Reflektory LED BMW: Różnice, funkcje i zalety poszczególnych wersji
Tutaj znajdziesz cenne i przydatne wskazówki dla warsztatów na temat budowy, funkcji i diagnostyki reflektorów LED BMW.
Modele BMW serii 5 G30 (sedan) i G31 (Touring) są wyposażone w najnowocześniejsze reflektory LED, które oferują szereg zalet. W reflektorach tych zastosowano technologię LED dla świateł mijania i drogowych, co przekłada się na lepszą widoczność i efektowny wygląd. Różne wersje reflektorów oferują funkcje adaptacyjne, które dostosowują rozkład światła w zależności od sytuacji na drodze. Zwiększa to bezpieczeństwo podczas jazdy w nocy.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
W zależności od wyposażenia pojazdu i wersji na poszczególne kraje mogą być zamontowane następujące wersje reflektorów.
Standardowe reflektory LED z modułami BI-LED wyróżniają się światłem do jazdy dziennej w kształcie litery U. Dla porównania adaptacyjne reflektory LED mają światła do jazdy dziennej w kształcie litery L. Dla tej wersji firma HELLA stworzyła moduł matrycy LED z dwunastoma kanałami, który umożliwia dynamiczne funkcje świateł. W najwyższej wersji ze światłem laserowym oprócz modułu matrycy LED w reflektorze jest zintegrowany również dynamiczny laser. Sterowane niezależnie elementy matrycy generują niezwykle precyzyjny i zmienny rozkład światła do oświetlenia drogi, zapewniając lepszą widoczność w ciemności.
Adaptacyjny reflektor LED
1. Moduł BI-LED, 2. Moduł matrycy, 3. Doświetlenie zakrętu, 4. Moduł światła do jazdy dziennej, światła pozycyjnego i kierunkowskazu, 5. Moduł światła do jazdy dziennej i światła pozycyjnego
Reflektory LED oferują różne funkcje oświetlenia, dzięki którym jazda nocą jest bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Do funkcji tych należą:
Funkcje świateł postojowych i świateł do jazdy dziennej są realizowane przez oddzielny moduł LED i przekazywane do odpowiedniej jednostki świateł. W zależności od wersji reflektora może być zainstalowany jeden lub więcej modułów, które są podłączone bezpośrednio do sterownika w reflektorze. Moduł LED jest sterowany elektrycznie za pomocą sygnału o modulowanej szerokości impulsu.
Dodatkowe światło tuż przed pojazdem, które włącza się podczas manewrów skręcania, aby poprawić widoczność w wybranym kierunku.
Nieoślepiające światła drogowe są dostępne tylko w wersjach wyposażenia „Adaptacyjne reflektory LED” i „Reflektory LED ze światłem laserowym”. Podczas tej funkcji następuje wyłączenie wewnętrznego światła drogowego w reflektorze do oświetlenia szerokiego obszaru. W zależności od prędkości jazdy automatycznie włącza się zewnętrzne światło drogowe i światło laserowe, generując „częściowe światło drogowe”. Stała przysłona ogranicza wiązkę światła do wewnątrz, tworząc pionową linię światło-cienia. W tym przypadku obszar między dwiema pionowymi liniami światło-cienia reflektorów LED nie jest oświetlony, a zatem nie powoduje oślepiania. Dzięki zintegrowanemu siłownikowi krokowemu do doświetlania zakrętów każdy reflektor LED można regulować w zakresie 15°. Umożliwia to ustawienie nieoślepiającego zakresu od 5° do 7° dla samochodów zbliżających się z naprzeciwka. Światła drogowe są włączane przy prędkości powyżej 40 km/h i wyłączane przy prędkości poniżej 30 km/h.
Jeśli kamera przednia wykryje światła nadjeżdżającego z naprzeciwka pojazdu, sterownik asystenta świateł drogowych wysyła sygnał CAN do sterownika BDC w celu wyłączenia świateł drogowych. W zależności od wyposażenia funkcja asystenta świateł drogowych może być również zintegrowana w sterowniku systemów wspomagających opartych na kamerach.
