Adaptif Hız Sabitleyici - ACC radar sensörünün ayarlanması

Adaptive Cruise Control (Adaptif Hız Kontrolü) veya ACC otomatik mesafe kontrol sistemi ve ACC radar sensörlerinin kalibrasyonu konusunda faydalı bilgileri ve önemli ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Modern sürüş destek sistemlerinin gittikçe artan kullanımı, bağımsız araç servislerinin çalışmalarına yönelik talepleri de sürekli olarak değiştirmektedir. Radar tabanlı destek sistemleri buna bir örnektir: Yakın zamana kadar bu tür sistemlerin ayarlanması, daha ziyade ilgili marka servislerinin sorumluluğu altındaydı; bu arada artık uygun donanımlara sahip bağımsız araç servisleri de sorunsuz bir şekilde bu çalışmaları gerçekleştirebilmektedir. 

Önemli güvenlik uyarısı
Çalışmalarında araç servislerine profesyonel destek sağlamak için, aşağıdaki teknik bilgiler ve uygulamaya yönelik ipuçları HELLA tarafından hazırlanmıştır. Bu web sitesinde sağlanan bilgiler, yalnızca uygun şekilde eğitilmiş uzman personel tarafından kullanılmalıdır.

CSC TOOL VE ARAÇ ARIZA TEŞHİS CİHAZI: BİLİNMESİ GEREKENLER

Servisler için katma değer: Modüler CSC Tool ve mega macs arıza teşhis cihazı

Hella Gutmann Solutions’ın gelişmiş CSC Tool Modülü (CSC = Camera- and Sensor-Calibration [Kamera ve Sensör Kalibrasyonu]), güncel mega macs arıza teşhis cihazları ile birlikte araç servislerine sayısız otomobil markasının araçlarında profesyonel kamera kalibrasyonu yapma olanağı sunmaktadır. Buna ek olarak, ilave uzantılar sayesinde mevcut tüm radar sistemleri ayarlanabilmektedir.

Popüler sürücü destek sistemleri

CSC Tool’un araç servislerine sağladığı fayda, sürücü destek sistemlerinin gittikçe büyüyen öneminde yatmaktadır, çünkü bu sistemler, yıllardır giderek artan bir eğilimle otomobil sürücülerinden rağbet görmektedirler. Radarla otomatik mesafe kontrolü, şerit asistanı ya da otomatik park yardımı; bunların yalnızca bazılarına değinecek olursak: Sürücü destek sistemleri, sadece daha fazla konfor sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla güvenlik sağlarlar. Düzenli olarak ayarlanmaları ön koşuldur. 

 

Bir mega macs arıza teşhis cihazı ile kombine edilen CSC Tool, bunun için idealdir. Bu sırada arıza teşhis cihazı, kontrol ünitesi ile iletişimi üstlenir ve kalibrasyon işlemini başlatır. Bununla birlikte kendi üzerinde kalibrasyon işleminin uygulanması için uygun bir kalibrasyon paneli ve bu panelin kurallara uygun şekilde hizalanması mutlaka gereklidir - ve bu noktada CSC Tool devreye girer.
 

CSC Tool’un önemli özelliklerine genel bir bakış sunuyoruz:

MODÜLER PRENSİP

Modüler genişletilebilirlik sayesinde, kullanıcılar, yaygın birçok markanın araçlarını kalibre etme ve gelecekteki işlevsellikleri de kullanma olanağı elde ederler. Temel CSC Tool, zaten bazı önemli markaları kapsayan, ayarlama sütunu ve iki ayna ünitesi, iki lazer ölçüm kafası ve iki kalibrasyon paneli bulunan, yüksekliği ayarlanabilir ana taşıyıcıyı içermektedir. Yeni modüller sayesinde, gelecekte başka markalar ve ek işlevler de kullanılabilir.

 

KOLAY, HIZLI KULLANIM

Arıza teşhis cihazı kontrol ünitesindeki asıl kalibrasyonu başlatan ilk tıklamaya kadar ardışık olarak bireysel çalışma adımlarını yönlendirdiğinden, servis çalışanları için kullanım oldukça kolaydır. Araç kamerasının sistemde saklanan nominal görüntü ile görüntü karşılaştırması yalnızca birkaç saniye sürer; tüm işlem yalnızca 20-30 dakika içinde tamamlanır.

