KLİMA SİSTEMİNİN DOLUM MİKTARI: SOĞUTUCU MADDE VE YAĞ DOLUM MİKTARLARI

Araçlardaki klima sistemleri için soğutucu madde ve yağ dolum miktarları konusunda faydalı bilgileri ve değerli ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Soğutucu madde ve kompresör yağı, her klima sistemi için hayati öneme sahip iki maddedir. Doğru dolum miktarları da belirleyicidir. Bu sayfayı aşağı kaydırın ve farklı tipteki soğutucu maddeler ve kompresör yağları hakkında bilgi edinin. Klima sisteminin soğutucu madde ile doldurulması için önemli talimatları ve soğutucu madde ve yağ dolum miktarlarına ilişkin bir tabloyu da burada bulabilirsiniz.

Önemli güvenlik uyarısı
Çalışmalarında araç servislerine profesyonel destek sağlamak için, aşağıdaki teknik bilgiler ve uygulamaya yönelik ipuçları HELLA tarafından hazırlanmıştır. Bu web sitesinde sağlanan bilgiler, yalnızca uygun şekilde eğitilmiş uzman personel tarafından kullanılmalıdır.

R134A, R1234YF, R12 SOĞUTUCU MADDELER: BİLİNMESİ GEREKENLER

Piyasada halen R12 soğutucu madde için tasarlanmış klima sistemine sahip çok sayıda araç bulunmaktadır. 2001 yılı, araç klima sistemleri için R12 soğutucu maddenin resmi ve son yılıydı. Bu tarihten itibaren, R12 sistemlerinin bakım veya onarım çalışmaları sırasında dönüştürülmesi gerekmiştir. İkame soğutucu madde olarak, bazı “Drop-In” soğutucu maddelere (soğutucu madde karışımları) ek olarak, R134a soğutucu madde kullanılmıştır.

 

Bugün bile, klasik ve modern klasik otomobil sektöründe ve AB üyesi olmayan bazı ülkelerde, R12’den 134a’ya dönüşüm konusu halen günceldir.

 

Dönüşüm işlemi kapsamında, sistem sızıntılara karşı kontrol edilmelidir. Sızıntılar önceden giderilmelidir. Tüm bileşenler işlev ve hasar açısından kontrol edilmelidir. Filtre kurutucusu değiştirilmelidir. Contalar değiştirilmelidir. Ayrıca, R12 sisteminin madeni esaslı yağı, PAG veya PAO yağ ile değiştirilmelidir. Bu süreçte, klima sisteminin yıkanması da tavsiye edilir.

 

R134a, 1430 değerindeki bir GWP (Global Warming Potential/Küresel Isınma Potansiyeli) ile yüksek bir sera potansiyeline sahiptir. 2006/40/AT sayılı mevcut AT Direktifi ile gelecekte sadece GWP değeri 150’den daha az olan soğutucu maddelerin kullanılmasına karar verilmiştir.

 

Buna göre, 01.01.2011 tarihinden itibaren AB sınırları dahilinde tip onayı verilmiş M1 sınıfı (binek otomobil, 8 koltuğa kadar yolcu taşıma araçları) ve N1 sınıfı (müsaade edilen toplam ağırlığı 3,5 tona kadar olan ticari araçlar) araçların klima sistemleri artık R134a soğutucu madde ile doldurulamaz. 01.01.2017 tarihinden itibaren, şayet klima sistemleri R134a soğutucu madde ile doldurulmuşsa, araçlara ilk kez trafiğe çıkış ruhsatı verilmemektedir. Bununla birlikte, mevcut R134a sistemlerinde yapılan servis ve bakım çalışmaları için R134a kullanımına halen izin verilmektedir. Yeni soğutucu madde olarak, GWP değeri 4 olan R1234yf kullanılmaktadır. Bununla birlikte, GWP değeri 150’nin altındaysa, diğer soğutucu maddelerin kullanımı da mümkündür. Gelecekte tüm araç üreticilerinin aynı veya farklı soğutucu maddelere ne ölçüde geçecekleri görülecektir.

 

Elbette bunun araç servisleri ve servis elemanları üzerinde etkisi vardır. Yeni servis ekipmanlarının satın alınması kaçınılmaz görünmektedir. Elbette, yeni soğutucu maddelerin depolanması ve taşınması ile ilgili özel önlemlere de dikkat edilmelidir.