Każdy reflektor LED jest połączony bezpośrednio ze sterownikiem BDC (Body Domain Controller) poprzez sterownik świateł (elektronika świateł przednich). W zależności od polecenia ze sterownika BDC funkcje oświetlenia są wykonywane przez odpowiednią elektronikę przednich świateł. Komunikacja odbywa się za pomocą sygnału CAN-BUS. Błędy występujące w reflektorze są wykrywane przez elektronikę przednich świateł i zapisywane w sterowniku BDC. Następnie można je odczytać za pomocą systemu diagnostycznego OBD przy użyciu odpowiedniego urządzenia diagnostycznego. Ponadto w przypadku awarii reflektora wyświetlany jest komunikat na tablicy rozdzielczej samochodu. Po włączeniu zapłonu sterownik BDC automatycznie przeprowadza kontrolę komponentów reflektorów. Jeśli dodatkowo zostaną włączone światła, uszkodzona dioda może zostać zidentyfikowana na podstawie pomiaru prądu poszczególnych wyjść lampy (monitorowanie ciepła).
W przypadku naprawy mogą zostać zamontowane komponenty o różnych numerach oprogramowania lub sprzętu. W pojeździe są wtedy zamontowane zarówno nowe, jak i stare komponenty. W takim przypadku konieczne jest dopasowanie do siebie wszystkich komponentów. W zależności od modelu pojazdu, typu reflektora i sterownika należy przeprowadzić w takim przypadku dodatkowe czynności serwisowe za pomocą odpowiedniego narzędzia diagnostycznego, aby zapewnić prawidłowe działanie oświetlenia. Zgodnie z instrukcją naprawy producenta w razie wymiany reflektora LED należy odczytać kod Data Matrix z nowego reflektora i zapisać go w sterowniku. Co to dokładnie oznacza, wyjaśniono poniżej na przykładzie bez opisywania szczegółowych procesów.
Jeśli reflektor jest uszkodzony mechanicznie i wymaga wymiany, można przemontować elektronikę przednich świateł ze starego reflektora na nowy. W takim przypadku moduły LED nowego reflektora muszą zostać dostosowane do elektroniki przednich świateł. Jeśli wymieniana jest również elektronika przednich świateł, należy ją również zaadaptować w pojeździe. W przypadku wymiany reflektorów i elektroniki przednich świateł należy najpierw skalibrować sterownik.
Przy wymianie elementów elektronicznych w reflektorze należy zapewnić możliwie największą czystość. Ponadto należy stosować środki ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD). Prace naprawcze przy instalacji oświetleniowej w pojeździe silnikowym może wykonywać wyłącznie odpowiednio wyszkolony personel. Nieprawidłowo przeprowadzone naprawy mogą doprowadzić do awarii układu oraz do obrażeń ciała. Należy przestrzegać instrukcji naprawy i zasad bezpieczeństwa producenta pojazdu lub systemu!
Następnie umieścić przyrząd do ustawiania świateł (SEG) na środku w odległości 10 cm przed pojazdem i wyrównać go względem pojazdu za pomocą wskaźnika laserowego. W tym celu otworzyć maskę, włączyć moduł laserowy, zdefiniować dwa punkty odniesienia z przodu pojazdu i wyrównać urządzenie SEG. Następnie ustawić przyrząd SEG na reflektorze i wyrównać go do wewnętrznego modułu LED. Odczytać wymiar ustawienia na reflektorze i ustawić odpowiednio SEG. Aby ustawić reflektory, można teraz włączyć zapłon i ustawić włącznik świateł w pozycji „Światła mijania/światła drogowe”. Zgodnie z instrukcją producenta pojazdu ze względu na automatyczną regulację zasięgu świateł przed rozpoczęciem ustawiania należy odczekać około 80 sekund. W tym czasie należy unikać ruchów i wibracji pojazdu. Następnie sprawdzić ustawienie reflektorów i w razie potrzeby skorygować je.
Wskazówka!
Ustawienie reflektorów nie jest możliwe w położeniu „Auto” włącznika świateł.
Wymiar ustawienia reflektorów | Model | Wartość ustawienia w % |
---|---|---|
Reflektory główne | Wszystkie modele | 1,0 |
Reflektory główne | Wyjątek: E53/E70/E71/E72/E83 F15/F16/F25/F26/F60 | 1,1 |
Reflektory przeciwmgielne | Wszystkie modele | 2,0 |
Należy przestrzegać odpowiednich przepisów krajowych (ECE/SAE) oraz instrukcji konserwacji i napraw producenta pojazdu.
Wskazówka!
Różne możliwości diagnostyczne przedstawiono na przykładzie testera diagnostycznego mega macs X i macsRemote Services. Zakres badania i dostępnych funkcji mogą się różnić w zależności od marki pojazdu i są zależne od konfiguracji sterownika.