 

AYRICA RADAR KALİBRASYONU İÇİN

Özel olarak geliştirilmiş radar kitleri sayesinde, bu sistem ile yaygın olarak kullanılan tüm radar sistemleri ayarlanabilmektedir. Ölçümleri birkaç yüz metre aralıklarla gerçekleşen tüm sensörler gibi, uzun menzilli radar kafaları da tam olarak aracın aks eksenine (arka aks) ayarlanmalıdır. Bununla birlikte, bir kameranın ön cam üzerine hareketsiz kalacak şekilde sabitlenmesinden farklı olarak, bir radar sensörü, vidalar aracılığıyla kendi x ve y ekseninde ayarlanabilir ve böylece ölçüm alanını ayarlayabilir. Bu, CSC-Tool Temel Kiti yardımıyla mümkündür. Ölçüm aynasına sahip olmayan radar kafaları için (örn. Mercedes'de) bir radar adaptör kiti mevcuttur.

Audi RS7’de ACC radar sensörünün ayarlanması: KILAVUZ

Bunun ön şartı, kamera kalibrasyonlarında bilinen opsiyonel radar başlığına sahip bir CSC-Tool, bir mega macs arıza teşhis cihazı ve bir akü şarj aletidir. 

 

Bir Audi RS 7 temel alınarak gösterilen basitleştirilmiş uygulama örneğimiz, Adaptive Cruise Control Sistemi (ACC, Adaptif Hız Sabitleme) için bir radar ayarı yapılması durumunda atılması gereken temel adımları göstermektedir.

Hazırlık

Araç, düzenlemesi yapılmış bir test alanı üzerine park edilir. Mekanikerin araç olarak radar başlıklı CSC Tool’un yanı sıra bağlı bir akü şarj aletine ve mega macs arıza teşhis cihazına ihtiyacı vardır. mega macs, başlangıçtan itibaren tüm süreç boyunca yönlendirir.

CSC Tool’un hizalanması

Radar ayarı için CSC Tool, aracın ön tarafına veya uzunlamasına araç eksenine paralel hizalanmış olmalıdır (mevcut örnekte sol arka tekerlek sensöründe).

Araç mesafesinin ölçülmesi

Uyulması gereken araç mesafesi -araca özgü olarak - mega macs tarafından belirlenir ve öngörülen noktalardan (araca özgü) ölçüm yapılmalıdır. Su terazisi, CSC-Tools’un hizalama kontrolü içindir. 

Sensörün açığa çıkarılması

Audi RS 7, birbiri ardına ayarlanması gereken iki radar sensörüne sahiptir. Sıralamayı mega macs belirler. Ayarlama yapmadan önce, sensör açığa çıkarılmış olmalıdır. 

İlk sensörün ayarlanması için hazır

Araç ilk sensörün ayarlanması için artık hazırdır.

Radar reflektörünün üç aşamalı ayarı

Radar reflektörü (= Açı ayarlama plakası) üç aşamalı bir asma tertibatına sahiptir. Bu şekilde, pozitif açıda yukarı doğru (1. aşama), tam dikey olarak (2. aşama) veya eğimli olarak aşağıya doğru (3. aşama) yönlendirilir. Böylece normal sürüş modunun yanı sıra hızlanma ve frenleme süreçleri de hesaba katılır (sağ taraftaki grafikleri karşılaştırın). 

Her üç aşamadan geçiş

Her üç aşama birbiri ardına ayarlanmalıdır.
mega macs, süreç boyunca uygun şekilde yönlendirir.

Sensörün yeniden ayarlanması gerekiyorsa, mega macs size bununla ilgili kesin talimatları verir.

Bu, ilk sensör başarılı bir şekilde ayarlandıktan sonra görüntülenir.

İkinci sensörün ayarlanması

İkinci sensör için tarif edilen adımlar benzer şekilde gerçekleştirilir.

Her iki sensörün de başarılı bir şekilde ayarlanması

İkinci sensör de başarıyla ayarlandıktan sonra, RS 7'nin radar işlevleri tekrar optimum bir şekilde kullanılabilir durumdadır. Kesinlikle!