Klima sisteminin yıkanması

Araçlardaki klima sisteminin yıkanması konusunda faydalı ipuçlarını ve bilgileri burada bulabilirsiniz.

Soğutucu madde devresinde, bileşenlerin hasar görmesine yol açabilecek zararlı maddeler ve katı maddeler oluşabilir. Bu nedenle, klima sisteminin yıkanması, bir onarım ve özellikle kompresör değişimi durumunda çok önemlidir. Çeşitli yıkama yöntemlerinin avantajları ve dezavantajları ile klima sistemindeki kirlerin etkileri hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.

Önemli güvenlik uyarısı
Çalışmalarında araç servislerine profesyonel destek sağlamak için, aşağıdaki teknik bilgiler ve uygulamaya yönelik ipuçları HELLA tarafından hazırlanmıştır. Bu web sitesinde sağlanan bilgiler, yalnızca uygun şekilde eğitilmiş uzman personel tarafından kullanılmalıdır.

KLİMA SİSTEMİNİN YIKANMASI - YÖNTEMLER: GENEL BAKIŞ

Klima sistemlerinin yıkanması, onarım durumları veya bir kompresör hasarında en önemli faaliyetlerden biridir. Yıkama işlemi sayesinde kirler ve zararlı maddeler klima devresinden çıkarılabilir.

 

Profesyonel onarımları gerçekleştirmek ve sonraki pahalı onarımları önlemek için yıkama gereklidir. Ayrıca, tedarikçilere yöneltilecek garanti talepleri korunur ve müşteri memnuniyeti sağlanır.

 

Bununla birlikte, kompresörler, genleşme/kısma valfleri ve filtre kurutucular veya akümülatörler yıkanamaz. Bu nedenle, yıkama işlemi sırasında söz konusu bileşenler adaptörler aracılığıyla baypas edilmelidir. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra, valfler ve filtreler değiştirilmelidir.

DİKKAT!

Kompresör değişimi, tüm klima sisteminin yıkanmasını ve sarf malzemeleri ile yıkanamayan bileşenlerin değiştirilmesini gerektirir!

Soğutucu madde ve servis istasyonu ile yıkama

Klima servis cihazı, entegre yıkama fonksiyonu sayesinde, sıvı soğutucu madde R134a ile klima sistemlerini hızlı ve ekonomik bir şekilde yıkama olanağı sağlar. Bu sırada harici bir yıkama cihazı ve bir yıkama adaptörü setinin parçaları da kullanılmalıdır - her ikisi de ayrı olarak temin edilebilir. İşlevin cihaz üzerinde başlatılmasından sonra, araç klima sistemi sıvı soğutucu madde ile doldurulur ve ardından tekrar vakumla çekilir. Mümkün olan en iyi temizlik etkisini elde etmek için, bu döngü üç defa tekrarlanmalıdır.

Yıkama sıvısı ile yıkama

Bu yöntemde klima sistemi özel bir yıkama sıvısıyla temizlenir (basınçlı havayla birlikte). Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra, sistem azotla kurutulmalıdır. Bu yöntem özellikle R12'den R134a'ya donanım değişikliği ve R1234yf klima sistemleri için uygundur. Özellikle, oldukça pahalı olan R1234yf klima soğutucu maddesinde kimyasal yıkama hesaplı bir alternatif oluşturmaktadır.

 

Not: Yıkama sıvısı ile gerçekleştirilen yıkamadan sonra, azot ile kurutma yapılmalıdır.

 

Bu yöntemde bağlantı hatları ve sistem bileşenlerine tek tek azot üflenir. Üfleme sırasında 12 bar’lık maksimum basıncın aşılmamasına dikkat edilmelidir.

YIKAMA YÖNTEMLERİNİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI: KARŞILAŞTIRMA

SOĞUTUCU MADDE İLE YIKAMA YÖNTEMİ

Sistem bileşenleri, klima servis cihazı ve filtreli ve adaptörlü ilave bir yıkama cihazı yardımıyla yıkanır.

 

Avantajları

 • Yıkama ortamı için maliyet yoktur
 • Yıkama ortamı için bertaraf maliyeti yoktur
 • Serbest haldeki kir partiküllerini ve yağı giderir
 • Yöntem, çeşitli araç üreticileri tarafından onaylanmıştır

 

Dezavantajları

 • Sıkışan kirler için optimum temizleme etkisi yoktur
 • Yıkama cihazının filtre elemanı düzenli olarak değiştirilmelidir
 • Klima servis cihazı, uygulama sırasında başka bir şekilde kullanılamaz

YIKAMA SIVISI İLE YIKAMA YÖNTEMİ

Sistem bileşenleri, ek bir yıkama cihazı ve kimyasal bir çözelti yardımıyla yıkanır. Yıkama maddesinin kalıntıları azot ile uzaklaştırılmalı ve sistem azot ile kurutulmalıdır.

 

Avantajları

 • Serbest ve sıkışmış haldeki partikülleri ve yağı giderir
 • Çok iyi temizlik sonucu

 

Dezavantajları

 • Yıkama ortamı için maliyet vardır
 • Yıkama ortamı için bertaraf maliyeti vardır

KİRLERİN ETKİLERİ: BİLİNMESİ GEREKENLER

Yıkama ile hangi kirler giderilebilir? Bu tür kirlerin ne gibi etkileri vardır?

KOMPRESÖR HASARLARINDA AŞINMA

Malzeme partikülleri, genleşme valflerini, kısma valflerini (orifis tüpleri) veya çoklu akış bileşenlerini (kondansatör, buharlaştırıcı) tıkar.

 

NEM

Genleşme valfleri ve orifis tüpleri buz tutabilir. Soğutucu maddelerin ve soğutucu madde yağlarının nem ile kimyasal reaksiyonları nedeniyle asit oluşumu mümkündür, bu da hortum hatlarında ve o-ringlerde gözeneklere neden olabilir. Sistem bileşenleri daha sonra korozyon nedeniyle hasar görebilir.

 

ELASTOMERLER (KAUÇUK)

Elastomer partikülleri, genleşme valflerini, orifis tüplerini veya çoklu akış bileşenlerini tıkar.

 

KİRLENMİŞ SOĞUTUCU MADDE YAĞI VEYA SOĞUTUCU MADDE

Kirlenmiş soğutucu madde veya farklı soğutucu maddelerin karıştırılması nedeniyle, asitler oluşabilir. Bunlar hortum hatlarında ve o-ringlerde gözenekler oluşmasına neden olabilir. Sonuç olarak, korozyon nedeniyle diğer sistem bileşenleri hasar görebilir.