KLİMA SİSTEMİNİN DOLDURULMASI - GÜVENLİK UYARILARI VE SOĞUTUCU MADDELERLE ÇALIŞMA: SERVİS İPUÇLARI

Klima sistemini soğutucu madde ile doldururken ve soğutucu madde devresi üzerindeki tüm çalışmalar sırasında aşağıdaki talimatlara uyulmalıdır:

 

 • Her zaman koruyucu gözlük ve koruyucu eldiven kullanın! Normal atmosfer basıncında ve ortam sıcaklıklarında, sıvı soğutucu o kadar hızlı buharlaşır ki cilt veya gözlerle teması dokuları dondurabilir (körlük riski).
 • Temas olması durumunda, etkilenen alanları bol miktarda soğuk suyla yıkayın. Ovmayın. Vakit kaybetmeden bir hekime başvurun!
 • Soğutucu madde devresi üzerinde çalışırken, çalışma yeri iyi havalandırılmalıdır. Yüksek konsantrasyonlarda gaz halindeki soğutucu maddenin solunması, baş dönmesine ve boğulma riskine yol açar. Soğutucu madde devresi üzerindeki çalışmalar, onarım kanallarında gerçekleştirilemez. Gaz halindeki soğutucu akışkan havadan daha ağır olduğu için, yüksek konsantrasyonlarda birikebilir.
 • Sigara içmeyin! Soğutucu madde, akkor hale gelen sigara nedeniyle toksik maddelere ayrışabilir.
 • Soğutucu maddeyi açık ateş veya sıcak metal ile temas ettirmeyin. Ölümcül gazlar oluşabilir.
 • Soğutucu maddenin atmosfere karışmasına izin vermeyin. Soğutucu madde haznesi veya klima sistemi açılırsa, içindekiler yüksek basınçta dışarı çıkar. Basıncın yüksekliği sıcaklığa bağlıdır. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa, basınç da o kadar yüksek olur.
 • Klima parçalarının ısıya maruz kalmasını önleyin. Boyama işleminden sonra araçlar 75 °C’nin (kurutma fırını) üzerinde ısıtılmamalıdır. Aksi durumda, klima sistemi önceden boşaltılmalıdır.
 • Servis hortumları araçtan çıkarılırken bağlantılar gövde yönünde tutulmamalıdır. Soğutucu madde kalıntıları hâlâ dışarı çıkabilir.
 • Aracı temizlerken, buhar püskürtücü direkt olarak klima sisteminin parçalarına doğrultulmamalıdır.
 • Genleşme valfi üzerindeki kontrol vidasının fabrika ayarını asla değiştirmeyin.

SOĞUTUCU MADDE DOLUM MİKTARI: TABLO

Hangi dolum miktarları hangi araç için geçerlidir? Soğutucu madde ve yağ dolum miktarları için mevcut kılavuzumuzda, en yaygın araç tipleri için bu sorunun tam cevaplarını bulacaksınız.

 • Dolum miktarları
 • Favoriler
Marka
Model
Model yılı

Marka

Model yılı

Soğutma maddesi tipi

Soğutucu madde dolum miktarı

OE kompresör yağı tipi

Alternatif kompresör yağı tipi

Yağ dolum miktarı

Bu arama için sonuç yok

 • «
 • »

Marka

Model yılı

Soğutma maddesi tipi

Soğutucu madde dolum miktarı

OE kompresör yağı tipi

Alternatif kompresör yağı tipi

Yağ dolum miktarı

Favori yok

BİNEK OTO İÇİN NOTLAR (*)
1 Yuvarlak uçlu kondansatör
2 Düz uçlu kapasitör
3 Kondansatör 16 mm
4 Kondansatör 23 mm
5 Motor arkada
6 Motor önde
7 Genleşme vanası, eski tip
8 Genleşme vanası, yeni tip
9 bkz. Motor bölümündeki etiket
Yok Sistem için toplam miktar bilinmiyor veya üretici tarafından belirtilmemiş - bkz. Motor bölmesindeki veya kompresördeki etiket
q Miktar donanıma bağlı - bkz. Motor bölmesindeki veya kompresördeki etiket
w Kondansatör 18 mm
e Kondansatör 20 mm
f Kondansatör düz boru hattının kalınlığı
g Yağ soğutucusu olmadan
h Kondansatör modülü, kurutucu kondansatöre entegre edilmiş
i Organizasyon/Üretim numarası./ A/B sütunu alanındaki bilgilere bakınız
VIN = Araç üretim no.

Ticari araçlar için notlar

(1) OE
Kompresör Unicla: PAG OIL UNIDAP
Kompresör Zexel: PAG OIL ZEXEL ZXL 100PG
Kompresör Sanden: PAG OIL SANDEN SP 20
Kompresör Nippondenso: PAG OIL ND 8
Kompresör Kiki: FUCHS RENISO PAG 46”
Yağ dolum miktarı “n.a.” = Veriler bilinmiyor veya üretici tarafından belirtilmemiş
KONU İLE İLGİLİ VİDEO

Inspektor yardımıyla soğutucu madde analizi

Inspektor yardımıyla klima sisteminin kirlilikler açısından kontrol edilmesi.

 

60:40 dk.