Rozporządzenie UE w sprawie baterii i zużytych baterii: Etykiety, recykling itp. – zasady obowiązujące w przyszłości

Pojazdy z silnikiem spalinowym i samochody elektryczne w znacznym stopniu się od siebie różnią, ale mają jedną wspólną cechę: oba potrzebują akumulatora. Podczas gdy w pojeździe z silnikiem spalinowym wykorzystuje się akumulator rozruchowy, pojazd elektryczny czerpie energię z akumulatora trakcyjnego. Ale co się dzieje z akumulatorem po zakończeniu jego cyklu życia? Jak wygląda prawidłowa utylizacja, w jaki sposób można zachować cenne surowce wykorzystane w akumulatorach w gospodarce recyklingowej, na co muszą zwracać uwagę specjaliści branży motoryzacyjnej podczas demontażu różnych typów akumulatorów? Aby zapewnić większą przejrzystość, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój pod względem akumulatorów w przyszłości, Bruksela wprowadziła nowe rozporządzenie UE w sprawie baterii i zużytych baterii.

Dlaczego rozporządzenie UE w sprawie baterii i zużytych baterii zostało zmienione?

Baterie stały się integralną częścią naszego życia – i dosłownie napędzają mobilność. Badania zakładają, że popyt na baterie do roku 2030 wzrośnie prawdopodobnie dziesięciokrotnie, będąc napędzanym między innymi rosnącą liczbą samochodów elektrycznych. Rosnący rynek baterii skłonił UE do podjęcia działań: nowe rozporządzenie UE w sprawie baterii i zużytych baterii ma na celu zapewnienie większej przejrzystości w zakresie produkcji, użytkowania i recyklingu baterii i zużytych baterii.

Jaki jest cel rozporządzenia UE w sprawie baterii i zużytych baterii?

Wraz z nowym rozporządzeniem UE zaostrza przede wszystkim przepisy w zakresie zrównoważonego rozwoju w przypadku baterii i zużytych baterii. Celem jest stworzenie dla sektora baterii gospodarki z obiegiem zamkniętym. Zasoby i środowisko należy chronić we wszystkich fazach cyklu życia baterii – od produkcji aż po recykling. Oznacza to na przykład, że surowce uzyskane ze starych baterii zostaną wykorzystane do produkcji nowych akumulatorów. Przeciętnie akumulator litowo-jonowy o masie 400 kg zawiera następujące ilości surowców, które nadają się do recyklingu:

 

  • Grafit: 33 kg
  • Kobalt: 12 kg
  • Nikiel: 12 kg
  • Mangan: 11 kg
  • Lit: 4 kg

 

Oprócz tworzyw sztucznych w obudowie baterii znajduje się również aluminium i miedź.

 

Jedna z najważniejszych innowacji: Zamiast poprzednich trzech nowe rozporządzenie UE w sprawie baterii i zużytych baterii odnosi się w sumie do pięciu rodzajów baterii:

 

  • Tradycyjne baterie do urządzeń (portable batteries)
  • Nowość: akumulatory do lekkich środków transportu (np. rowerów elektrycznych) jako nowy typ baterii (LMT batteries)
  • Akumulatory samochodowe służące do rozruchu, oświetlenia i zapłonu pojazdów (SLI batteries)
  • Nowość: akumulatory trakcyjne do zasilania samochodów elektrycznych i innych pojazdów drogowych (akumulatory do pojazdów elektrycznych; akumulatory wysokiego napięcia)
  • Akumulatory przemysłowe do magazynowania energii i zasilania pojazdów przemysłowych (akumulatory przemysłowe)

Co się zmieni w wyniku nowego rozporządzenia UE w sprawie baterii i zużytych baterii?

Nowe rozporządzenie UE w sprawie baterii i zużytych baterii nakłada na producentów i sprzedawców detalicznych pewne obowiązki. Niezależnie od typu wszystkie baterie muszą być opatrzone etykietami zawierającymi informacje na temat ich pojemności, wydajności, żywotności i składu chemicznego. Ponadto wszystkie baterie muszą być oznaczone symbolem informującym o prawidłowej utylizacji.

Wszystkie firmy zajmujące się sprzedażą baterii na terenie UE również mają obowiązek zachowania należytej staranności. Jedyny wyjątek stanowią MŚP. Konkretnie oznacza to, że w przyszłości branża baterii będzie musiała zapewnić i wykazać należytą staranność w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska w całym łańcuchu dostaw. Obejmuje to stworzenie systemu zarządzania, planu zarządzania ryzykiem i ujawnianie informacji. Prowadzone są również regularne audyty, kontrole i dokumentacje.

W przypadku akumulatorów LMT, akumulatorów do pojazdów elektrycznych i akumulatorów przemysłowych o pojemności ponad 2 kilowatogodzin (kWh) cyfrowy paszport dla akumulatorów ma postać kodu QR. Paszport dla akumulatorów musi zawierać informacje na temat śladu węglowego akumulatora, jego składu i demontażu.

Czym jest Euro 7?

W związku z akumulatorami i rynkiem motoryzacyjnym często wspomina się obecnie jeszcze o jednym pojęciu: normie emisji spalin Euro 7. Zgodnie z aktualnym stanem nowe modele samochodów rejestrowane po raz pierwszy od roku 2026 muszą spełniać wytyczne tej normy. Chodzi m.in. o trwałość akumulatorów w samochodach elektrycznych: Po upływie pięciu lat kondycja akumulatora (state of health) musi wynosić co najmniej 80%, a po ośmiu latach lub po przejechaniu 160 000 km co najmniej 70%. Z jednej strony ma to chronić właściciela pojazdu przed utratą wartości jego samochodu, a z drugiej strony ma również poprawić bilans CO2 akumulatorów trakcyjnych.