapatın.

Arıza teşhis cihazı ile tek tek adımların gerçekleştirilmesi

  • “Kodlama - Uzaktan kumandayı programla” işlevini seçin ve arıza teşhis cihazının sonraki adımlarını izleyin (Resim 1).
  • Öğretilecek tüm uzaktan kumandaların toplam sayısını girin ve ardından onaylayın (Resim 2).
  • Kontrol ünitesi verilerinin üzerine yazılmasını onaylayın (Resim 3).
  • Uzaktan kumandaların öğretilmesine yönelik sonraki işlemler için arıza teşhis cihazından gelen giriş istemi (Resim 4).

Kilit açma düğmesine basın

Bu istem geldikten sonraki 15 saniye içerisinde araca öğretilecek her anahtarın kilit açma düğmesine sırasıyla basılmalıdır (Resim 5).

Sinyal algılama ve ilgili uzaktan kumandanın araca öğretilmesi, yanıp sönen ışıkların kısa süreli olarak yanıp sönmesi ile onaylanır (Resim 6).

Girişin arıza teşhis cihazında onaylanması

Tüm uzaktan kumandalara basıldıktan sonra, yapılan giriş arıza teşhis cihazında onaylanmalıdır. Tüm girişler başarılı bir şekilde tamamlanmışsa, bu işlem arıza teşhis cihazı tarafından onaylanır.

 

Programlama işlemi tamamlandıktan sonra, tüm araç anahtarlarını yeniden birleştirin ve uzaktan kumandanın bütün düğme işlevlerine yönelik bir işlev kontrolü gerçekleştirin.

ONARIM UYARISI

Devreye almadan önce, yeni uzaktan kumanda ilgili aracın merkezi kilit sistemine öğretilmelidir! Uzaktan kumandanın yeniden sipariş verilmesi durumunda, yapı şekline, düğme sayısına, yayın frekansına ve LED konumuna mutlaka dikkat edilmelidir. Ek olarak, her uzaktan kumanda üzerinde yedek parça araştırması için referans olarak başvurulabilecek bir kimlik numarası bulunur. Araca yanlış atanmış bir uzaktan kumanda, araca öğretilemez. Bu bağlamda, lütfen ürünün prospektüsünü ve araç üreticisinin ilgili onarım talimatlarını dikkate alın!

Bir VW Golf 5 Plus örneğinde otomobil anahtarının kodlanması veya uzaktan kumandanın öğretilmesi: VİDEO

Bu videoda, bir VW Golf 5 Plus ve bir mega macs 77 arıza teşhis cihazı örneğinde, bir otomobil anahtarını nasıl kodlayacağınızı veya uzaktan kumandayı nasıl öğreteceğinizi gösteriyoruz.